بازدید مدیران بیمه مرکزی و شرکت های بیمه از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی
بازديد مديران بيمه مرکزي و شرکت هاي بيمه از نمايشگاه دستاوردهاي طرح جامع مالياتي
جمعی از مدیران بیمه مرکزی و شرکت های بیمه با حضور در نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی، از آخرین تحولات این حوزه بازدید کردند.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در این بازدید که با حضور سید محمدرضا احمدی، مدیرکل امورهماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی، غلامرضا قبله ای، مدیر کل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، حبیب میرزایی، معاون نظارت بیمه مرکزی، سید امیر میرآقازاده، مدیر کل حساب ها و ذخایر اتکایی بیمه مرکزی، سید رسول تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز، عبدالمحمود ضرابی، مدیرعامل بیمه کارآفرین، مجید رافع، معاون اداری و مالی بیمه کارآفرین و مسئول مالی سندیکای بیمه، علی صلاحی نژاد، عضو سندیکای بیمه و جمعی دیگر از مدعوین برگزار شد، مهمترین اجزای طرح جامع مالیاتی شامل پورتال اینترنتی خدمات الکترونیک مالیاتی، پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی(سنیم)، داشبورد گزارش مدیریتی و دیگر اجزای عملیاتی این طرح به حاضرین ارایه گردید.
در ابتدای این بازدید، پورتال اینترنتی خدمات الکترونیک مالیاتی شامل مجموعه ای از خدمات اینترنتی که با هدف افزایش رضایتمندی مودیان و تسهیل تعاملات فیمابین مودیان و کادر مالیاتی ایجاد گردیده، مشتمل بر سامانه‎های ثبت‎نام الکترونیکی، ارایه اظهارنامه الکترونیکی، پرداخت الکترونیکی مالیات، ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی، ارسال الکترونیکی فهرست مالیات حقوق، خلاصه پرونده الکترونیک، ثبت صندوق نرم‏افزار فروش، ثبت الکترونیک شکایات و اعتراضات، استعلام الکترونیکی بدهی مالیاتی و نرم افزار گوشی‎های هوشمند به شهروندان ارایه می گردد، به بازدیدکنندگان ارایه شد.
در ادامه، فرایند صدور الکترونیکی گواهی ماده 187 و همچنین سامانه صدور گواهی های موضوع ماده 186 قانون مالیات های مستقیم به عنوان دیگر خدمات ارزنده طرح جامع مالیاتی، برای حاضرین تشریح گردید.
در بخش دیگری از این بازدید، قابلیت‏ها و کارکردهای سامانه نرم‎افزاری یکپارچه مالیاتی(سنیم)و اجزا و ماژول‎های آن برای مسئولان و کارگزاران صنعت بیمه کشور تبیین شد. به گفته سرپرست طرح جامع مالیاتی، این سامانه تنها پروژه از 32 پروژه این طرح است که توسط یک شرکت فرانسوی طراحی و ایجاد گردید و البته با خروج این شرکت از طرح جامع مالیاتی و تحویل سورس کدهای این نرم افزار به سازمان، کلیه تغییرات، برنامه نویسی ها و مدیریت این نرم افزار توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی انجام می پذیرد.
پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی به عنوان یکی از اجزای مهم سنیم، از دیگر مباحثی بود که در این بازدید بدان پرداخته شد و کاربردهای محوری آن از جمله شناسایی مودیان فاقد پرونده مالیاتی و فعال در اقتصاد پنهان برای حاضرین تشریح شد. سرپرست طرح جامع مالیاتی در این بخش تاکید کرد: یک میلیارد و 300 میلیون رکورد اطلاعاتی موجود در سامانه های این بانک اطلاعاتی، فرایند شناسایی مودیان و مبارزه با فرار مالیاتی را به شدت تسریع بخشیده است.
گفتنی است در جریان این بازدید، مدیرکل امورهماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی تاکید کرد: با اجرای طرح جامع مالیاتی، امسال تمامی اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی دریافت شد و تا پایان امسال نزدیک به دو میلیون اظهارنامه که حدود نیمی از اظهارنامه های دریافتی است، بدون رسیدگی پذیرفته و قطعی خواهد شد.


تاریخ خبر: 1397/07/16
کلمات کلیدی: