X

یادداشت ها

/اطلاع رسانی/مولتی مدیا/یادداشت ها
آثار پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
 

آثار پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

چهارشنبه، 07 آبان 1399 | Article Rating
امروزه در بسیاری از حوزه های اقتصادی و اجتماعی تعهدات دولت افزایش یافته است و اهداف با اهمیت مثل رشد اقتصادی، ثابت شدن قیمت ها، تقسیم عادلانه درآمدها، اشتغال بیشتر، بهتر شدن وضعیت تراز پرداخت ها و… تلاش زیادی را می طلبد. از طرفی تخصیص منبع های تولیدی باعث افزایش هزینه دولت ها شده است. درآمدی که دولت ها از راه اخذ مالیات به دست می آورند جایگاه ویژه ای در بین منابع درآمدی دارد و تکیه بر این گونه درآمد ها یکی از دلایل سلامت اقتصادی کشور است، با این اوضاع در بسیاری از کشورهای توسعه یافته درآمدی که از راه اخذ مالیات به دست می آید جنبه عملی پیدا کرده است اما در اکثر کشور هایی که کم توسعه تلقی
می شوند به دلایل گوناگون اجتماعی و اقتصادی سهم درآمدهایی که از راه گرفتن مالیات به دست می آیند بسیار کم است. دولت ها جهت ایجاد تعادل در نظام اقتصادی کشور مسئولیت های بسیاری بر عهده دارند. آن ها بازارهای مالی و قیمت های معین شده را مدیریت و دیگر درآمدها را کنترل می کنند. اما چیزی که در این بین نقش مهمی در ایجاد تعادل اقتصادی و هم چنین فراهم کردن عدالت اجتماعی دارد، مالیات است. با پرداخت مالیات دولت ها می توانند بر جریانات مالی و افزایش ثروت ها کنترل داشته باشند و از فساد مالی و کساد شدن بازارهای اقتصادی پیشگیری کنند. مالیات یک گونه هزینه اجتماعی می باشد که شهروندان یک کشور به دولت خود می پردازند.
مالیات انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن مالیات بر ارزش افزوده می باشد. در واقع مالیات ارزش افزوده نوعی مالیات بر فروش چند مرحله ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع بر اساس درصدی از ارزش کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده اخذ میشود اما مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات، تولید، توزیع، به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می یابد تا در نهایت توسط مصرف کننده نهایی پرداخت شود.
از طرفی اکثرصاحب نظران نیزمعتقدند که در مقایسه با سایرمالیاتها اثرات منفی مالیات بر ارزش افزوده بر سرمایه گذاری ها و توسعه برخی ازصنایع و تصمیمات مرتبط با گسترش آنها بمراتب کمتر است . در زیر به بیان تعدادی از آثار ارزش افزوده در جامعه می پردازیم.
مالیات بر ارزش افزوده و کارایی تولیدات: یکی از متغیر هایی که بر افزایش سرمایه گذاری و تولید تاثیر
می گذارد، نرخ مالیاتی است. کاهش این نرخ، می تواند موجب رونق سرمایه گذاری و افزایش انگیزه تولید شود. انتقال بار مالیاتی در نظام مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده به مصرف کننده ،در این راستا ارزیابی می شود . در واقع یکی از اهداف اساسی تدوین مالیات بر ارزش افزوده ،این بوده که مالیات از تولید کننده به مصرف کننده انتقال پیدا کند.به همین لحاظ می توان ادعا کرد که ،یکی از اثرات اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده ، اثر آن بر روی کارایی تولیدات است. به عبارتی اگر چنانچه نرخ های مالیات بر ارزش افزوده به ترتیبی تنظیم شود که ویژگی خنثی بودن آن را بطور برجسته تامین نماید ، از آنجا که این نوع مالیات هیچ تبعیضی به زیان هیچیک از عوامل تولید ایجاد نمی کند ، می تواند کارایی اقتصادی را حفظ کند.به بیان دیگر،خاصیت خنثی بودن (بی طرف بودن)مالیات بر ارزش افزوده ،موجب می شود که هیچ تغییری در عرضه و تقاضای کل ایجاد نشده و هیچ اختلالی در فرآیند تولید ، تخصیص سرمایه و سایر منابع اقتصادی بوجود نیاید.این خاصیت اصولا بر تصمیمات سرمایه گذاری و تولید اثر منفی نداشته ، مضافا اینکه در نظام مالیات بر ارزش، علاوه برآن، معافیت کالاهای سرمایه ای و واسطه صادراتی نیز،مشوق سرمایه گذاری و تولید خواهد بود.
مالیات بر ارزش افزوده وامنیت اقتصادی سرمایه گذاران: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در امر سرمایه گذاری ،امنیت اقتصادی است. مالیات بر ارزش افزوده یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به چنین منظوری است.چرا که، در این نظام مالیاتی ، با انتقال بار مالیاتی از تولید به مصرف ، اثر روانی نامطلوب و ضد انگیزه ای مالیات برای سرمایه گذاری و تولید، کاهش یافته و از فشار آن بر صاحبان درآمد و کارآفرینان که طبعا باعث نارضایتی شده و با انگیزه سرمایه گذاری ناسازگار است کاسته می شود.
معافیت های مالیات بر ارزش افزوده وحمایت از سرمایه گذاری و تولید: با توجه به معافیت کالاهای صادراتی و با امعان نظر به معافیت های مقرر در ماده 12 لایحه مالیات بر ارزش افزوده ، مشخصا توجه دولت معطوف به تشویق سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و صنعت و نهایتا صدور کالاها و خدمات با کیفیت بهتر به خارج از کشور است. معاف ساختن کالاهای سرمایه ای از مالیات بر ارزش افزوده ، باعث می شود که پس انداز و سرمایه گذاری مورد تشویق و حمایت قرار گیرد.
در نهایت می توان گفت که دولتمردان و قانونگذاران در همه کشورهای جهان، نقش پر رنگ و بسیار برجسته‏ای برای درآمدهای مالیاتی در این حوزه قائل شده‏اند. در ایران نیز تمهیداتی از این دست مورد نظر قانونگذاران قرار گرفته است، به طوری که با اختصاص بخش قابل توجهی از درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‏ها راه را برای تامین منابع پایدار مورد نیاز این حوزه هموار کرده‏اند. در حال حاضر که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران 9 درصد اعلام شده است، 3 درصد به شهرداری‏ها اختصاص یافته است که این منابع پیامدهای بسیار اثربخش و سودمندی را در حوزه توسعه زیرساخت‏های شهری به همراه داشته است . اجرا و پیاده سازی طرح های عمرانی همچون بزرگراه‌ها، خیابان‌ها، جاده‌ها و پل ها، حمل و نقل عمومی، فرودگاه‌ها و خطوط هوایی، منابع آبی، مدیریت شهری، تولید جریان برق و مخابرات، ارتباطات، توسعه زیرساخت‌های آموزشی و گسترش خدمات در مناطق محروم نیازمند بودجه قابل توجهی است که بخش قابل توجهی از آنها از محل درآمدهای مالیاتی تامین خواهد شد. همچنین پس از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و با تصویب مجلس شورای اسلامی، یک درصد از وصولی مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت اختصاص یافت. اقدامی که پس از اجرا، به رفع بسیاری از مشکلات مردم در زمینه تأمین هزینه های بهداشت و درمان منجر شد و از این جنبه، رضایت مندی مهمی در مردم بوجود آوردکه در این خصوص می توان به مجموع مالیات تخصیص داده شده به بخش سلامت( وزارت بهداشت و درمان ) از سال 1393 تا پایان فروردین ماه 1399، که حدود 29 هزار میلیارد تومان می باشد اشاره کرد.
در همین راستا با تلاشی که سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مشخص شدن نقش و جایگاه بی بدیل مالیات در توسعه و ارتقا امکانات و زیرساخت های درمانی و بهداشتی کشورانجام می دهد، گام های ارزنده ای در جلب و ارتقاء سطح مشارکت مردم در پرداخت مالیات برداشته تا از این طریق به افزایش سطح نظام سلامت کشور کمک شایانی نماید.

تصاویر
  • آثار پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: