صندوق های فروش، ضرورتی انکار ناپذیر
چاپ مطلب

درآیین نامه اجرایی تبصره (2) ماده (169) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم سامانه صندوق فروش بدین ترتیب تعریف می شود: سامانه‌ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی یا نرم افزار کاربردی که به اختصار " تجهیزات مشابه" نامیده می شوند، شامل سخت افزار و نرم افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که حداقل قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد. این سامانه براساس استانداردهای نرم افزاری و سخت افزاری که توسط سازمان و با همکاری وزارتخانه¬های ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت تعیین می¬شود طراحی و مدیریت می گردد. این استانداردها شامل ضمیمه هایی است که پیاده سازی اطلاعات را در محیط ‌ های سیستم عامل ‌ های مختلف فراهم می نماید.
در همین راستا و با توجه به قابلیت ها و توانمندی های بالای سامانه های فروش برای تسهیل امور ‏، قانونگذار در ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران استفاده از این فناوری را در اولویت فعالیت های پیش رو قرار داده است. از این رو و در اجرای ماده121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و بر اساس ماده 71 قانون نظام صنفی و همچنین دستورالعملهای تبصره 2 ماده 169و 169 مکرر قانون ‏مالیاتهای مستقیم و ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مودیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه صندوق فروش "صندوق (مکانیزه) فروش " و تجهیزات مشابه استفاده کنند.
در آخرین بخشنامه صادره نیز،کلیه صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلف شده اند نسبت به نصب، راه¬اندازی و استفاده از سامانه فروش از ابتدای سال 1398 اقدام نمایند.
همچنین قانونگذار تمهیدات لازم را نیز اندیشیده است تا نصب و استفاده از این سامانه ها هزینه های اضافی را بر صنایع و کسب و کارها تحمیل نکند چرا که معادل هزینه‌های انجام ‌شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی سامانه صندوق فروش از مالیات قطعی شده مودیان در ‏اولین سال استفاده از سامانه‌های مذکور و یا سالهای بعد از آن قابل کسر بوده و چنانچه رایانه یا صندوق های فروشگاهی موجود و مورد استفاده مودیان قابلیت نصب نرم افزار ثبت خرید، فروش ، صدور صورتحساب، قیمت فروش کالاها و نگهداری حساب موجودی کالا ، ثبت هزینه های واحد شغلی و ثبت اطلاعات حساب نقد و بانک مودیان را داشته باشد، نیازی به تهیه دستگاه جدید نیست و فعالین اقتصادی مجاز هستند با رعایت مقررات و الزامات قانونی از دستگاه های موجود خود استفاده نمایند. ضمنا معادل ده درصد از مالیات ابرازی عملکرد مودیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده اند مشروط به رعایت آیین نامه اجرائی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می شود. عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد فروش می باشد. همچنین عدم استفاده صاحبان ‏مشاغل از سامانه صندوق فروش در هر سال، موجب محرومیت از معافیتهای ‏مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط نیز خواهد گردید.‏
‏از همین رو، تلاش می شود راهکارهایی اندیشیده شود تا داد و ستد های مالی و اقتصادی از چشم کارگزاران مالیاتی مخفی نماند و در اخذ مالیات شرط عدالت و برابری حفظ شود. از طرفی، اگر صاحبان مشاغلی که طی فراخوان های سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به نصب و استفاده از صندوق فروش شده اند، در صورت اجرا نکردن این قانون، ضمن رد اظهارنامه ایشان، تمامی معافیت های مورد اجرا برای واحد صنفی مربوطه نیز لغو می گردد. در این میان با توجه به اینکه این صندوق معیار درآمد فروشگاه حساب می شود، امکان دارد برخی صاحبان صنوف برای استفاده از این صندوق رغبتی نداشته باشند ولی نباید این را فراموش کرد که با نصب این صندوق ها، احتمال اعمال سلیقه مودیان مالیاتی و یا سایر عوارض بگیران به صفر می رسد و باعث تحقق هر چه بیشتر عدالت مالیاتی می گردد.


تاریخ یادداشت: 1398/08/06
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی