نقش مالیات در حوزه سلامت و بهداشت
چاپ مطلب

از جمله اولویت های مهم هر جامعه ای توجه به امر بهداشت و درمان آحاد شهروندانش می باشد. ارتقای سطح کمی و کیفی مولفه های سلامت از یک سو زمینه ساز کاهش انواع بیماری ها و مرگ و میرهای ناشی از کمبود بهداشت بوده و از سوی دیگر در تربیت و رشد نسل های آتی هر کشور نقش اثرگذاری خواهد داشت.
بدون شک هر دولتمرد و هر سیستم حاکمیتی علاقه مند به افزایش امکانات درمانی و دارویی در محدوده حکمرانی خویش می باشد و از همین روی برای نیل به این هدف مهم توجه به منابع مالی و داشتن بودجه لازم از جمله اساسی ترین چالش های دولت های کوچک و بزرگ دنیا می باشد.
شاید یکی از اصلی ترین و متداول ترین جلوه های تبلور امکانات دولت در زمینه بهداشت و درمان در خصوص بحث نظام های تامین اجتماعی و خدمات جانبی آن باشد. دولت ها با بهره مندی از منابع درآمدی خود شهروندان و افراد جامعه را تحت عناوین و اشکال مختلف در ذیل چتر حمایتی خود قرار داده و با تزریق یارانه ها و منابع مالی، بسیاری از چالش های تامین اجتماعی که از مهم ترین آنها بحث سلامت و مسئله تامین دارو و غذا می باشد را مرتفع می سازند.
در این میان آنچه که بیش از همه مهم بوده و کارشناسان خبره اقتصادی و اجتماعی بر آن صحه می گذارند آن است که نظام مالیاتی و نظام تامین اجتماعی در هر کشور همچون دو کفه برابر ترازو می باشند. یعنی دولت ها ملزم به ارائه خدمات تامین اجتماعی به اندازه ای می باشند که به همان میزان درآمدهای مالیاتی اخذ کرده اند، که این خود فرمول بسیار ساده ای از وجود یک نظام عدالت محور در زمینه ارائه خدمات عمومی به شهروندان می باشد.
فارغ از این نکته ظریف، توجه به درآمدهای مالیاتی و چگونگی صرف آن در حوزه سلامت و بهداشت و درمان از جمله مهم ترین مواردی است که مسئولان حوزه اقتصاد و بهداشت و در نهایت دولتمردان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. ارائه گزارش های سالانه وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز سازمان امور مالیاتی در خصوص میزان مبلغ اختصاص یافته به بخش بهداشت و درمان فارغ از امر مهم شفاف سازی درآمدهای مالیاتی می تواند نقش ارزنده ای در مقبولیت بیشتر برنامه های نظام اقتصادی و مالیاتی در زمینه اخذ مالیات داشته باشد. بدون شک افکار عمومی و در صدر آن مودیان مالیاتی با علم و آگاهی نسبت به نوع هزینه کرد دولت در زمینه مالیات پرداخته شده ایشان، رضا و رغبت بیشتری نسبت به مشارکت در فعالیت های مالیاتی خود و شفافیت عملکرد خواهند داشت.
در این خصوص از جمله اقدامات موثر و قابل تحسین سازمان امور مالیاتی کشور در سال های اخیر، ارائه گزارش به رسانه های خبری و افکار عمومی در زمینه میزان و نحوه اختصاص درآمدهای مالیاتی به بخش های مختلف عمومی کشور از جمله حوزه سلامت می باشد. اختصاص مبلغ 29 هزار میلیارد ریال از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده از سال 1393 تا پایان فروردین سال 1399 و تایید این خبر از سوی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند گوشه ای از تاثیرات چشمگیر اجرای قانون مالیاتی مفید و موثری همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده باشد. قانونی که در سال های ابتدایی اجرا شدن آن با چالش ها و سنگ اندازی های بسیاری از سوی برخی همچون فراریان مالیاتی روبرو شد. این در حالی است که نظام مالیاتی کشور علاوه بر این مبلغ در حوزه بهداشت و درمان، از ابتدای اخذ مالیات سهم توسعه ورزش های همگانی (سال 1396) تا پایان فروردین سال 1399 مبلغ 4750 میلیارد تومان نیز در حوزه ورزش همگانی به دولت واگذار کرده است که این هزینه نیز به طور غیر مستقیم در حوزه سلامت و بهداشت عمومی قابل تعمیم می باشد.
نظام اقتصادی و مالیاتی کشور با بهره گیری از این اقدامات موثر و انتشار آن در سطح افکار عمومی علاوه بر انجام رسالت سازمانی خود می تواند نقش موثری هم در ارتقای فرهنگ مشارکت عمومی در جامعه پدید آورده و هم زمینه ساز رشد فرهنگ مالیاتی در کشور شود.


تاریخ یادداشت: 1399/04/10
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی