مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی:
اساس نظام مالیات الکترونیک، اعتماد به مودی است

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی را تبدیل نظام سنتی مالیاتی به‌نظام الکترونیکی بر اساس اعتماد به مودی دانست.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، یحیی یعقوب نژاد، مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه با اجرای طرح جامع مالیاتی برقراری عدالت و اصلاح ساختار مالیات ستانی و انضباط مالی در کشور دنبال می‌شود اعلام کرد: این طرح سبب تسهیل و تسریع در انجام امور و ارائه خدمات به‌تمامی مودیان و فعالان اقتصادی می‌شود.
وی افزود: توسعه خود اظهاری مالیاتی و برنامه‌ریزی به‌منظور حذف شیوه علی الراس از نظام مالیاتی و جلوگیری از اعمال سلیقه مأموران مالیاتی، ساده‌سازی قانون مالیات‌های مستقیم و شفاف‌سازی آن، تعدیل و کاهش نرخ‌های مالیاتی، بخشودگی جرائم قابل‌بخشش و تسهیل خدمات‌رسانی به مودیان از طریق برقراری نظام مالیات الکترونیک، از کارکردهای طرح جامع مالیاتی است.
وی افزود: در نظام مالیات الکترونیک، بنای دریافت اطلاعات بر اساس اعتماد به مردم گذاشته‌شده است، به عبارتی پایه اطلاعات ما برای دریافت مالیات همان داده‌های مودیان است.
یعقوب نژاد ادامه داد: البته به منظور راستی آزمایی، بازرسی‌هایی نیز انجام می‌شود، کما اینکه هر اطلاعاتی که ثبت می‌شود، باید توسط ادارات دولتی ذی‌ربط تائید شود.
وی بابیان اینکه در طرح جامع مالیاتی 30 نقش مختلف وجود دارد که کار هرکدام توسط نفر بعدی کنترل می‌شود، افزود: در طرح جامع مالیاتی وصول مالیات با اطلاعات صحیح انجام می‌شود چراکه با اصلاح قانون به‌جای ممیز محوری، مودی محوری ملاک می‌شود; یعنی کارشناسان مختلف با نقش‌های متفاوت بر روی پرونده یک مودی کار خواهند کرد و یک سرپرست این کار را تائید می‌کند.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی بابیان اینکه با اجرای طرح جامع مالیاتی روش سنتی در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی جای خود را به روش الکترونیکی خواهد داد، افزود: با خدمات الکترونیک و مکانیزه مشکلات حضوری، تشخیص درآمد مشمول مالیات و مالیات فعالان اقتصادی به حداقل خواهد رسید.
یعقوب نژاد افزود: اکنون با اطلاعاتی که از خود تولیدکننده، توزیع‌کننده و ... به‌صورت فراگیر از بانک‌های اطلاعاتی گرفته می‌شود، در یک فضای شفاف، به عدالت مالیاتی منجر می‌شود و قطعا با این روش شفاف‌سازی، فرارمالیاتی هم در کشور کمرنگ خواهد شد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر در دریافتی اظهارنامه و ورود اطلاعات صحیح گام‌های بلندی برداشته‌شده است و با اعلام آمادگی اصناف علاوه بر اظهارنامه الکترونیکی، ابلاغ‌ها نیز به‌صورت الکترونیک به فعالان اقتصادی ارائه می‌شود; همچنین از دعوت‌نامه اسناد و مدارک گرفته تا برگ تشخیص و برگ قطعی و ... که مودیان تاکنون به‌صورت فیزیکی دریافت می‌کردند به شیوه الکترونیک به آن‌ها ارائه خواهد شد، البته روال قبلی هم به قوت خود باقی است.


تاریخ خبر: 1396/09/28
کلمات کلیدی: خراسان رضوی مالیات الکترونیک