X

یادداشت ها

/اطلاع رسانی/مولتی مدیا/یادداشت ها
مطالعه تطبیقی مالیات برارزش افزوده در ایران با سایر کشورها
 

مطالعه تطبیقی مالیات برارزش افزوده در ایران با سایر کشورها

دوشنبه، 12 خرداد 1399 | Article Rating
سیستم مالیات بر ارزش افزوده با وجود اینکه در آغاز مورد اقبال کشورها قرار نگرفت اما به تدریج در کشورهای توسعه یافته و پس از آن در سایر کشورها گسترش یافت و هم اکنون به عنوان یکی از ارکان اصلاحات نظام مالیاتی در هر کشوری محسوب می شود. در ایران نیز با وجود احساس نیاز به معرفی پایه های مالیاتی جدید پس از انقلاب اسلامی، نظام مالیات برارزش افزوده سرانجام در مهر ماه 1387 به صورت آزمایشی برای مدت 5 سال با اجرا درآمد و تاکنون نیز موفقیت های بسیاری در راستای ارتقای درآمدهای مالیاتی داشته است. بر همین اساس هرساله شرایط اجرای آن تا به حال تمدید شده است و در حال تبدیل شدن به قانون دائمی می باشد.
مالیات بر ارزش افزوده درکشورهای مختلف
مالیات برارزش افزوده یک نوع مالیات چند مرحله ای است که در مرحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای تولیدشده یا خدمات ارائه شده درهر مرحله اخذ می شود. اکنون مالیات بر ارزش افزوده در بیش از 160 کشور جهان که از سطوح متفاوتی برخوردارند و از نظر جغرافیایی نیز در پنج قاره جهان گسترده اند، اجرا می شود که نرخ های آن بین 3 الی 25 درصد درکشورهای مختلف نوسان دارد.
روند اتخاذ مالیات بر ارزش افزوده در دهه های مختلف میلادی
به لحاظ گستردگی جغرافیایی کاربرد سیستم مالیات بر ارزش افزوده، کشورهای زیادی مجری این نظام مالیاتی هستند که در بین آن ها کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دیده می شود. این مطلب نشان می دهد اجرای این نظام مالیاتی صرف نظر از جنبه ایجاد درآمد برای دولت ها فواید دیگری هم داشته که سبب شده است کشورهای مختلف با انگیزه های متفاوت به آن روی آورند.
کشورهای مجری مالیات بر ارزش افزوده بر حسب منطقه
مالیات برارزش افزوده بیشترین مقبولیت را در کشورهای اروپایی دارد که مهم ترین دلیل آن به سیاست هماهنگ سازی سیستم مالیاتی و بهبود جریان کالا و خدمات تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برمی گردد. به طوری که اتحادیه اروپا یکی از پیش نیازهای لازم به منظور عضویت در جامعه اروپا را پذیرش مالیات بر ارزش افزوده توسط کشور مربوط در نظرگرفته است. به علاوه، انتقال از سیستم برنامه ریزی متمرکز به سیستم متکی به مکانیزم بازار نیز لزوم تغییر سیستم مالیاتی را در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی ایجاب کرد.
مقایسه مالیات برارزش افزوده در ایران و 10کشور جهان


نظام مالیات بر ارزش افزوده به دلیل گستردگی پایه های مالیاتی و با توجه به تجربه کشورهای مختلف استفاده کننده از این نظام، می تواند جهت بالا بردن سطح کارایی نظام مالیاتی کشور، افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش اتکا اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی، با درنظر گرفتن محدودیت ها و رفع کاستی های موجود، بهترین راه حل ممکن برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی در جامعه است.
نگاهی به تجربه کشورهای مختلف و دامنه استفاده آنها از این مالیات نشان می دهد که این نظام مالیاتی قادر است تا در دامنه وسیع، از سطوح عمده فروشی گرفته تا زنجیره نهایی تولید و فعالیت های خرده فروشی کاربرد داشته باشد و لذا به دلیل همین انعطاف پذیری، مزایا و منافع بیشتری را برای دولت ها در مقایسه با سایر مالیات ها به ارمغان آورد./ منبع: اداره پژوهش های سیاسی صداوسیما

تصاویر
  • مطالعه تطبیقی مالیات برارزش افزوده در ایران با سایر کشورها
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: