آثار پرداخت مالیات در جامعه
چاپ مطلب

در عصر حاضر مالیات یکی از مهم‌ترین منابع مالی دولت است. مالیات‌ یکی از ابزارهای مهم در سیاست‌های اقتصادی کشورها است. تغییر سیاست‌های مالیاتی باعث پیامدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت در اقتصاد می‌شود به‌بیان‌دیگر، مالیات در تمامی مراحل چرخه اقتصادی، تولید و توزیع و ارائه خدمات تأثیر دارد.
به‌طور عام، پرداخت مالیات نقشی اساسی در توسعه و برنامه‌ریزی‌های جامعه دارد و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع مالی نظام اقتصادی به شمار می‌رود; پرداخت مالیات سبب سلامت اقتصادی و توسعه آن خواهد شد. شاید به توان گفت، اثر مستقیم و اولیه پرداخت مالیات در اقتصاد یک جامعه دیده می‌شود.
در اقتصاد، تغییر نرخ‌های مالیاتی باعث پیامدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت در اقتصاد می‌شود. افزایش مالیات‌ها در بلندمدت، انگیزه تولید را کاهش می‌دهد و باعث کاهش اشتغال، تولید و تجارت خواهد شد و در کوتاه‌مدت نیز افزایش مالیات‌ها باعث رکود شده و آن را تشدید می‌کند. همچنین به دلیل این‌که این مالیات بر قیمت جاری اعمال می‌شود و می‌تواند ایجاد تغییراتی در نرخ آن سریعا به افزایش یا کاهش درآمد منجر می‌شود. بنابراین به‌منزله‌ی یک ابزار مالیاتی انعطاف‌پذیر به هنگام اعمال سیاست‌های تثبیت اقتصادی می‌تواند به‌آسانی مورداستفاده‌ی سیاست‌گذاران قرار گیرد.
اما مالیات علاوه بر اثرات مستقیمی که بر اقتصاد یک جامعه دارد، به‌طور خاص بر دیگر ابعاد جامعه اعم از سلامت، آموزش، ورزش، زیرساخت‌های کشور، محیط‌زیست و ... نیز می‌تواند نقشی مهم و حیاتی داشته باشد.
پرداخت مالیات کلید حل این کمبود منابع در بخش بهداشت و درمان است، چراکه می‌توان با اجرای سیاست‌های مالیاتی جهت و شدت حرکت نظام بهداشت و سلامت را در جامعه مشخص کرد. در این راستا، دولت می‌تواند از طریق سیاست‌های مالیاتی در دو بعد بهداشت و درمان در حوزه سلامت نقش ایفا کند. در بعد بهداشت، از طریق سیاست گسترش پایه‌های مالیاتی بر مواردی که برای سلامت مضر هستند; مانند، مالیات تنبیهی و تشویقی بر آلاینده‌های زیست‌محیطی آب، هوا و خاک، مالیات بر مواد مضر مانند سیگار، نوشابه و ... می‌تواند، در امر پیشگیری قدم بردارد. در بعد درمان و در زمان بیماری‌های همه‌گیر نیز از طریق تأمین اعتبار خدمات درمانی از طریق مالیات، سهم پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم را کاهش داده و در امر درمان قدم بردارد.
این نوع مالیات برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انگیزه ایجاد می‌کند تا به‌سوی فعالیت‌هایی با آلودگی کمتر حرکت نمایند و درنهایت میزان کل انتشار آلودگی کاهش یابد. در حقیقت این نوع مالیات در گامی در جهت هماهنگ‌سازی سیاست‌های مالیاتی با فرایند توسعه پایدار به شمار می‌آید.
همچنین، مالیات به‌عنوان یکی از منابع اصلی تأمین هزینه آموزش‌وپرورش رایگان، زمین? این ارتقا و تحرک جامعه را فراهم می‏آورد. عملکرد مناسب نظام مالیاتی، می‌تواند منابع مالی لازم برای توسعه نظام آموزشی را فراهم کند. باوجوداین منابع، نظام آموزشی می‌تواند به‌طور مستمر و مداوم عملکرد خود را اصلاح و نقاط قوت خود را تقویت کند و آموزش‏های خود را در جهت تطابق با نیازهای زندگی اجتماعی به‌روز کند. یکی از اساسی¬ترین نیازها و ملزومات زندگی در جوامع امروزی آگاهی از تکالیف شهروندی و احساس مسئولیت در قبال جامعه است.
پرداخت مالیات می‌تواند نقش قابل‌توجهی در توسعه ورزش یک جامعه داشته باشد، چراکه پرداختن به ورزش نیازمند به هزینه‌های بالای زیربنایی است و مالیات یکی از مناسب‌ترین راهکارها برای تأمین اعتبار در این حوزه است. البته صرف مالیات در این حوزه تنها منجر به تقویت سلامت جامعه نخواهد شد بلکه هدف از هزینه مالیات‌ها برای توسعه ورزش کسب درآمد و ثروت جدید و کسب اعتبار و حیثیت جهانی است; بنابراین مالیات می‏تواند یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه ورزش جامعه محسوب شود. دولت می‌تواند از طریق گسترش پایه‌های مالیاتی بر کالاها و خدمات مضر برای سلامت; مانند، مالیات تنبیهی و تشویقی بر آلاینده‌های زیست‌محیطی آب، هوا و خاک، مالیات بر مصرف کالاهای آسیب‌رسان مانند سیگار، نوشابه و هزینه این مالیات‌ها در حوزه ورزش در این راستا قدم بردارد.
همچنین می‌توان با هدایت درآمدهای مالیاتی به سمت طرح¬های مولد سبب توسعه زیرساخت‌هایی مانند سدسازی، توسعه شبکه ریلی، جاده‌ای، شبکه آب و فاضلاب، انرژی و... شد. کشور با دریافت مالیات خواهد توانست کمبود سرمایه خود را در این بخش رفع کند. با پرداخت مالیات، دست دولت برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌های همه‌جانبه در این حوزه‌ها بازخواهد شد. توسعه شبکه ریلی، جاده‌ای، شبکه انرژی و فناوری اطلاعات و ... نیز از طریق افزایش کارایی، صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌های تولید و ...، می‌تواند سبب توسعه پایدار شود.
از سوی دیگر، مالیات نقش حیاتی در حفظ محیط‌زیست و منابع کشور دارد. درواقع، استفاده از مالیات‌های زیست‌محیطی روشی نوین برای تخصیص بهینه منابع است. مالیات‌های زیست‌محیطی یا مالیات‌های سبز یکی از ابزارهای اقتصادی قدیمی در حفظ محیط‌زیست است که سالیان طولانی در کشورهای مختلف از آن استفاده‌شده است. مالیات می‌تواند از سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای مدیریت محیط‌زیست استفاده کند. این سیاست‌ها می‌توانند به شکل تشویق فعالیت‌های دوستدار محیط‌زیست یا تنبیه فعالیت‌های مضر برای محیط‌زیست اعمال شوند.
با توجه به این شرایط، باید آثار پرداخت مالیات در جامعه را برای تمامی آحاد مردم تبیین کرد و اثرات مثبت آن تشریح و اطلاع‌رسانی گردد زیرا تبیین چگونگی مصرف مالیات، شرایطی را به‌ وجود می‌آورد که پرداخت مالیات‌ را جزء وظایف و تکالیف مهم آحاد جامعه تلقی کرده و این باور و فرهنگ عمومی شکل می‌گیرد که مالیات صرف امنیت، رفاه اجتماعی، سلامت، امور عمرانی و زیربنایی کشور و جامعه می‏شود.


تاریخ یادداشت: 1399/04/09
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی