پایانه های فروشگاهی و جامعه پزشکان
چاپ مطلب

توسعه پایدار در هر کشوری نیازمند دو رکن اصلی و پایه ای می باشد. نخست وجود ارکان مناسب قانون گذاری جهت ایجاد یک بستر قانونی پویا در مسیر توسعه و دیگری ابزار لازم جهت اجرایی شدن قوانین مرتبط با چشم اندازهای توسعه ای.
در این راستا و در زمینه اجرای قوانین پویای اقتصادی در مسیر رشد و اعتلای کشور توجه به قوانین و مقررات مالیاتی یکی از اساسی ترین چرخ های توسعه پایدار می باشد. مالیات ستانی بر محور عدالت اجتماعی تنها راهکاری است که دولت ها می توانند با بهره گیری از آن هم درآمدهای ملی را افزایش داده و به تبع آن به رشد و شکوفایی کشور دست یابند و هم شهروندان کشور با بهره مندی از درآمدهای مالیاتی و مشاهده آن در رفاه و تامین اجتماعی، نسبت به پرداخت آن طیب خاطر بیشتری داشته باشند.
خوشبختانه در طول یک دهه اخیر و با اجرایی شدن قوانین مالیاتی مناسبی همچون مالیات برارزش افزوده، نظام جامع مالیاتی و اصلاح قانون مالیات های مستقیم شاهد تحولات شگرفی در نظام مالیات ستانی کشور بوده ایم. این تحولات تا بدان جا پیش رفته است که در سال های گذشته و با وجود کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی، مالیات به عنوان محوری ترین راهکار دولت جهت تامین درآمدهای ملی بدل شده است.بر پایه اجرایی شدن همین طرح ها و قوانین پویای مالیاتی است که ما شاهد تحولات ساختاری نیز در نظام اداری و نحوه مالیات ستانی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور هستیم.
بر این اساس و در روزهای اخیر با صدور اطلاعیه ای رسمی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه دعوت از بخش درمان به منظور ثبت نام و استفاده از پایانه فروشگاهی شاهد روند جدیدی در زمینه بهره گیری از زیرساخت های مناسب جهت شفاف سازی درآمدهای مودیان مالیاتی می باشیم. شاید آنچه که در این میان می تواند قابل تامل و بررسی بیشتری است وجود یک فضای دو قطبی میان موافقان و مخالفان اجرای این طرح باشد. مخالفان اجرایی شدن بخشی از جامعه پزشکان هستند که نسبت به اجرای آن برخی اشکالات همچون عدم آشنایی پزشکان در خصوص نحوه استفاده از این دستگاه ها را مطرح می نمایند. موافقان نیز با تاکید بر لزوم اجرایی شدن این طرح در میان همه مودیان مالیاتی، آغاز آن از جامعه پزشکان را به عنوان فرصتی گرانبها در زمینه فرهنگ سازی استفاده از این دستگاه ها و نیز یکی از راهکارهای مناسب جهت مقابله جدی با فرار مالیاتی و شفاف سازی درآمدهای مودیان مالیاتی می دانند.
فارغ از همه این بحث ها و درست و غلط بودن هر یک از استدلال های طرفین، ایجاد یک راهکار جدی و اساسی جهت شفاف سازی درآمدهای مالیاتی مودیان و شناسایی میزان سود و زیان ایشان می تواند درست ترین مسیر در جهت وصول درآمدهای مالیاتی و به تبع آن ایجاد یک مساوات اجتماعی در زمینه اخذ مالیات باشد. اما نکته ظریفی که در این بین می تواند ذهن هر مخاطبی را به خود مشغول سازد، مقاومت تسلیم ناپذیر بخش کوچکی از جامعه پزشکان با اجرای این قانون است. بحث ها و نقل هایی که در طول سال های اخیر در زمینه درآمدهای هنگفت و حتی شاید بادآورده معدودی از پزشکان در افکارعمومی رواج دارد، با مقاومت ایشان در برابر اجرای این قانون می تواند به عنوان یک امر محرز برای جامعه تلقی گردد.
بدون شک جامعه پزشکان از جمله طلایه داران اخلاق و انسانیت در همه جوامع انسانی می باشند و استفاده از پایانه فروشگاهی برای این قشر زحمتکش فارغ از اشکالات و ابهاماتش می تواند فرصتی باشد برای اثبات سلامت اخلاقی ایشان در میان افکار عمومی.


تاریخ یادداشت: 1398/07/15
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی