مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی:
مالیات مقطوع، امکانی برای آسان سازی و سرعت دهی به فرایند های مالیاتی
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تبصره 100 قانون مالیات های مستقیم از طرف سازمان مالیاتی در خصوص توافق سالیانه مالیاتی با اصناف گفت: گروه های دوم و سوم مشاغل که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 1398 حداکثرتا 990 میلیون تومان است، مشمول استفاده از مزایای این دستورالعمل هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی ، حسن کوماسی با اعلام این مطلب که مودیان مشمولی که خواهان استفاده از شرایط مالیات مقطوع برای عملکرد سال 1398 هستند، می توانند به جای تسلیم اظهارنامه، نسبت به تکمیل فرم طراحی شده برای توافق تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم اقدام نمایند، اظهارداشت: آن دسته از صاحبان مشاغل نیزکه میزان فروش کالا و خدمات آنها در سال 1398 بیش از990 میلیون تومان باشد، از شمول مالیات مقطوع خارج هستند و باید برای عملکرد سال مذکور، اظهارنامه متکی بر اسناد و مدارک ارائه کنند .
این مقام با بیان اینکه مالیات عملکرد سال 1398 صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات عملکرد سال 1397 به صورت مقطوع تعیین می شود، گفت: مودیان مشمول باید قبل از استفاده از مزایای مالیات مقطوع عملکرد سال 1398، از مبلغ مالیات عملکرد سال 1397 خود از طریق سوابق در اختیار مثل اوراق قطعی و تشخیص 97 و سامانه های مالیاتی، مطلع شده و سپس نسبت به اعمال ضرایب افزایشی تعیین شده اقدام کنند.
مدیرکل دستگاه مالیاتی آذربایجان غربی افزود: صاحبان مشاغلی که مالیات عملکرد سال 1397 آنها از صفرتا 2.5 میلیون تومان است، در صورت درخواست استفاده از دستورالعمل تبصره 100 قانون مالیات های مستقیم، بدون هیچ افزایشی، به همان میزان مالیات سال 1397، مالیات مقطوع خود را می پردازند.
کوماسی در تشریح ضرایب افزایشی مالیات مقطوع عملکرد سال 1398 اظهار داشت: این ضریب برای مودیانی که مالیات عملکرد سال 1397 آنها بین 2.5 تا 5 میلیون تومان است، با 4 درصد افزایش، مالیات از 5 تا 10 میلیون تومان با افزایش 8 درصد و مالیات بیش از 10 میلیون تومان نیز با 12 درصد افزایش نسبت به مالیات عملکرد سال 1397محاسبه و قطعی می شود.
کوماسی در ادامه افزود: مشاغلی که سال 1398، اولین سال فعالیت آنهاست همچنین کسانی که در سال 1398 اقدام به خرید سکه از بانک مرکزی کرده اند، مشمول دستورالعمل تبصره 100 قانون مالیات های مستقیم نیستند و باید اظهارنامه تسلیم کنند.
وی در خصوص شرط استفاده صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی و دامپزشکی از امکان مالیات مقطوع عملکرد سال 1398 گفت: مشاغل مذکور علاوه بر فروش کالا و خدمات سالانه تا سقف 990 میلیون تومان، صرفا در صورت اجرای تبصره قانون بودجه در خصوص ثبت نام سامانه فروشگاهی( کارتخوان بانکی)، مجاز به استفاده از دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم هستند.
این مقام مسئول از امکان تقسیط مالیات مقطوع در اقساط پنج گانه نیز خبر داد.
کوماسی با تاکید بر اینکه مودیان مشمول جهت استفاده از شرایط توافق مالیاتی اختیار دارند افزود: صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل را دارند، می‌بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی http://tax.gov.ir مراتب را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم اصلاحی از سال جاری و با هدف حذف شیوه علی الراس، بر ارائه اظهارنامه های مطابق با واقعیت و مبتنی بر اسناد و مدارک توسط مودیان تاکید کرد و افزود: میزان پذیرش اظهار نامه های مالیاتی تابعی از مطابقت اطلاعات اظهارنامه ها با داده های بانک های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی است.


تاریخ خبر: 1399/05/15
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی