مالیات بر ارزش افزوده وآثار پرداخت آن
چاپ مطلب

امروزه در قسمت قیمت درج شده کالاها و رسیدهای خرید، بخشی با عنوان ارزش افزوده دیده می شود، چند سالی است مالیات بر ارزش افزوده وارد زندگی مردم شده است، دیگر تنها اقشار واصناف خاصی مالیات پرداخت نمی کنند بلکه کل افراد جامعه یا به عبارت دقیق تر مصرف کنندگان، متناسب با خریدشان مالیات بر ارزش افزوده را نیز پرداخت می کنند.با ورود مالیات بر ارزش افزوده به حوزه زندگی شهروندان پرسش هایی در موردماهیت، اهداف وتاثیرات آن به وجود می آید، سوالاتی مانند این که مالیات بر ارزش افزوده چیست؟آیا بر تمام کالاها مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد، اصولا چرا باید شهروندان مالیات بر ارزش افزوده بپردازند؟ مالیات بر ارزش افزوده چه تاثیری در زندگی شهروندان دارد؟
مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالاها(منقول یا غیر منقول) و خدمات(هرچیزی که کالا و پول نباشد) می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.همه کالاها وخدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‏باشند و بسته به خصوصیات اقتصادی و اجتماعی کشورهای مختلف بعضی معافیت ها یا استثناها وجود دارد مثلا در ایران برخی کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند مانند داروها،کالاهای اساسی مانند آرد،گندم، نان، برنج، لبنیات، حبوبات،اقلام فرهنگی مانند روزنامه ها وکتاب و..
اصولا نرخ استانداردی برای مالیات بر ازش افزوده وجود ندارد. مثلا در سوئیس 8 درصد ودر ایسلند25 درصد است، دربقیه کشورها نیز بین 4 تا 25 درصد مالیات بر ارزش افزوده گرفته می شود.
مالیات بر ارزش افزوده دارای آثار اقتصادی،اجتماعی وفرهنگی است. یکی از عواملی که سبب می‌شود اقتصاد یک کشور سالم و همراه با رشد پایدار باشد اتکای آن بر درآمدهای پایدار است. درآمدهای حاصل از فروش منابع طبیعی همواره با ریسک ناپایداری مواجه اند و وابستگی یک کشور به این درآمدها می‌تواند مسیر حرکت یک اقتصاد را با دست انداز مواجه کند، در حالی که درآمدهای مالیاتی به دلیل پایداری و مستمر بودن، می توانند چرخ های اقتصادی یک کشور را همواره در حرکت نگاه دارند.مالیات بر ارزش افزوده می تواند اتکای دولت به خام فروشی را کاهش دهد و از درآمدهای پایدار بهره مند شود. علاوه بر این مالیات‌ها به طور عام واین نوع مالیات به طور خاص ، برای دولت‌ها از ابزارهای کنترل و مدیریت اقتصاد و جامعه محسوب می‌شوند.اگر دولت فعالیت، خدمات یا کالای را نامطلوب یا غیرضروی و مخرب تشخیص دهد می تواند با وضع مالیات آن را محدود و قابل کنترل کند.مثال هایی از این دست فراونند مالیات بر سوخت، آلاینده، دخانیات، نوشابه های گازدار و.. از این جمله هستند.اجرای صحیح مالیات برارزش افزوده موجب پیوند مبادلات اقتصادی و شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و درنتیجه نظارت بر جریان کالا و خدمات در اقتصاد ملی شده و به‌تبع آن نظم و انضباط اقتصادی در درون کشور می شود.مالیات بر ارزش افزوده از مهم‏ترین درآمدهای خزانه استانداریها، شهرداریها و دولت‌های مرکزی محسوب می‌شود. این مالیات به حساب خزانه دولت مرکزی وارد و از آنجا طبق قانون بین استان‌ها و شهرها پخش می‌شود.این بودجه ها صرف فعالیت های عمرانی می‏شود. نظام مالیاتی با اجرای مالیات بر ارزش افزوده توانسته نقش حمایتی وپشتیبانی در توسعه زیرساخت های شهری داشته باشد. با اینکه بخش عمده بودجه شهرداری ها از عوارض ساخت و ساز تامین می شود ولی مالیات بر ارزش افزوده نیز یکی از منابع اصلی مالی شهرهای کلان است.حتی شهرهای کوچک و روستاها نیز از این مالیات بی بهره نمانده اند.


تاریخ یادداشت: 1399/09/03
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی