شماره: 4353
1400/02/12
عزم جدی ایتالیا برای الزام کسب و کارها به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین
عزم جدی ایتالیا برای الزام کسب و کارها به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین

ایتالیا از جمله کشورهایی است که تلاش می کند برای مبارزه با اقتصاد زیرزمینی از طریق توسعه سیستم پایانه های فروشگاهی آنلاین گام های جدی تری بردارد. این کشور در سال 2015 استفاده از پایانه های فروشگاهی تاییدشده جدیدی را الزامی کرد که قادر بودند گزارشات ثبت شده از تراکنش های مالی را از طریق اینترنت به مقامات مالیاتی ارسال کنند.

با این حال تا قبل از اول ژانویه سال 2019 مودیان مالیات بر ارزش افزوده مختار بودند یا از پایانه های فروشگاهی آنلاین استفاده کنند و یا از یک دستگاه پوز دارای دستگاه چاپگر. پس از این تاریخ بود که دولت ایتالیا رفته رفته کسب و کارهای مشمول را ملزم به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین کرد. به عبارت دیگر، کسب و کارها ملزم بودند تراکنش هایی از نوع B2B (تبادلات بین کسب و کارها) و B2C (تبادل بین کسب و کار و مصرف کننده نهایی) را از ابتدای سال 2019 از طریق پایانه های فروشگاهی آنلاین انجام دهند. در واقع، کسب و کارهایی با گردش مالی بیش از 400 هزار یورو از ابتدای سال 2019 ملزم به شروع به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین شده بودند. اما از ابتدای ژانویه 2020 این الزام برای به همه کسب و کارها تسری یافت.

دولت ایتالیا برای تشویق کسب و کارها به استفاده سریع تر از پایانه های فروشگاهی آنلاین تمهیدات و مشوق های ویژه ای نیز اندیشیده است که می توان به مواردی همچون عدم نیاز به نگهداری دفاتر حسابداری روزانه، بازرسی پایانه های فروشگاهی هر دو سال یکبار (بجای بازرسی های سالانه) و اعطای اعتبارات مالیاتی در ازای خرید پایانه های فروشگاهی آنلاین یا به روز رسانی پایانه های فروشگاهی قدیمی اشاره کرد.

دولتمردان این کشور سازوکارهای تشویق آمیزی دیگری را هم برای گسترش استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین اندیشیده اند که بیشتر متوجه مصرف کنندگان نهایی است. یکی از این تمهیدات که سال 2019 به تصویب رسید به «بخت آزمایی با رسیدهای خرید» معروف شده است که در آن مصرف کنندگانی که خرید خود را از طریق پایانه های فروشگاهی انجام دهند و رسید دریافت کنند در یک قرعه کشی شرکت داده می شوند و در صورت برنده شدن جوایزی را از آن خود خواهند کرد. در واقع هر رسید خرید الکترونیک یک بلیط برای شرکت در این بخت آزمایی محسوب می شود.

افرادی که قصد شرکت در این بخت آزمایی را دارند می بایست با مراجعه به پورتالی که برای این منظور طراحی شده است کد ویژه ای را دریافت کنند و هنگام خرید اجناس خود آن را به فروشنده اعلام کنند تا در بخت آزمایی شرکت داده شوند. اگر فروشندگان در این زمینه با مشتریان همکاری نکنند با جریمه ای بین 100 تا 500 یورو مواجه خواهند بود.

از دیگر ضمانت های اجرایی این قوانین این است که کسب و کارهایی که الزامات مربوط به ارسال آنلاین اطلاعات خرید و فروش را زیرپا بگذارند و یا از پایانه فروشگاهی آنلاین استفاده نکنند و برای مشتریان رسید صادر نکنند و یا اقداماتی انجام دهند که مصداق عدم تمکین به قوانین مرتبط با این حوزه باشد بین هزار تا 4 هزار یورو جریمه خواهند شد.

 

 

حق انتشار محفوظ است ©