دکتر ابراهیمی در گفت و گو با رادیو ایران:
همه نگاه ها به مالیات میباشد
چاپ مطلب


گفت و گوی ویژه خبری رادیو ایران با دکتر ابراهیمی، معاون حسابرسی مالیاتی امور مالیاتی شهر و استان تهران روز چهارشنبه مورخ 98/05/23 با محوریت اقتصاد منهای نفت شکل گرفت.
در این مصاحبه مجری رادیو ایران پس از اشاره به دغدغه های مردم در خصوص اینکه چرا مالیات پرداخت می کنند و چرا برخی دیگر فرار مالیاتی دارند; بحث خود را با این سوال آغاز نمود: جناب آقای دکتر ابراهیمی آیا تصور اقتصاد بدون نفت در کشور یک آرمان است یا می تواند به عینیت برسد؟
معاون حسابرسی مالیاتی امور مالیاتی شهر و استان تهران ضمن بیان اینکه مسئله اقتصاد بدون نفت امروزه برای مدیران اقتصادی امری بدیهی است، در پاسخ به این سوال عنوان کرد: موتور اصلی اقتصاد، بازار میباشد البته بدون حضور دولت; در واقع دولت نقش ناظر را بازی می کند و با نظارتش اهدافی را دنبال می کند و با نظارتش سه هدف را دنبال می کند: یکی اینکه تامین مخارج دولت از طریق اخذ مالیات و موارد دیگر تعادل درپایه های بازار مولد و تعادل در ثروت میباشد که این دو موضوع را از طریق مالیات به عنوان یک ابزار اقتصادی استفاده میکند که این روش مورد تایید تمامی کشورها است. همانطور که می دانید دولت و مجلس در راستای اقتصاد بدون نفت و در مسیر اقتصاد مقاومتی گام های موثری برداشته اند.
در ادامه این گفت و گو، مجری رادیو ایران سوال خود را اینگونه مطرح کرد: آیا دولت در این عرصه موفق بوده و همه کارهای خود را به درستی انجام داده است؟ دکتر ابراهیمی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: در اینجا لازم است دو تفاوت را در نظر بگیریم یکی اینکه آیا ما آرمان را دیدیم؟! بنده می توانم بگویم بله; می دانیم مسیر باید چگونه باشد به همین دلیل است که می گوییم پیشرفت کرده ایم اما اینکه بگوییم همه مسیرها و انتخابها درست بوده طبیعی است که اینطور نیست و بعضی جاها اشتباه داشتیم و برمی گردیم مسیر را اصلاح می کنیم مثلا در بحث مالیات های مستقیم با اعمال معافیت ها و نرخ متفاوت در منابع مالیاتی و در مبحث مالیات های غیر مستقیم از طریق گسترش مالیات غیر مستقیم و جایگزینی مالیات بر ارزش افزوده بعنوان روش نوین مالیات ستانی و مورد قبول همه کشورها گام های موثر و مفیدی برداشته ایم.
در پایان این مصاحبه، دکتر ابراهیمی، در پاسخ به این سوال مجری:«با توجه به فراز گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی که بر اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند، به نظر شما به عنوان متولی امور مالیاتی چه سازوکاری می توان تعبیه کرد تا صراحتا به مردم بگوییم این کار را همین الان باید انجام دهیم؟» تشریح نمود: در موضوع اقتصاد مقاومتی اولین چیزی که مثل ستاره می درخشد بحث مالیات میباشد که در همه کشور ها مبنا و موضوع اصلی دولت میباشد. در واقع دولت اگر می خواهد با اقتدار کار خود را به انجام برساند باید مطمئن شود که منابع درآمدی مطمئن و مستمر دارد.
ایشان مبحث اطلاعات مالیاتی را در امر توسعه هر کشور مهم شمارد و بستری سازی اطلاعات برای جامعه را از منظر سه دیدگاه بررسی نمود: از دیدگاه اجتماعی به انظباط تجاری و در نتیجه پاسخگویی تجار به مردم که نمونه بارز آن صدور فاکتور است و دومین دیدگاه در بعد اقتصاد یعنی شناسایی حجم بازار برای مدل های تصمیم گیری و آخرین بعد و رکن اساسی برای سازمان از منظر مالیاتی یعنی اطلاع از درآمد و ثروت بدست آمده و مالیات ستانی عادلانه است.
دکتر ابراهیمی افزودند: سازمان امور مالیاتی کشور در مسیر اجرای طرح جامع مالیاتی به دنبال تعریفی دیگر از فرهنگ میباشد که ما به آن مهندسی معکوس می گوییم یعنی به جای اخذ مالیات توسط دولت به دنبال پرداخت داوطلبانه مالیات توسط مردم هستیم این زمانی است که دولت اطلاعات دقیقی از درآمد مودی دارد و مودی می داند و دراینصورت تمکین به پرداخت داوطلبانه و صحیح و به اندازه بوجود می آید و دعوای بین مامورمحترم مالیات و مودی محترم مالیاتی از بین خواهد رفت; مثلا با طرح ریزی و کمک مقررات ماده 169 و 169 مکرر که اولی برای مردم و دومی برای ارکان دولتی و نهادها اختصاص داده شده توانسته در جریان تمامی معاملات و مراودات تجاری مردم قرار بگیرد و آگاه باشید که ظرفیت داخلی ما در حدی است که بتواند درآمدهای مالیاتی سالمی را ایجاد و کمبودها را جبران کند.


تاریخ خبر: 1398/05/28
کلمات کلیدی: ماده 169 امور مالیاتی شهر و استان تهران معاون حسابرسی مالیاتی تأمین مخارج دولت تعادل در ثروت تعادل در پایه های بازار مولد اقتصاد بدون نفت مودی مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی