فرهنگ سازی مالیاتی
چاپ مطلب

مالیات به عنوان یک مقوله اقتصادی تاثیرگذار، نیاز به مشارکت حداکثری مردم دارد اما برای رسیدن به این مشارکت و فرهنگ سازی مالیاتی، قطعا ارائه اطلاعات و گزارش در خصوص هزینه کرد مالیات از سوی دست اندرکاران نظام مالیاتی کشور حائز اهمیت است. افزایش شفاف سازی و اعتماد مردم به دستگاه مالیاتی، باعث توسعه فرهنگ مالیاتی و نیل به اهداف نظام مالیاتی می‌شود.
شفافیت اقتصادی در دنیای امروز که گرایش به سمت جهانی‌شدن شدت گرفته، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از شرایط اساسی اقتصاد رقابتی، وجود شفافیت در میزان عرضه و تقاضای کالا،‌ خدمات، کار، سرمایه و همچنین تعداد دارندگان آنها و وجود امکانات دسترسی به آنهاست. شفافیت اقتصادی پیامدهای مثبتی بر سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی دارد و درآمدهای مالیاتی و کیفیت زیرساخت‌های اقتصادی و خدمات عمومی را افزایش می‌دهد. شفافیت باعث تسهیل نظارت بر فعالیتهای اقتصادی و عملکرد سازمانهای دولتی می شود.
هرگاه بتوان ضرورت دریافت مالیات از مردم را به صورت مستدل و منطقی برای آنها بیان کرده به آنان آگاهی‌های لازم را داده و برای آنها به صورت شفاف تبیین کرد که مالیات دریافتی از مردم، صرف چه هزینه‌هایی می‌شود و در صورت نپرداختن مالیات، دولت و مردم دچار چه مشکلاتی خواهند شد و همچنین مردم به یک باور برسند که دولت مالیات دریافتی را برای بهبود وضع جامعه و توسعه اجتماعی و رفاه شهروندان هزینه می‌کند، آنگاه می‌توان ادعا کرد که مقدمات یک فرهنگ مالیاتی خوب برای پرداخت مالیات توسط عامه مردم به وجود آمده است. اگر دولت در رفتارهای مالیاتی خود اصول شفافیت و پاسخگویی را رعایت کند و شناخت مردم را از برنامه‌های خود و شیوه هزینه کرد درآمدهای مالیاتی افزایش دهد و مردم به طور غیر مستقیم بر هزینه کرد مالیات‌ها نظارت داشته باشند در این صورت اعتماد مردم افزایش می‌یابد و مالیات علاوه بر کارکرد اقتصادی و درآمدزایی برای دولت می‌تواند در فرهنگ و مشروعیت دولت نیز نقش ایفا کند.
در کشور ما نیز برای رسیدن به شفافیت مالیاتی و آگاهی مردم از نحوه استفاده دولت از منابع مالیاتی راهکارهای مختلفی از جمله اختصاص یک درصد از سهم مالیات بر ارزش افزوده به طرح تحول سلامت و بخش بهداشت و درمان تبیین شده است تا مردم به وضوح نقش مالیات را در زندگی خود مشاهده کنند. به این ترتیب با تخصیص بودجه مناسب از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده توسعه مراکز و امکانات درمانی نیز در کشور به وضوح قابل مشاهده است.
ضمن اینکه با اختصاص بخش قابل توجهی از درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‏ها راه را برای تامین منابع پایدار مورد نیاز این حوزه هموار کرده‏اند. در حال حاضر که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران 9 درصد اعلام شده است، 3 درصد به شهرداری‏ها اختصاص یافته است که این منابع پیامدهای بسیار اثربخش و سودمندی را در حوزه توسعه زیرساخت‏های شهری به همراه داشته است. تأمین بخش اعظم بودجه احداث پل‌ها، سدها، راه‌ها، توسعه زیرساخت‌های شهری، توسعه فضاهای تفریحی و آموزشی... نیاز به منابع مالی مشخصی برای اتمام پروژه‌ها دارد و مالیات نقش مهمی در تأمین این منابع مالی دارد. مالیات بر ارزش افزوده نه تنها یاری‏گر شهرداری‏ها و شهرهای کوچک بوده است، بلکه در شهرهای بزرگ نیز نقش پر رنگی از خود بر جای گذاشته است. تامین چنین منبع درآمدی پایداری برای این حوزه باعث خواهد شد توسعه زیرساخت‏ها و خدمات شهری به شیوه‏ای پایدار و همیشگی دنبال شود و با بروز مشکلاتی از قبیل کسری بودجه و یا افت درآمدهای نفتی دچار نوسان و توقف نشود.
بنابراین در فضای تعاملی برگرفته از آشنایی بیشتر مردم با قوانین مالیاتی و هزینه کرد منابع مالیاتی، عملکرد نظام مالیاتی منصفانه‌تر قضاوت می‌شود و مردم با اعتماد به نظام مالیاتی عدالت محور به صورت خودجوش در توسعه اقتصادی کشور حضور پیدا می‌کنند.


تاریخ یادداشت: 1399/07/20
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی