شماره: 4354
1400/02/12
گزینه‌های پرداخت غیرنقدی در ژاپن (بخش اول)
گزینه‌های پرداخت غیرنقدی در ژاپن (بخش اول)

در سال‌های اخیر، سامانه‌های پرداخت الکترونیکی در سراسر جهان مثل قارچ سر برآورده‌اند. با وجود این‌که ژاپنِ فرامدرن از این قافله عقب افتاده، اما در چند سال گذشته گام‌هایی برای جبران این کاستی برداشته شده است. در این یادداشت با تعدادی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها در این کشور و نحوه‌ی کارکرد آن‌ها آشنا می‌شویم.

1- پرداخت غیرنقدی چیست؟

پرداخت غیرنقدی به پرداخت الکترونیکی اشاره می‌کند که هرچیزی از پرداخت‌های کارت اعتباری و کارت بانکی تا کیف‌پول‌های دیجیتال، کارت‌های مجازی، نرم‌افزارهای پرداخت با تلفن همراه و پرداخت‌ ازطریق کارت اتوبوس-مترو را دربرمی‌گیرد؛ و اساسا به زمانی گفته می‌شود که شما هزینه یا قیمت چیزی را بدون تبادل اسکناس یا پول سکه‌یی می‌پردازید.

2- مزایای پرداخت‌های الکترونیک در ژاپن

شما اغلب تخفیف‌هایی کوچک برای پرداخت بدون پول نقد دریافت می‌کنید و یا این‌که ممکن است امتیازهایی نیز برای برخی قرعه‌کشی‌ها و جایزه‌ها کسب کنید. به‌علاوه، پرداخت به روش غیرنقدی بیش‌از روش سنتی، بهداشتی است – فاکتوری که این روزها دارای اهمیتی دوچندان می‌باشد.

3- ژاپن هنوز یک جامعه‌ی نقدینه‌محور است

به‌گونه‌یی سنتی، اقتصاد داخلی کشور ژاپن برپایه‌ی معاملات و تراکنش‌های نقدی بنا گردیده است. حتی امروزه شما با رستوران‌ها، کافه‌ها، بوفه‌ها و مغازه‌های محلی بسیاری روبه‌رو می‌شوید که در بالای محل صندوق پرداخت، به‌وضوح تابلوی "فقط نقدی پرداخت کنید" نصب شده است. در این کشور، پول رایج به‌صورت دارایی منقول، دردسترس و ایمن تعریف می‌شود. بنابراین هنگامی‌که توصیه می‌شود همیشه مقداری یِن با خود همراه داشته باشید، به‌منزله‌ی آن است که درظرف اقامت شما در این کشور به‌ویژه در مکان‌های عمومی، احتمالا تعداد کمی نرم‌افزار پرداخت الکترونیک نزدیک خود پیدا خواهید کرد.

ادامه دارد...

 

حق انتشار محفوظ است ©