اثرات پرداخت مالیات
چاپ مطلب

درآمدهای مالیاتی، یکی از مهم‌ترین منابع تأمین مالی دولت‌ها در اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان به شمار رفته و به عنوان یک ابزار موثر جهت سیاست‌گذاری‌های مالی محسوب می‌شود. در هر نظام اقتصادی، مالیات یکی از مهم‌ترین ارکان آن نظام محسوب می‌شود. گسترش و تنوع فعالیت‌های اقتصادی از یک سو و نقش روبه افزایش دولت‌ها از سوی دیگر، در جهت ایجاد و گسترش خدمات عمومی، تأمین اجتماعی و گسترش تعهدهای دولت در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و تلاش در جهت تحقق رشد اقتصادی و توزیع عادلانه درآمد، پرداخت و دریافت مالیات را به مسأله مهم و تأثیرگذار تبدیل کرده است.
از این رو مشارکت همه اقشار جامعه به ویژه فعالان اقتصادی در پرداخت مالیات به عنوان یکی از منابع مهم درآمدی دولت می تواند تداوم بخش توسعه اقتصادی کشور و جوابی دندان شکن به تحریم های دشمنان باشد و به توزیع عادلانه ثروت و توسعه پایدار کمک کند. یکی از موضوعاتی که در بین تمام جوامع و خصوصا نظریه پردازان دارای اهمیت فراوان می باشد بحث گسترش عدالت و کاهش نابرابریهای اجتماعی و اقتصادی می باشد که با مشارکت مردم در پرداخت مالیات می توان به آن دست یافت.
بخشی از مالیاتی که مردم پرداخت می کنند صرف تجهیز بیمارستانها و امکانات بهداشت و درمان و نیز کاهش هزینه های درمان آحاد مردم جامعه می شود.یکی دیگر از محلهای مصرف مالیات، اختصاص درصدی از درآمدهای مالیاتی به شهرداریها و دهداریها برای پیشبرد پروژه های عمرانی و توسعه و گسترش زیرساختهای شهری و ایجاد امکانات عمومی می باشد. این امر نیز طبق مصوبات مجلس در سالهای اخیر در حال اجرا می باشد و در واقع بخشی از مالیات پرداختی مردم مجددا به جیب خود آنها بر می گردد و صرف رفاه و آسایش آنها می شود. مطابق این مصوبه، بخشی از مالیات پرداختی هر شهر و منطقه ای در اختیار شهرداری و دهداری آنجا قرار می گیرد تا به فراخور نیازهای مردم همانجا صرف ایجاد و گسترش امکانات و امور رفاهی شود.
بی شک، تنویر و شفاف سازی افکار عمومی پیرامون محل مصرف مالیات و آثار مثبت آن در شکوفایی و آبادانی کشور تاثیر چشمگیری در افزایش اعتماد مردم و اقناع افکار عمومی برای تمایل به پرداخت مالیات دارد و می بایست بررسیهای کارشناسی منسجم و اقدامات جامعی در این خصوص انجام گیرد تا مودیان مالیاتی در زمان مقرر نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام نمایند. اطلاع رسانی در این مورد، برای آگاهی مردم از محل مصرف مالیات، می تواند تاثیر مثبتی در افکار عمومی گذاشته و میل به مشارکت در پرداخت مالیات را در آنان افزایش دهد. زمانی که محل مصرف مالیاتهای دریافتی از مودیان مالیاتی که به بودجه کشور تزریق می شود و منبعی برای تاسیس و تجهیز زیرساختها و پروژه های عمرانی و ایجاد امکانات عمومی محسوب می شود به طور ملموس برای مردم تشریح و معرفی شود، بی شک مردم جامعه با ملاحظه محل مصرف مالیات، اعتماد و اطمینان بیشتری به دستگاه مالیاتی پیدا کرده و میزان مشارکت آنها در پرداخت مالیات افزایش می یابد.اقداماتی که سازمان امور مالیاتی در سالهای اخیر برای معرفی آثار پرداخت مالیات در جامعه انجام داده نیز در راستای همین هدف و با رویکرد شفاف سازی قوانین و بخشنامه های مالیاتی با محور جلب اعتماد عمومی بوده است.


تاریخ یادداشت: 1398/11/23
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی