سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی، بزرگ‌ترین مشکل مالیاتی در آذربایجان‌غربی
مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان غربی، عدم آگاهی دارندگان کارت‌های بازرگانی را ریشه بسیاری از سوءاستفاده‌ها عنوان کرد و از افزایش برخورد با تخلفات این حوزه خبر داد.
چاپ مطلب

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی حسن کوماسی در گفتگو با خبرنگار سایت خبری اروم نیوز، تغییر رویکرد مأمور محوری به مودی محوری را از مهم‌ترین رویکردهای سازمان امور مالیاتی دانست و اظهار داشت: به دلیل خطای زیاد رویکرد مأمور محوری و پرهیز از حدس و گمان، مردم به صورت خود تشخیصی مالیات خود را اظهار می‌کنند. در این میان مودیان با اظهار درست می‌توانند به‌راحتی از مزایای قانونی استفاده کنند.
وی افزود: در راستای جلب رضایت عمومی، تمرکز ما بر روی پرونده‌های پرریسک است.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی، در توصیف پرونده‌های پرریسک عدم همخوانی اطلاعات اظهارشده با بانک‌های اطلاعاتی را مهم‌ترین دلیل انتخاب این پرونده‌ها برشمرد و تأکید کرد: این فرآیند به‌صورت مکانیزه است و عامل انسانی تأثیری در آن ندارد.
وی با اشاره به میزان رسیدگی مبتنی بر اظهارات مودیان مالیاتی، گفت: فقط 10 درصد موارد در چارچوب پرونده‌های پر ریسک مورد بررسی قرار می‌گیرند که با این اوصاف 61 درصد مودیان آذربایجان‌غربی، درآمدی کمتر از معافیت قانونی دارند و به همین دلیل از پرداخت مالیات معاف می‌شوند.
کوماسی، اخذ مالیات بر املاک در مرحله دفترخانه و به‌طور مستقیم، خدمات غیرحضوری برای کسب مجوز اصناف و برخی اقدامات را از مصادیق تغییرات موجود در سازمان در راستای سهولت اقدام مودیان برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم آگاهی دارندگان کارت‌های بازرگانی ریشه سوءاستفاده‌ها است که در این راستا برخوردهای قهری و قانونی با متخلفان در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: در همین زمینه، 3 شعبه رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در آذربایجان‌غربی راه‌اندازی شده که تشکیل این شعبات با هدف سهولت در رسیدگی بوده است.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی، گفت: ما تمایلی به تعطیلی هیچ واحد تولیدی نداریم و تلاش می‌کنیم با ایجاد شرایط قانونی و اعمال تسهیلات مالیاتی مثل تقسیط طولانی مدت و بخشودگی جریمه، از واحدهای تولیدی حمایت کنیم اما با واحدهایی که از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند نیز برابر مقررات رفتار می‌کنیم.
وی با اشاره به کاهش تقریبی 30 درصدی درآمدهای مالیاتی به دلیل گسترش کرونا در بخش مالیات مشاغل آسیب‌دیده از کرونا مثل واحدهای خدمات گردشگری، بیان داشت: ایجاد شرایط بخشش جرائم معمول در اسفندماه تا پایان خرداد، افزایش مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی، برخورد مکانیزه و مثبت با پرونده‌ها، افزایش مهلت پرداخت جرائم از موارد انعطاف سازمان مالیاتی برای حمایت از کسب و کارها در شرایط کرونایی است.
کوماسی، خاطرنشان کرد: اخذ مالیات از تراکنش‌ها، پیگیری معوقات مالیاتی، اخذ مالیات از کارت‌های بازرگانی و البته مبارزه با فرار مالیاتی و فعالیت‌های زیرزمینی ابزارهایی برای افزایش وصول مالیاتی علی‌رغم کرونا است که امیدواریم در این زمینه همکاری مناسبی از سوی مودیان داشته باشیم.
وی در خصوص صرف درآمدهای مالیاتی برای استان نیز گفت: عوارض اخذ شده از محل ارزش افزوده مطابق قانون برای شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و حتی عشایر صرف شده است.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی، در پایان از برخوردهای سیاسی با مقوله مالیات انتقاد کرد و از لزوم توجه بیشتر به سازمان مالیاتی گفت و ابراز داشت: وجود فشارهای غیرمعمول و غیرمنطقی و حمایت از برخی افراد متخلف از جمله چالش‌های امور مالیاتی آذربایجان‌غربی است که در همین زمینه با عدم سیاسی‌کاری تلاش می‌کنیم تا وابستگی کشور به نفت از بین رفته و شاهد اقتصادی پویا باشیم.


تاریخ خبر: 1399/06/06
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی