فرماندار جلفا:
مالیات بر ارزش افزوده، موجب پیشبرد پروژه های عمرانی می‌شود

فرماندار شهرستان جلفا با اشاره به تاثیر مثبت عوارض مالیات بر ارزش افزوده در پیشبرد پروژه‌های عمرانی در شهرها و روستاها گفت: عوارض دریافتی از محل مالیات بر ارزش افزوده، منبع مهمی برای تامین درآمدهای شهرداری‌ها، جهت اجرای پروژه‌های عمرانی در شهرها و روستاها به شمار می‌رود.
صادق احمدی، فرهنگ‌سازی مالیاتی از طریق رسانه‌ها را در جهت ارتقاء سطح آگاهی مردم از محل مصرف مالیات پرداختی در جامعه دانست و افزود: شفافیت در وصول و هزینه کرد درآمدهای مالیاتی، اعتماد مودیان و رغبت آنها به پرداخت مالیات را به همراه دارد و تمایل مردم به مشارکت آگاهانه در پرداخت مالیات را افزایش می‌دهد.
احمدی، اظهار داشت: در چرخه اقتصاد کشور باثبات‌ترین ابزار قابل برنامه‌ریزی برای بودجه عمومی در واقع مالیات است و توجه به این مهم با طرح تحول نظام مالیات بر ارزش افزوده چشمگیرتر شده است.
وی در ادامه گفت: واریز عوارض مالیات بر ارزش افزوده عامل مهمی در توسعه شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها است و روال کنونی وصول عوارض ارزش افزوده موجب تداوم عمران و آبادانی شهرها و روستاها شده است.
وی خواستار همکاری بیشتر شهرداری‌ ‎ ها با ادارات امور مالیاتی برای اشاعه فرهنگ‌سازی مالیاتی شد و گفت: بسترسازی فرهنگی با اقداماتی هم چون نامگذاری معابر یا اماکنی به نام مالیات در سطح شهر و نصب بنرها برای اجرای پروژه هایی که از طریق واریز عوارض به حساب شهرداری‌ها انجام می‌شود میسر خواهد شد.
غلامرضا شریفی، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار، ضمن تقدیر از حسن توجه و نظر مثبت فرماندار محترم جلفا به بحث مالیات بر ارزش افزوده، گفت: مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از انواع مالیات‌های غیر مستقیم، مزایای متعددی نظیر پایین بودن نرخ مالیاتی، ترغیب سرمایه گذارن به افزایش تولید، سلامت درآمدهای تولیدی، گستردگی پایه‌ی مالیاتی، شفاف سازی در انجام معامله ها، کاهش اقتصاد زیرزمینی و نارضایتی مودیان مالیاتی، تغییر الگوی مصرف و کاهش مصرف گرایی و تجملات، کاهش تاخیر و هزینه های وصول، تشویق صادرات و کاهش فرار مالیاتی را دارد.
شریفی با تأکید بر اینکه تحقق استراتژی اقتصاد مقاومتی بدون توسعه نظام مالیاتی پویا و پایدار ممکن نیست، گفت: کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و اصلاح نظام درآمدی دولت با تغییر رویکرد به سمت درآمدهای مالیاتی، مهم‌ترین ابزار توزیع مناسب درآمدی در یک جامعه و کاهش نابرابری‌های درآمدها است.
وی افزود: امروزه مالیات در تحقق برنامه ها و اهداف اقتصاد مقاومتی مانند صرف و هزینه­کرد مالیات در پروژه‌های عمرانی و زیربنائی، خدمات بهداشت و درمان، حمایت از تولید و فعالیت‌های اقتصادی و خصوصا شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی اهمیت و نقش بسزایی یافته است.

تاریخ خبر: 1397/03/24
کلمات کلیدی: مالیات بر ارزش افزوده غلامرضا شریفی فرماندار جلفا