ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی
چاپ مطلب

نظام مالیاتی کشور در طی سال های اخیر، اقدامات موثری را در راستای توسعه زیرساخت ها و مکانیزاسیون نظام اداری به منظور تسهیل در خدمت رسانی به مودیان مالیاتی به انجام رسانده است. در این رابطه می توان به بیش از 30 خدمت مالیاتی که هم اکنون به صورت الکترونیکی به مودیان ارایه می شود اشاره کرد که همگی بخشی از
کاستی ها، هزینه ها و مشکلات مودیان و حتی نظام مالیاتی را رفع نموده و سرعت انجام کار و مدیریت فرایندهای کاری را بهبود بخشیده است. سازمان امور مالیاتی کشور در آخرین اقدام، امکان ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی را فراهم نموده که با هدف توسعه دولت الکترونیک و با استناد به قانون مالیاتهای مستقیم و سایر قوانین مربوط، به اجرا درآمده است . با این رویکرد، شکل و فرآیند ابلاغ اوراق مالیاتی از حالت سنتی (کاغذی) به صورت جدید (الکترونیکی) تغییر یافته و به جای تشریفات اداری حضوری ابلاغ، فرایند ابلاغ بصورت فنی و الکترونیکی (سامانه های مالیاتی) به اجرا در می آید.
فرآیند ابلاغ اوراق الکترونیکی شامل چند مرحله است. نخست مرحله فعالسازی حساب کاربری ابلاغ برای مودی که با مراجعه مودی به سامانه ثبت نام و دریافت فرم درخواست استفاده از خدمات ابلاغ الکترونیکی به انجام
می رسد. در مرحله بعد، مودی با ثبت اطلاعات درخواستی در فرم درخواست، شماره تلفن همراه خود را نیز در سامانه وارد نموده و جهت اخذ تأییدیه شماره تلفن همراه اعلامی، لینک فعالسازی از طریق پیامک به شماره او ارسال می شود. در مرحله بعدی، پس از تأیید شماره موبایل و تأیید فرم درخواست، فرآیند ابلاغ الکترونیک فعال شده و تمامی اوراقی که برای مودی صادر می شود، بر روی حساب کاربری وی قابل مشاهده خواهد بود. پس از این مرحله، همزمان با بارگذاری هر برگه ابلاغی در حساب کاربری، یک پیامک اطلاع رسانی به شماره تلفن شخصی مودی ارسال می شود.
بدیهی است، صرفا مودیانی که دارای پرونده مالیاتی عملکرد بوده و پیش از این ثبت نام خود را تا پایان مرحله ?? تکمیل کرده اند، قادر به ارایه درخواست «استفاده از خدمات ابلاغ الکترونیکی» می باشند و چنانچه مودی پرونده نداشته باشد یا پرونده او ناقص باشد، ابتدا می بایست به سامانه ثبت نام مراجعه کرده و ثبت نام خود را کامل نماید.
از مزایای ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی می توان به کاهش هزینه ها در سمت مودی و سازمان، عدم نیاز به مراجعه حضوری مودی در ادارات مالیاتی، صرفه جوئی در زمان و اطلاع از میزان مالیات به صورت مجازی اشاره کرد که همه اینها، به افزایش رضایتمندی مودیان، افزایش کارآیی و اثربخشی نظام مالیاتی و در نهایت بهبود فعالیت سایر بخشها منجر شود که در نهایت به تسریع امور و منجربه تکریم ارباب رجوع و رفاه حال شهروندان با دسترسی سریع به اطلاعات برگه ابلاغی اشاره کرد.
گفتنی است با اجرای طرح جامع مالیاتی، هم اکنون کلیه مراحل فرایند وصول مالیات، از مرحله ثبت نام مودی در نظام مالیاتی، دریافت شماره اقتصادی، دسترسی به خلاصه پرونده مالیاتی، ارایه اظهارنامه مالیاتی، برخورداری از امکان امضای الکترونیکی در فرایندهای مالیاتی، ابلاغ اوراق مالیاتی، ارسال صورت معاملات فصلی، ارسال لیست معاملات حقوق، ثبت اعتراضات و شکایات، تا مرحله پرداخت مالیات به صورت الکترونیکی انجام می گردد.


تاریخ یادداشت: 1399/07/15
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی