ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی با هدف تسهیل امور مودیان
چاپ مطلب

توسعه و ارائه خدمات الکترونیکی در بخش‌های مختلف دولتی به منظور بالا بردن سطح رفاه و کیفیت زندگی مردم و سهولت انجام کار اربابان رجوع و مشتریان با هدف جلب رضایت حداکثری ایشان، امری است که امروزه در اکثر نقاط دنیا در دستور کار دولت‌های الکترونیک قرار گرفته است. در کشور ما نیز مسیر ارائه خدمات الکترونیکی که وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی به مردم ارائه می‌دهند، تا حد زیادی هموار شده است تا مردم آسان تر به خدمات دولتی دسترسی داشته باشند و ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها، از مراجعه حضوری آنها در ادارات و مواجهه چهره به چهره ایشان با کارکنان که معمولا با تبعات و شرایط خاص خود همراه است، کاسته شود.
در نظام مالیاتی کشور ما نیز به منظور تکریم هر چه بیشتر مودیان و کاهش ترددهای غیر ضروری، میز خدمت عملیات الکترونیک مالیاتی به عنوان یکی از مصادیق تحقق دولت الکترونیک برپا شده است که به ارائه خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی
در زمینه فرایندهایی چون ثبت نام الکترونیکی، دریافت اطلاعات کاربری، اظهارنامه الکترونیکی، پرداخت الکترونیک، تشخیص و رسیدگی، ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی و اعتراضات و شکایات الکترونیک می پردازد. ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی یکی از خدمات مذکور است که طی چند سال اخیر جایگزین ابلاغ فیزیکی اوراق قطعی و تشخیص به مودیان و با هدف تسهیل پیگیری امور مالیاتی و افزایش رضایتمندی ایشان صورت گرفته است.
بر این اساس، تمامی مودیان دارای پرونده‌ مالیاتی در ادارات کل امور مالیاتی می‌توانند با مراجعه به سایت www.tax.gov.ir پس از وارد کردن رمز کاربری خود، وارد صفحه اصلی شده و با انتخاب گزینه ابلاغ الکترونیکی از سمت راست تصویر، گزینه فعال‌سازی را انتخاب نمایند. پس از آن با کلیک بر گزینه تائید نهایی، ضمن ذخیره شدن اطلاعات مودی در سایت سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی، حساب کاربری ابلاغ الکترونیکی وی نیز فعال شده و آماده استفاده از مزایای این طرح می‌شود.
با استفاده از این سامانه، مودیان مالیاتی اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی و تشکل‌های قانونی می‌توانند بدون مراجعه به واحدهای مالیاتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اوراق مالیاتی خود را مشاهده کنند.
گفتنی است ابلاغ الکترونیکی، تمام پیامدهای ابلاغ واقعی را در بر خواهد داشت و چنانچه مودی ظرف دو هفته از تاریخ بارگذاری اوراق مالیاتی در سامانه، اوراق مذکور را مشاهده نماید، تاریخ مشاهده اوراق به عنوان تاریخ ابلاغ فیزیکی در سامانه ثبت و این تاریخ ملاک محاسبه مواعد قانونی دیگر است.
لازم به ذکر است، پیش از این ابلاغ اوراق مالیاتی به صورت فیزیکی و با مراجعه به محل کسب و یا اقامتگاه قانونی اشخاص انجام می‌شد اما با اجرایی شدن این طرح، برای متقاضیان حساب کاربری ایجاد و اوراق تشخیص و قطعی مالیات عملکرد و ارزش افزوده آنان به محض صدور، در این حساب کاربری بارگذاری و از طریق پیامک به آنان اطلاع‌رسانی می‌شود.
بدون تردید بهره‌برداری از میز خدمت الکترونیک در نظام مالیاتی،گام عملیاتی مهمی در راستای توسعه دولت الکترونیک و مکانیزاسیون فرایندهای مالیاتی محسوب می‌شود که ضمن تسهیل و تسریع در انجام امور مالیاتی مودیان و حرکت به سمت ارتقای حقوق شهروندی می‌تواند نقش مطلوب و مضاعفی به‌ویژه در شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا و ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجتناب از حضور در مکان‌های پر ازدحام ایفا نماید.


تاریخ یادداشت: 1399/07/23
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی