مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان :
نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی بی بدیل است
چاپ مطلب

نشست خبری
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان در آیین تجلیل از خبرنگاران گفت نقش رسانه ها در نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی بی بدیل است
به گزارش روابط عمومی اداره کل مالیاتی استان سمنان، عباس بی نیاز مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال در بخش مالیات با تقدیر از تلاش رسانه ها در انعکاس و پیگیری مطلوب موضوعات مالیاتی گفت: نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی بی بدیل است .
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان افزود: رسانه ها حلقه واسط میان دستگاه مالیاتی و اقشار مختلف مردم هستند که می توانند به گسترش فرهنگ مالیاتی در کشور کمک کنند .
بی نیاز با اشاره به تلاش های بی شائبه خبرنگاران استان در انعکاس و پیگیری مسائل مالیاتی گفت: جامعه خبری استان سمنان طی سالهای اخیر به یکی از بازوهای توانمند اداره کل مالیاتی استان در تحقق نظام جامع مالیاتی تبدیل شده است .
وی مشارکت مطلوب مودیان مالیاتی استان را محصول فرهنگ سازی صورت گرفته در سطح رسانه ها دانست و خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از مودیان مالیاتی از طریق رسانه ها به آخرین بخشنامه ها و دستورالعمل های مالیاتی دسترسی دارند.
عباس بی نیاز مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان از افزایش 5 درصدی تعداد اظهارنامه های مالیاتی خرداد ماه در سالجاری خبر داد و گفت: با وجود تحریم های ظالمانه ای که در سال 97 علیه اقتصاد ایران اعمال شد، بالغ بر 30021 فقره اظهارنامه مالیاتی از سوی صاحبان مشاغل در استان سمنان به ثبت رسید که رشدی 5 درصدی را از نظر تعداد نشان می دهد و از نظر مالیات ابرازی در این بخش با رشد 41 درصدی روبرو بوده ایم
بی نیاز ادامه داد : در بخش اشخاص حقوقی تعداد 4325 فقره اظهارنامه در تیرماه سالجاری از شرکتها و فعالان محترم اقتصادی دریافت شد که نسبت به سال گذشته 2 درصد رشد داشته و از نظر مالیات ابرازی شاهد رشد 103 درصدی در این بخش بوده ایم .
بی نیاز با بیان اینکه بخش مهمی از مالیات و عوارض دریافتی در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده صرف عمران شهرها و روستاها می شود گفت: در سال 97 بالغ بر 131 میلیارد تومان عوارض از محل ارزش افزوده در بین شهرداری ها و دهیاری های استان بر اساس ضریب جمعیتی توزیع شد .
بی نیاز افزود: توزیع عوارض ارزش افزوده میان شهرداری ها و دهیاری های استان در سال 97 نسبت به سال 96 ، 18 درصد افزایش داشته است .
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان گفت: طبیعی است زمانی که مردم از هزینه کرد درآمدهای مالیاتی در شهر و روستای خود مطلع شوند تمایل بیشتری برای پرداخت مالیات و عوارض خواهند داشت .
وی تصریح کرد: اداره کل امور مالیاتی استان سمنان آمادگی دارد با همکاری شهرداری ها و دهیاری های استان میزان عوارضی را که از محل ارزش افزوده به پروژه های عمرانی اختصاص یافته است را با کمک رسانه های عزیز و گرامی به اطلاع شهروندان استان برساند.
بی نیاز با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص عدم وابستگی بودجه به نفت گفت: امروزه کشورهای توسعه یافته از مالیات به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تامین بودجه بهره می گیرند که این مهم در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته است .
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان افزود: اجرای طرح نظام جامع مالیاتی و هوشمندسازی آن در اولویت سازمان امور مالیاتی قرار دارد .
وی با اشاره به افزایش تعداد اظهارنامه های دریافتی در منبع ارزش افزوده خاطرنشان کرد: تعداد اظهارنامه های ارزش افزوده دریافتی در فصل در بهار سالجاری نسبت به بهار سال 97 هشت درصد افزایش یافته است.
مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری گفت: سازمان امور مالیاتی با هدف جلب رضایت مودیان محترم شرایط ویژه ای برای بخشودگی جرائم مالیاتی در سالجاری درنظر گرفته است .
بی نیاز با اشاره به عزم جدی سازمان امور مالیاتی کشور در مقابله با فرار مالیاتی افزود : سازمان امور مالیاتی کشور با استفاده از تمامی ظرفیتها اعم از دستگاههای اجرایی ، نظارتی و قضایی می کوشد تا فرارهای مالیاتی را شناسایی و با متخلفین برخورد نماید .
وی دسترسی به تراکنشهای مالی مودیان را یکی از راهکارهای مبارزه با فرار مالیاتی و وصول مالیات نام برد و گفت : استفاده از فاکتورهای صوری از سوی شرکتهای کاغذی ، اجاره کارتهای بازرگانی که به نام افراد ناتوان و سالخورده هستند به ثبت رسیده از جمله مشکلات حوزه مالیات در امر فرار مالیاتی می باشد .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان از حذف قاعده علی الراس در سال جدید خبر داد و گفت : در سال 1399 ، قاعده علی الراس حذف خواهد شد و تکمیل بانکهای اطلاعاتی از سوی مودیان محترم بسیار با اهمیت خواهد بود و مالیات مربوطه صرفا بر اساس ابراز مودی و تکمیل اطلاعات مربوطه خواهد بود مگر آنکه اسناد و مدارک مثبته دال بر کتمان مودی بدست آید که در اینصورت علاوه بر دریافت اصل مالیات مالیات ، جرائم مربوطه اخذ خواهد شد .
بی نیاز تصریح کرد : کلیه مشاغل پزشکی اعم پزشکارن ، داروسازان و دامپزشکان تا پایان مردا ماه سالجاری برای نصب کارتخوان فرصت دارند و براین اساس کلیه صاحبان حرف و مشاغل یاد شده مکلفند حداکثر تا تاریخ 31 / 5 / 98 برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir مراجعه و جهت ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود اقدام نموده و در اولین ماه پس از دریافت شناسه مذکور از طریق پیامک تلفنی نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام نمایند.
مدیر کل امور مالیاتی استان با اشاره بخشنامه صادره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر بخشودگی جرائم قابل بخشش در راستای حمایت از فعالان اقتصادی ،رعایت اصل تکریم ارباب رجوع وافزایش رضایتمندی مودیان محترم عنوان کرد : طبق بخشنامه صادره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ، مودیان اشخاص حقیقی واشخاص حقوقی غیر دولتی می توانند درخصوص بخشودگی جرائم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده 169 مکرر ومواد 22و23 قانون مالیات برارزش افزوده وهمچنین مواد 169 ،190 ،193 ،197 و199 ق.م.م به عنوان مودی خوش حساب درراستای اجرای مقررات ماده 191 ق.م.م ازمزایای آن استفاده نمایند .
ایشان درادامه خاطر نشان کرد : استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی عملکرد ودوره های مالیاتی سالهای95 ،96 و97 برای مودیانی که طبق مقررات ماده 169 ق.م.م وآیین نامه اجرائی تبصره 3 این ماده مکلف به ارسال فهرست معاملات می باشند ،منوط به ارسال فهرست معاملات هریک از سالهای مذکور تا پایان مهرماه می باشد .
وی در ادامه افزود : مودیان محترم اشخاص حقیقی واشخاص حقوقی غیر دولتی تنها در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود (اعم از اصل بدهی وجرائم غیر قابل بخشش )تا پایان سال جاری می توانند از مزایای این دستورالعمل بهره مند شوند .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان در مورد چگونگی تخصیص بخشودگی جرائم قابل بخشش برای مودیان محترم اشخاص حقیقی واشخاص حقوقی غیر دولتی یادآور شد:مودیان محترم یاد شده در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ 30/7/98 معادل 100 درصد جرائم قابل بخشش خواهدبود .
بی نیاز همچنین خاطر نشان کرد :درصورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ 1/9/98 تا پایان سالجاری برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری وپروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط به ازای هرماه معادل 2درصد وبرای سایر مودیان معادل 4 درصد و جمعا برای واحدهای تولیدی تا پایان اسفند %90 و برای سایر اشخاص حقیقی و حقوقی % 80 قابل بخشش است .
مدیر کل امور مالیاتی استان تاکید کرد : حدود اختیارات استان در بحث بخشودگی جریمه در سال آینده صرفا 50 درصد خواهد بود لذا از این دسته مودیان عزیز نیز دعوت می کنیم تا پایان مهرماه نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نمایند.
بی نیاز با اشاره به تعیین مالیات عملکرد سال 97 دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد : کلیه خریدارانی که در سال گذشته نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام نموده اند مشمول این دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم خواهند بود .
مدیر کل امور مالیاتی استان ادامه داد : خریداران حداکثر 200 سکه مشمول دستورالعمل صادره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور خواهند بود و از نگهداری اسناد ومدارک موضوع قانون فوق و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشند .
وی در ادامه با اشاره به چگونگی ونحوه تعیین مالیات مقطوع این دسته از خریداران سکه افزود : خریداران سکه تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نبوده ونسبت به مازاد بیست تا 60 سکه به ازای هر سکه 150 هزارتومان و از 60 تا100 سکه به ازای هرسکه 200 هزارتومان و از 100 تا200 سکه به ازای هرسکه 250 تومان مالیات مقطوع خود را می بایست پرداخت نمایند .
بی نیاز تصریح کرد : اشخاصی که درسال 97 بیش از 200 سکه دریافت نموده اند مشمول این دستورالعمل نبوده ومی بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را درموعد مقرر قانونی تسلیم نمایند .
مدیر کل امور مالیاتی استان در پایان ضمن تشکر از اصحاب رسانی و مطبوعات استان بر بهره گیری از ظرفیت رسانه ها در امر فرهنگ سازی مالیاتی در استان تاکید کرد .

تاریخ خبر: 1398/05/24
کلمات کلیدی: نشست خبری روز خبرنگار 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی