مدیرکل امور مالیاتی استان گفت:
رویکرد نظام مالیاتی حمایت از تولید و رونق اقتصادی است
چاپ مطلب

دستاورد و موفقیت های اداره کل
مصطفی پورامیدی مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین در بیان گزارش عملکرد و دستاوردهای اداره کل، با اشاره به کارکردهای مالیات در جامعه اظهارداشت: مالیات به عنوان یک ابزار درآمدی در اختیار دولتمردان برای تامین هزینه های جاری است و نقش مهمی در امنیت و پایداری کشور دارد; چرا که هزینه های حراست از کشور از طریق درآمدهای مالیاتی تامین می‌شود. همچنین بخشی از مالیات بر ارزش افزوده صرف عمران و آبادانی شهرها از طریق شهرداری ها و دهیاری ها ، بهداشت و سلامت و ورزش می شود.
در کشورهای توسعه‌یافته منابع نفتی و گاز ندارند; اما در کشور ما که در این موضوعات غنی هستیم خوشبختانه تمرکز هزینه‌های جاری را به درآمدهای مالیاتی معطوف می‌کنند و سایر درآمدهایی را که در بخش صادراتی داریم به بخش‌های زیرساختی و تملک برای تامین عدالت بین نسلی اختصاص می‌دهند; چرا که هر چقدر به دنبال زیرساخت و صنایع مادر باشیم باعث می‌شود که جوانان ایرانی در آینده از حیث اشتغال بیمه شوند.
مالیات در سیستم‌های اقتصادی علاوه بر اینکه هزینه‌های جاری را تامین می‌کند نقش توزیع ثروت را در بر دارد و می‌تواند در مهار تورم و توزیع ثروت استفاده شود. در کشورهایی که سیستم عرضه و تقاضا درست تعریف شده با سازوکار مالیات با کسانی که قصد بر هم زدن نظام اقتصادی را دارند کنترل می‌کنند. توزیع واردات به معنای سبد حمایتی است که از طریق سیستم و ابزار مالیاتی پوشش می‌دهد معنایش این است که افرادی که متمول هستند سقفی برای درآمدها و دولت تعیین می‌کند که اگر احیانا از طریق سقف بالاتر رفت از این ابزار مالیات درآمد اضافی را کسر می‌کند و به افرادی که در کف قرار گرفته‌اند، تزریق می‌کند.
ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه مهمترین کارکرد مالیات است. اگر ما بتوانیم مالیات را در اذهان به درستی معرفی کنیم در جامعه بسیار کارگشاست. چرا که متاسفانه فرهنگ مالیاتی جانیفتاده است و برخی تصور می‌کنند که خروجی کارش مشخص نیست; اگر این فرهنگ در جامعه نهادینه شود و تاثیر مالیات در جامعه تعریف و اطلاع‌رسانی شود قطعا رضایتمندی حاصل می‌شود و مردم با رضایت مالیات پرداخت می‌کنند.
پورامیدی با اشاره به اقداماتی که در راستای رونق اقتصادی و کمک به تولیدکنندگان در سطح استان انجام شده اضافه کرد:با توجه به اینکه بقا و رشد درآمدهای مالیاتی مستلزم رونق کسب و کار فعالان اقتصادی است رویکرد نظام مالیاتی حمایت از تولید و رونق اقتصادی است. اگر تولید ادامه داشته باشد می‌تواند ایجاد ثروت کند در غیر این صورت اگر جزیره‌ای نگاه شود و موارد مربوط به تولید را رعایت و مساعدت نکنیم علاوه بر اینکه اخلاقی نیست شاهد توسعه نیز نخواهیم بود و از طرفی سیاست این اداره نیز این موضوع نخواهد بود. به دنبال این هستیم که با حمایت از تولیدکنندگانی که مشکل دارند شرایطی ایجاد کنیم که آنها برای تولید و رونق اقتصادی و اشتغالزایی فعالیت کنند، حذف کارگروه فرعی ستاد تسهیل به منظور تسریع در فرآیند رسیدگی به مشکلات مودیان، بخشودگی جرایم قابل بخشش تقسیط بدهی، تعامل با اصناف، اتاق بازرگانی و تعاون و همچنین تعامل با بخش خصوصی از اقدامات این اداره‌ی کل در راستای حمایت از تولید و اشتغال بوده است و با قاطعیت می‌توان گفت که نه تنها مانع بیکاری و تولید نشدیم; بلکه با گشایش کار به اشتغالزایی نیز کمک کردیم.
وی درخصوص وصولی درآمدهای مالیاتی استان نیز تصریح کرد:در 10 ماهه امسال در بخش مالیات مستقیم 88 درصد نسبت به بودجه مصوب تحقق داشتیم و در بخش غیرمستقیم این رقم 83 درصد بوده و در مجموع تا پایان دی ماه امسال 85 درصد درآمدهای مالیاتی، تحقق داشتیم.
در بخش مالیات بر ارزش افزوده سه درصد سهم عوارض شهرداری می‌باشد که تا پایان دی ماه امسال مبلغ 226 میلیارد تومان به دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان پرداخت شده که در جهت توسعه خدمات شهری هزینه می گردد.
ـ1 درصد از مالیات بر ارزش افزوده دریافتی سهم بهداشت و سلامت است که صرفا در پروژه‌های عمرانی هزینه می‌شود که رقم 44 میلیارد و 200 میلیون تومان به بخش سلامت و بهداشت پرداخت شده است و در بخش ورزش و جوانان نیز امسال 2 میلیارد و 700 میلیون تومان به این حوزه اختصاص داده شده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان با اشاره به اینکه طرح‌ جامع مالیاتی یکی از اهداف با اولویت سازمان امور مالیاتی کشور در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی است اظهارداشت: مبنای کار طرح جامع بر این است که عدالت مالیاتی برقرار شود. نظام مالیاتی با اجرای طرح جامع مالیاتی به سمت سیستم خوداظهاری و تشخیص بر مبنای اطلاعات دقیق و شفاف در حرکت است و سیستم علی الراس که متکی به اطلاعات ناقص است از نظام مالیاتی حذف خواهد شد . رضایت حداکثری مودیان جزو دغدغه ‎ های اصلی سازمان است و اجرای کامل طرح جامع مالیاتی، مهمترین گام برای افزایش رضایتمندی مودیان محسوب می ‎ شود .
وی افزود: واحدهای طرح جامع مالیاتی در استان قزوین به طور کامل استقرار یافته و در این راستا چهارده اداره در مرکزاستان تعریف شده است. با توجه به قابلیت های نرم افزار طرح جامع مالیاتی مودیان در هر مرحله از طریق پیامک در جریان پرونده خود قرار می گیرند و همه همکاران از طریق یک سیستم جامع به موارد رسیدگی می‌کنند و در این راستا ارتباط بین مامور و مودی نیز کاهش می‌یابد. استقرار کامل طرح جامع مالیاتی سبب تحقق عدالت مالیاتی، حراست از بیت المال، شفافیت اقتصادی و رعایت هرچه بیشتر حقوق مردم خواهد شد .
پورامیدی درخصوص اقدامات اداره کل درخصوص فرار مالیاتی تصریح کرد:اولویت ما در بخش تحقق درآمدها، مبارزه با فرار مالیاتی است. اجرای طرح‌ جامع مالیاتی درآمدها را شفاف کرده و می‌تواند در پیشگیری از فرار مالیاتی کمک بسزایی به سازمان داشته باشد. همچنین نشست‌هایی با حضور مراجع قضایی، انتظامی، نظامی و مالیاتی داشته‌ایم که نتایج و ثمرات بسیار خوبی در پی داشته است و در حال حاضر در بخش کارت‌های بازرگانی افرادی شناسایی شده‌اند که با کارت دیگران اقدامات اقتصادی داشته‌اند و به نوعی از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند که به طور کامل احصاء و شناسایی شده‌اند که اگر احکام آن‌ها در مراجع قضایی صادر شود می‌توانیم برای دریافت مالیات از این افراد که به نوعی از کارت‌های بازرگانی سوءاستفاده کرده‌اند اقدام کنیم.
پورامیدی ادامه داد: نصب و راه‌اندازی صندوق مکانیزه فروشی از اقداماتی است که از فرار مالیاتی جلوگیری می کند. نصب و راه‌اندازی صندوق مکانیزه فروش برای مودیان مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده از الزامات و ضروریات اولیه است و از نظر سازمان مالیاتی نیز بستر و لازم موفقیت در اجرای دقیق و ضابطه‌مند مالیات بر ارزش افزوده محسوب می‌شود و به همین جهت بسیاری از مشکلات فعلی در مسیر اجرایی صحیح این نظام مالیاتی معطوف به ضعف‌ها و نقایص موجود در این زمینه است.
بدیهی است هر اندازه ابزارهای کنترل و نظارت بر نحوه کسب درآمد و میزان فروش مودیان نهادینه و دقیق باشد به همان اندازه از آفات و آسیب‌های چون عدم شفافیت کتمان و فرار مالیاتی کاسته خواهد شد. اگر این صندوق راه‌اندازی شود بسیاری از مشکلات در حوزه مالیات حل می‌شود و از فرار مالیاتی نیز پیشگیری می‌شود. در حال حاضر در مجلس این موضوع در حال بررسی می‌باشد و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

تاریخ خبر: 1397/11/17
کلمات کلیدی: قزوین 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی