مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان اعلام کرد:
اختصاص 5949 میلیارد ریال به شهرداری ها و دهیاری های استان از محل ارزش افزوده

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان گفت: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در سال 87 تا پایان سال گذشته مبلغ 5490 میلیارد ریال و در شش‌ماهه اول سال جاری نیز مبلغ 459 میلیارد ریال به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریزشده است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، انوری، مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان، تأکید کرد: درگذشته با توجه به برنامه پنجم توسعه برای واریز این عوارض، به‌صورت شهرستانی عمل می‌شد ولی در برنامه ششم بر اساس سرانه جمعیت هر استان و شهرستان محاسبه می‌شود.
وی با تشریح جزئیات قانون مالیات بر ارزش‌افزوده اعلام نمود: در حال حاضر از 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده، 5 درصد آن مربوط به مالیات، یک درصد مربوط به حوزه سلامت و 3 درصد آن عوارض می‌باشد که بخشی از عوارض هرماه با توجه به برنامه ششم بر اساس سرانه برای همه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز می‌گردد و بخشی نیز برای روستاهای فاقد دهیاری به‌حساب فرمانداری‌ها واریز می‌شود.
انوری در ادامه، احترام به مودیان، اعتمادآفرینی، تحقق درآمدهای مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی را از اهداف و برنامه‌های سازمان امور مالیاتی دانست و گفت: در قانون مالیات‌های مستقیم، کاهش نرخ مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی بدون فشارمانی بر مردم پیش‌بینی‌شده است و شیوه‌های نوین کارآمد جایگزین روش های سنتی می گردد.
مدیرکل امور مالیاتی گیلان در پایان، طرح جامع مالیاتی را یک طرح مدرن دانست و گفت: با اجرای کامل این طرح، شفاف‌سازی مالیاتی صورت خواهد گرفت و جلوی فرار مالیاتی تا حد زیادی گرفته خواهد شد و تلاش ما این است که وصول مالیات بر اساس عدالت صورت پذیرد.


تاریخ خبر: 1396/08/10
کلمات کلیدی: گیلان مالیات برارزش افزوده شهرداری ها و دهیاری ها