مدیرکل امورمالیاتی استان درجلسه کمیته نخصص حقوق شهروندی :رعایت حقوق شهروندی باعث تحقق عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی از طریق مالیات می شود
چاپ مطلب

اولین جلسه کمیته تخصصی فرهنگ سازی مالیاتی با رویکرد حقوق شهروندی در سالن اجتماعات اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان و با حضور نمایندگان دستگاه های مدعو در تاریخ 7/8/1399 برگزار شد. در این جلسه آقای مهدلو، مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان، تحقق حقوق شهروندی را دارای اهمیت دانستند و بیان داشتند:حقوق شهروندی از زاویه مباحث مالیاتی می تواند الگویی برای سایر دستگاه ها باشد». ایشان با اشاره به جایگاه حقوق شهروندی و لزوم رعایت آن افزودند: «رعایت حقوق شهروندی باعث تحقق عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی از طریق مالیات می شود». ایشان صدمات ناشی از فعالیت های سودجویانه برخی از فعالان اقتصادی را تضییع حقوق جامعه بالاخص حقوق شهروندی دانستند و بر حمایت دستگاه های اجرایی در راستای تحقق شعار سال به صورت عملیاتی تأکید نمودند.
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به جایگاه مالیات در تحقق حقوق شهروندی در کشورهای پیشرفته افزودند: «می بایست فرهنگ مالیاتی به ص,رت گسترده ونوین در مردم به وجود آید; چرا که ارائه امکانات توسط دولت به مردم اعم از حقوق کارکنان و سایر خدمات، هزینه های سازمانی زیادی دارد و تأمین این هزینه با توجه به تحریم های به وجود آمده ، توسط دولت اهمیت زیادی دارد و هر کس می بایست در اولین قدم اجرای حقوق شهروندی، مالیات خود را به صورت صحیح و عادلانه پرداخت کند».
مدیرکل محترم در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به میزان فرار مالیاتی در استان اصفهان و فرارهای مالیاتی شناسایی شده افزودند: « با تمام قدرت از تولید حمایت می کنیم و در حال حاضر بیش از 95 درصد مودیان از عملکرد اداره امور مالیاتی استان اصفهان راضی هستند و تعداد معدودی که اظهار نارضایتی می کنند کسانی هستند که به نوعی درصدد سودجویی ناعادلانه و فرار مالیاتی هستند». ایشان با اشاره به برخی از پرونده های شناسایی شده در مقوله فرار مالیاتی افزودند: « متأسفانه پدیده شوم فرار مالیاتی و تأسیس شرکت های کاغذی، ضربات جبران ناپذیری بر پیکره اقتصادی کشور زده است که می طلبد تمامی دستگاه های اجرایی با تمام قدرت در راستای فرهنگ سازی مضرات این شرکت ها اقدام نمایند».
مدیرکل محترم امور مالیاتی استان اصفهان، اجرای ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم را خط قرمز سازمان امور مالیاتی در شفافیت اقتصادی و در برخورد با دلالان اقتصادی دانستند و افزودند: « در بسیاری از موارد از طریق اجرای ماده 181 قانون مالیات های مستقیم توانستیم به اطلاعات مالی شرکت های متعددی که دارای پرونده مالیاتی نبوده اند در زمینه های مختلف که بعضا باعث ایجاد فضای اقتصادی سالم در یک یا چند نوع کالا شده بودند، دست یابیم ». ایشان همچنین با اشاره به جایگاه عدالت اقتصادی وعدالت مالیاتی افزودند : هم اکنون مرکز ارتباط مردمی 1526 اداره کل آماده دریافت گزارش های مردمی درراستای برخورد با فرار مالیاتی میباشد
در این جلسه آقای سیامک مهابادی، معاون دفتر امور اجتماعی و شهری استانداری اصفهان، حرکت در حوزه فرهنگی و اجتماعی و تغییر نگرش راجع به مالیات را مهمترین علت تشکیل کمیته تخصصی فرهنگ سازی مالیاتی با رویکرد حقوق شهروندی دانستند و افزودند: « می بایست مباحث مالیاتی به عنوان مطالبه اجتماعی درنظر گرفته شود; در این راستا مفهوم سازی مالیاتی نیازمند کار علمی و عملیاتی ویژه ای است». ایشان با اشاره به لزوم تشکیل کمیته تخصصی افزودند: « امیدواریم خروجی این جلسات طرح اجرایی برای کل کشور باشد; چرا که فرهنگ سازی مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی دارای اهمیت است». وی در خصوص فرار مالیاتی توسط برخی از سودجویان اقتصادی بیان داشتند: « فرار مالیاتی زرنگی نیست; بلکه گناهی بزرگ است که باعث از بین رفتن مشارکت های اجتماعی و کاهش اعتماد اجتماعی می شود».
آقای مهابادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دو بعد حق و تکلیف در حقوق شهروندی افزودند:« حق هر شهروند است که خدمات بگیرد و یکی از مهمترین تکالیف این است که حقوق خود را اجرایی کند و امیدواریم این دو مقوله در این کمیته به صورت ویژه مورد بررسی، تجزیه و تحلیل و نهایتا اجرا در سطح استان و کشور گردد». ایشان در پایان افزودند: « نتیجه مصوب به وجود آمده از حوزه فرهنگی باعث ایجاد تغییر می شود که این تغییر از طرق مختلف از جمله اطلاع رسانی و همیاری تمامی دستگاه های اجرایی می تواند به وجود آید».
دراین جلسه آقای محمد علی علیخانی رئیس اداره روابط عمومی امورمالیاتی اصفهان نیز ضمن تقدیر و تشکر از کلیه مدعوین بیان کردند:« جلسات متعدد برگزار شده در اداره کل امور اجتماعی استانداری منجر به تشکیل کمیته تخصصی فرهنگ سازی مالیاتی با رویکرد حقوق شهروندی شده است که نتیجه آن حضور کلیه مدعوین گرانقدر است». ایشان به موضوعات همراهی دستگاه های اجرایی با اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان در راستای تحقق عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی عدالت اجتماعی و امنیت اقتصادی در شهر اصفهان از طریق تشکیل حلقه فرهنگ سازی مالیاتی ، برنامه ریزی در راستای شناسایی دلالان اقتصادی با همت و همکاری سایر دستگاه های اجرایی، اطلاع رسانی نحوه عملکرد تأمین بودجه پروژه های عمرانی از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده و بیان هزینه کرد خدمات در سطح جامعه پرداختند. ایشان در ادامه سخان خود افزودند:« عدم پرداخت مالیات ناهنجاری اجتماعی است و تضییع حقوق تولیدکنندگان و اصناف است و تضییع دین اجتماعی می شود. برگزاری جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی با رویکرد مالیات در کشور دارای اهمیت است»».

تاریخ خبر: 1399/08/11
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی