انواع مختلف سامانه‌ی پایانه‌های فروشگاهی
چاپ مطلب

در بسیاری از کشورها چارچوب های قانونی وجود دارد که مودیان را ملزم می کند از انواع پایانه های فروشگاهی الکترونیکی امن (ECR) ، به عنوان مثال پایانه های فروشگاهی آنلاین (OCR) برای تولید و نگهداری داده های فروش با اهداف تمکین مالیاتی استفاده کنند. همچنین پیشرفت در فناوری دیجیتال منجر به گسترش انواع پایانه های فروشگاهی الکترونیکی ایمن در دسترس برای مشاغل و کاهش هزینه های این سیستم ها شده است .
انواع مختلفی از پایانه های فروشگاهی موجود و در دسترس است; پایانه های فروشگاهی ارزان قیمت وصل به چاپگرها (که ممکن است اکنون به صورت یک برنامه تلفن همراه باشد)، تا سیستم های پیچیده تر که بخشی از سیستم های مدیریت تجارت شرکت هستند (به عنوان مثال به عنوان بخشی از کنترل موجودی ، حسابداری و سفارش) از این انواع هستند.
این انواع مختلف پایانه های فروشگاهی در رابطه با اثربخشی آنها در جلوگیری از کلاهبرداری مالیاتی در زیر آورده شده است. این لیست به این معنی نیست که یک گزینه خاص همیشه نسبت به گزینه دیگر ارجح است. این بستگی به ملاحظات گسترده تری مانند هزینه و سود، همچنین زمینه‏ها و اولویت‏ها در یک حوزه قانونی و قضایی خاص دارد.
1- دفاترثبت الکترونیکی غیر امن
حفظ سوابق کاغذی معاملات که می تواند توسط مقامات مالیاتی حسابرسی شود. این موارد را می‏توان به راحتی با کمتر نشان دادن فروش دستکاری کرد (که این مورد برای همه پایانه های فروشگاهی پول کاغذی است)، حذف فیزیکی سوابق یا ایجاد سوابق جعلی (از جمله طبقه بندی نادرست فروش هنگامی که ضرایب مالیات بر ارزش افزوده یا نرخ مالیات فروش اعمال می شود).
2- دفاتر ثبت مالیات الکترونیکی امن
اغلب به عنوان پایانه های فروشگاهی فروش شناخته می شوند ، که شامل یک حافظه امن است که جزئیات معاملات مانند مقادیر ، طبقه بندی کالاها ، مالیات قابل اجرا و زمان معامله را ضبط می کند. حافظه امن حتی وقتی دستگاه به برق متصل نیست دست نخورده باقی می ماند. از نظر تئوری این واحدهای حافظه امن فقط توسط اداره مالیات قابل دسترسی است. این واحدها را می توان با مهر و موم هایی که زمان دستکاری فیزیکی آنها نشان داده شده محافظت کرد. در حالی که حذف فیزیکی سوابق به طور کلی بدون تخریب دستگاه امکان پذیر نیست ، در حال حاضر نرم‏افزاری وجود دارد که می تواند سوابق موجود در حافظه را تغییر داده یا پاک کند یا ذخیره آنها را در حافظه متوقف کند.
3- دستگاه های امضای الکترونیکی همراه با ثبت مالیات الکترونیکی امن
این دستگاه ها رکوردهایی با امضاهای الکترونیکی منحصر به فرد (معمولا یک رشته طولانی از اعداد) همراه با جزئیات معامله ایجاد می‏کنند. اینها با داده های معامله ذخیره می شوند و همچنین در رسید مشتری چاپ می شوند. این امضاهای دیجیتالی منحصر به فرد امکان ردیابی و تأیید هر معامله را فراهم می‏کند و شناسه منحصر به فرد تضمین می‏کند که توسط مالیات دهنده خاص و از زمان ایجاد معامله تغییری نکرده است.
4- پایانه های فروشگاهی آنلاین
این دستگاه ها دارای ویژگیهای امنیتی دیگری هستند، اما طلاعات به طور مستقیم یا از طریق یک واسطه تایید شده به اداره مالیات منتقل می شود. اطلاعات به صورت رمزگذاری شده ارسال می شود و توسط سازمان امور مالیاتی می‏تواند در زمان واقعی یا نزدیک به زمان واقعی دریافت شود. رمزگذاری داده ها در همه مراحل به صاحبان یا کارمندان مشاغل اجازه نمی دهد سوابق ذخیره شده در حافظه داخلی پایانه های فروشگاهی آنلاین را تغییر دهند. در مواردی انتقال داده های فروش به اداره مالیات در زمان واقعی انجام می شود، این بدان معنی است که خروجی پرونده‏ها در زمان فروش تشکیل می شوند که به نظام مالیاتی اجازه می دهد یک نسخه واقعی از همه پرونده ها داشته باشد.

تاریخ یادداشت: 1399/10/22
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی