در رادیو تهران صورت گرفت:
مصاحبه تلفنی معاون حسابرسی مالیاتی امور مالیاتی شهر و استان تهران با موضوع مالیات بر پیش فروش سکه

ابراهیمی معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران در مصاحبه تلفنی با رادیو تهران گفت: طبق بخشنامه مالیات بر درآمد، اگر کسی ادعا کرد سکه‌ها را نفروخته و یا بابت مهریه واگذار کرده از این بخشنامه معاف خواهد شد.
وی افزود در رابطه با بخشنامه‌ای که اخیرا درخصوص مالیات سکه صادر شده اظهار داشت: ما بر اساس منابع مالیاتی موجود در قانون مالیات‌های مستقیم، حق گرفتن مالیات را داریم و بخشنامه مزبور درباره مالیات بر درآمد است.
ابراهیمی در مورد خریداران سکه بیان کرد: هر شخصی که در کشور درآمدی دارد بر اساس قانون باید مالیات پرداخت نماید در بخشنامه در مورد خریداران سکه آمده است که افرادی که 20 عدد سکه خریداری کرده اند معاف از این مالیات هستند. به همین دلیل در تبصره ماده 100 مالیاتهای مستقیم امسال اعلام شده تا 30 برابر درآمدهای سقف معافیت می توانیم از آن استفاده کنیم، امکان این هست که سازمان امور مالیاتی کشور با لحاظ قراردادن یکسری معافیتها عددی را بعنوان درآمد مشخص کرده و مالیات دریافت نماید یعنی اگر فردی برای مثال 100 عدد سکه خریده و نگه داشته درآمدی هم صورت نگرفته باشد، اگر مستندات ارائه کند; همراه با اظهار نامه مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به قیمت‌های موجود و میزان معافیت مالیاتی هر فردی محاسباتی انجام گرفت و مقرر شد افرادی که زیر 20 سکه خرید کرده اند اگر اظهارنامه ارائه کنند مشمول معافیت خواهند شد. اما افرادی که در سال 97 از 20 تا سقف 60 سکه خریده و فروخته اند باید به ازای هر سکه 150 هزار تومان بپردازند و افرادی که بیش از 60 سکه خرید و فروش کرده اند، باید 200 هزار تومان و از 100 تا 200 سکه هم 250 هزار تومان بپردازند و بیشتر از آن هم باید اظهارنامه دهند.
معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران بیان کرد: ما برای گرفتن مالیات بر درآمد این سکه‌ها بررسی‌هایی را انجام دادیم. مودیان مالیات بر درآمد کوچک طبق تبصره‌ای در ماده 100 با پرداخت مالیات مقطوع از تسلیم اظهارنامه و ثبت نام معاف خواهند شد و در پروسه تشخیص مالیات و ارائه اسناد و دفاتر قرار نمی‌گیرند.

تاریخ خبر: 1398/03/21
کلمات کلیدی: اظهارنامه مالیاتی تبصره ماده 100 مالیات بر درآمد بخشنامه مالیات بر پیش فروش سکه مالیات مقطوع