تبعات عدم نصب و استفاده از سامانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

به موجب بند (ی) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 و تبصره(2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی( کارتخوان بانکی) از ابتدای سال 1398 اقدام نمایند. فراهم نمودن زیرساخت های فنی مربوط برای اجرای این حکم تا مردادماه به طول انجامید و از اوایل این ماه، ثبت دستگاه های کارتخوان بخش درمان اعلام گردید. لذا مبنای اینکه فعالین بخش درمان به عنوان اولین گروه مشمول اجرای این قانون اعلام شده، قانون بودجه سال 1398 است و سازمان امور مالیاتی کشور نیز به عنوان مجری این قانون، عمل می نماید.
براین اساس،کلیه صاحبان حرف و مشاغل یاد شده طی فراخوانی مکلف شدند تا 15 شهریورماه امسال برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود نموده و از ابتدای مهرماه ملزم به نصب و استفاده از پایانه فروش شدند و از این تاریخ در صورت عدم نصب و استفاده، مشمول جریمه می شوند.
نصب پایانه فروش توسط مودیان یکی از راهکارهای موثر برای شفاف‎سازی میزان درآمد است. از آنجا که از سال آینده، شیوه علی الراس از نظام مالیاتی حذف شده و تشخیص مالیات براساس اظهارنامه برآوردی است، لذا هر گونه مستندات قانونی که از این پس توسط مودیان ارایه می شود، می‎تواند به عنوان معیار و مبنایی قانونی برای تشخیص مالیات قرار گیرد. اطلاعات پایانه های فروشگاهی از جمله مواردی هستند که برابر قانون به عنوان مستندات قابل پذیرش در بخش تشخیص درآمد و مالیات مطرح بوده و برآورد دقیقی از درآمد مودیان ارایه می دهند.
لازم به ذکر است برای دو سال اول استفاده از پایانه فروشگاهی معادل 10 درصد از مالیات ابرازی مورد بخشودگی قرار می گیرد. همچنین اجرای حکم تبصره ماده (100) قانون مالیات های مستقیم (تعیین مالیات مقطوع و عدم نیاز به نگهداری اسناد و مدارک و ارایه اظهارنامه مالیاتی) فقط برای آن بخش از مودیانی که از سامانه پایانه فروش (کارتخوان بانکی) استفاده کرده اند با رعایت سایر مقررات امکان پذیر خواهد بود.
در شرایط فعلی، اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور محدود به اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی می باشد; اما در سال بعد و در زمان رسیدگی به مالیات عملکرد سال 1398، با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در پایگاه اطلاعات مالیاتی، مالیات این قبیل مودیان به صورت واقعی و مبتنی بر اطلاعات غیرقابل انکار از جمله اطلاعات حساب های بانکی محاسبه، به همراه جریمه های مقرر در قانون و در صورت احراز کتمان درآمد، جریمه کتمان درآمد که غیرقابل بخشودگی می باشد، مطالبه و وصول خواهد شد.
اما شاید این پرسش مطرح شود که پزشکانی که پایانه فروش نصب نکنند چه عواقبی برایشان مفروض است و چه مجازات هایی برای آنها پیش بینی شده است؟ در پاسخ باید اشاره کرد که قوانین و مقررات در این بخش به حدی سنگین است که فرار مالیاتی به نفع هیچکس نخواهدبود. اگر سازمان امور مالیاتی مطلع یا مظنون شود که کسی با کتمان درآمد، مترصد فرار مالیاتی است، با استفاده از اطلاعات غیرقابل انکار، درآمد مشمول مالیات و مالیات واقعی آنها را تعیین می کند. در این باره باید گفت 100 درصد درآمد کتمان شده مشمول مالیات می شود. برای مثال پیش از این در خصوص یک پزشک، 60 درصد درآمد را هزینه و مابقی سود محسوب می شود; اما در صورت کتمان درآمد، 100 درصد درآمد مشمول مالیات می‌گردد و 30 درصد مالیات هم جریمه غیرقابل بخشش برای خاطیان در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این 2 درصد از فروش این افراد نیز به عنوان جریمه ثبت نام نکردن در سامانه پایانه فروش در نظر گرفته خواهد شد و در صورت عدم پرداخت مالیات و جریمه قطعی شده توسط مودیان با استفاده از اختیارات قانونی ناشی از فصل وصول مالیات در قانون مالیات های مستقیم، تمامی اقدامات اجرایی از جمله توقیف اموال و موجودی حساب های بانکی، مسدود کردن تلفن همراه و ممنوع الخروجی را برای احقاق حقوق حقه دولت و ملت اعمال می شود.
همچنین، مطابق ماده 274 قانون مالیات های مستقیم، مصادیق جرم مالیاتی، مشخص و مجازات‎های خاصی نیز برای مرتکبان آن در نظر گرفته شده است. بدیهی است در صورت شناسایی موارد مربوط به فرار مالیاتی و یا اطلاع‎رسانی شهروندان در این خصوص، با مرتکبان فرار مالیاتی برابر قانون برخورد خواهد شد و اصل بر اجرای قانون از سوی تمامی افراد جامعه و تحقق عدالت مالیاتی است.
شهروندان همچنین در صورت مراجعه به محل کار صاحبان مشاغل مذکور و عدم نصب و استفاده آنان از پایانه فروش، مراتب را با شماره تلفن 1526 به سازمان امور مالیاتی کشور اطلاع دهند.


تاریخ یادداشت: 1398/08/25
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی