صندوق های مکانیزه فروش
چاپ مطلب

امروزه استفاده از فناوری های روز جزء لاینفک زندگی است و در کسب و کار و فعالیت اقتصادی اهمیت مضاعفی دارد. از اینرو اصناف و صاحبان مشاغل رغبت بیشتری در بکارگیری این فناوری ها دارند; چرا که علاوه بر تسریع و تسهیل امور، از دقت و صحت بالایی نیز برخوردارند. در این میان، صندوق مکانیزه فروش با توجه به قوانین مالیاتی جدید یکی از پرکاربرد ترین و البته مهمترین ابزارهای مبادله پول در کسب و کارهای مختلف بوده و شناخت صاحبان مشاغل و بنگاه های اقتصادی از نحوه کارکرد آن اهمیت زیادی دارد. در حال حال حاضر شرکت های خدماتی که نرم افزار ها و صندوق های مختلف در این خصوص به بازار ارائه می دهند کم نیستند اما با توجه به اینکه اشخاصی که مشمول استفاده از این صندوق می شود روز به روز در حال افزایش هستند نیاز به توسعه این صندوق ها هر روز بیشتر از دیروز می شود . مشاغل و فروشگاه هایی که باید اقدام به نصب این صندوق های مکانیزه فروش نمایند بسیار زیاد بوده و حجم معاملاتی که در آنها انجام می شود هم به مراتب بیشتر از موسسات و شرکتهای دیگر است. در همین راستا همسو با اهداف طرح تحول اقتصادی و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و اجرای تبصره یک ماده 71 قانون نظام صنفی و ماده 121 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم جمهوری اسلامی ایران تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش در دستور کار قرار گرفت.همچنین قانونگذار در تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم مودیان مالیاتی را مکلف به استفاده از صندوق فروش کرده است و برای تشویق آنان به اجرای قانون ، تسهیلاتی را پیش بینی کرده است و برای متخلفان جریمه دو درصدی از فروش تعیین نموده است.
سامانه صندوق فروش نرم افزار فروشگاهی جهت ثبت اطلاعات خرید وفروش روزانه، هزینه ونگهداری موجودی کالادریک واحد شغلی است که استفاده از این صندوق های مکانیزه و به کار گیری این سامانه موجب اطمینان وسهولت در انجام عملیات حسابداری، ایجاد شفافیت در مبادلات تجاری و برقراری زمینه های پایدارعدالت مالیاتی در محاسبه و اعلام درآمد مشمول مالیات وتسهیل در ارایه صورت معاملات را به دنبال خواهد داشت. و این مهم جزء ابزارهایی است که اطلاعات خرید ، فروش وهزینه های یک واحد شغلی را به صورت مکانیزه محاسبه، ثبت ودر پایان برگه فیش را به همراه جزئیات صادر می کند و این امرضمن صرفه جویی در وقت وانرژی افراد ، دقت ونظم در امور را نیز بالا می برد و از درصد خطا واشتباه می کاهد. همچنین واحدهای فروشگاهی ملزم به استفاده از سامانه مذکور بابت خرید، نصب و
راه اندازی (اعم از سخت افزار و نرم افزار) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر و جزء هزینه های قابل قبول می باشد. از طرفی، اگر صاحبان مشاغلی که طی
فراخوان های سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به نصب و استفاده از صندوق فروش شده اند، در صورت اجرا نکردن این قانون، ضمن رد اظهارنامه ایشان، تمامی معافیت های مورد اجرا برای واحد صنفی مربوطه نیز لغو می گردد.
این سامانه مشتمل بر نرم‌افزاری الکترونیکی است که با تهیه اطلاعات مربوط به جزئیات فروش کالا و خدمات در سطح خرده‌فروشی، به کسب درآمد از طریق مالیات بر ارزش افزوده، تهیه گزارش‌های مالی سالانه شرکت‌ها، اصناف و ... به شفافیت درآمدها در حوزه مالیات‌های مستقیم و با تهیه اطلاعات یکپارچه مالی، در سطح کلان، به دولت‌ها در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، کمک می کند. از سوی دیگر ارائه اطلاعات دقیق و شفاف به مشتری، سبب افزایش اعتماد عمومی به سلامت نظام اقتصادی و مالیاتی کشور می‌شود.صندوق‌های مکانیزه فروش یا سامانه‌های فروشگاهی می‌بایست قابلیت‌هایی همچون ثبت خرید، فروش و هزینه‌های واحد شغلی، صدور صورتحساب، نگهداری حساب موجودی کالا، ثبت حساب و موجودی نقد و بانکی را داشته باشند .
بنابراین، به خوبی روشن است که صاحبان مشاغل مختلف با هر میزان بودجه می‌توانند به راحتی از این وسیله‌ی ارزشمند استفاده کنند و کارهای خود را با رونق بیشتری به پیش برده و از سردرگمی و خستگی در امور خود به نحو چشم‌گیری بکاهند.


تاریخ یادداشت: 1397/11/15
کلمات کلیدی: صندوق فروش 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی