شماره: 4390
1400/02/13
مروری بر مالیات بر خانه های خالی
مروری بر مالیات بر خانه های خالی

به گفته کارشناسان و دست اندرکاران طی سه سال اخیر قیمت مسکن به طور متوسط ۲۵۴ درصد رشد کرده و در این مدت طرح‌هایی از سوی دولت و مجلس برای کنترل قیمت‌ها روی کار آمده که هر کدام از این سیاست‌ها با موانعی که پیش روی خود داشته تا بحال به نتیجه نرسیده است.

اخذ مالیات از خانه های خالی در راستای اجرای اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم مطرح شد و در طی چند سال اخیر چالشهای متعددی در خصوص نحوه شناسایی این خانه ها و تهیه اطلاعات مربوطه صورت گرفته است. این طرح مذکور طی سال‌های اخیر با رویکرد ساماندهی و کنترل وضعیت بازار و با هدف خانه دار شدن اقشار ضعیف و متوسط جامعه در دستور کار قرار گرفت.

وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی تهیه اطلاعات مشخص شده که ضمن شناسایی این خانه ها اطلاعات کامل آنها را در اختیارسازمان مالیاتی برای اخذ مالیات قرار دهد.

اخیراً براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی سامانه اسکان و املاک آماده شده و قرار است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. این سامانه براساس دیتا‌ها و اطلاعاتی که در آن قرار داده شده، به شناسایی خانه‌های خالی از سکنه می‌پردازد و براساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، در صورتی که واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه باشد، مشمول این مالیات قرار می‌گیرد.

 اغلب کارشناسان ونظریه پردازان بر این عقیده هستند که  با استفاده از این ابزار مالیاتی نرخ خانه‌های خالی در بازار کاهش یافته و منجر به عرضه واحد مسکونی در سراسر کشور خواهد شد که این عرضه یا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد که منجر به افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای خواهد شد یا آنکه افزایش عرضه در بازار معاملات ملک را به‌دنبال دارد که منجر به کاهش سهم تقاضا در بازار اجاره خواهد شد؛ این گروه از آگاهان اقتصادی بر این باورند که کنترل خانه‌های خالی از سکنه در سراسر کشور سهم بسزایی در کاهش قیمت اجاره‌بها و کاهش فاصله عرضه و تقاضا در این بازار خواهد داشت و با عرضه بیشتر مسکن به بازار در شهر‌های بزرگ به تدریج راه برای کاهش قیمت در شهر‌های کوچک نیز هموار می‌شود.

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده بیش از دو میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که با ارائه این واحد‌های خالی، عرضه مسکن بیشتر شده و بازار جوابی برای درصد بالای متقاضیان خواهد داشت، با چنین رویکردی است که دولت طرح اخذ مالیات از واحد‌های خالی را در دستور کار خود قرار داده تا وضعیت عرضه و تقاضا را به تعادل برساند و قیمت مسکن را کاهش دهد.

ناگفته نماند که نمایندگان مجلس که در جریان مشکلات مردم و رای دهندگان هستند با بحث و بررسیهای مداوم در زمینه رفع ایرادات این طرح و به مرحله اجرایی رسیدن هر چه زودتر آن، پشتیبانی خود را از این طرح مهم ابراز کرده و به قول یکی از این نمایندگان: " بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده تا از خانه‌های لوکس موجود در شهرها، خودروهای لوکس و خانه‌های خالی مالیات اخذ گردد و این مالیات به صورت صددرصد در راستای خانه‌دار کردن محرومین هزینه شود".

مطابق آخرین اصلاحات صورت گرفته در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم واحد های مسکونی واقع در شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (۷) ماده ۱۶۹ مکرر این قانون به عنوان واحد خالی شناسایی شده و از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات براجاره به شرح زیرخواهند شد:

سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم- معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد – معادل یک ونیم (1/5) برابر مالیات متعلقه

شاید اجرای این طرح به منزله معجزه ای برای حل مشکل مسکن محرومان و اقشار متوسط جامعه نباشد ولی یقینا موجب گره گشایی در بازار مسکن و کاهش قیمت خواهد شد و همین امر دغدغه های افراد زیادی را از بین خواهد برد.

حق انتشار محفوظ است ©