سامانه صندوق فروش ، عامل مهم شفافیت اقتصادی
چاپ مطلب

در راستای تحقق عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی، در سالهای اخیر اقدامات یکپارچه ای انجام گرفته که با رویکرد تکریم مودیان مالیاتی و افزایش اعتماد آنها بوده است.
استفاده از سامانه صندوق فروش که طی چند سال گذشته بر اساس مفاد برنامه پنجم توسعه و قانون نظام صنفی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی به مرحله اجرا درآمده یکی از این اقدامات بوده است.
بر همین اساس در سه دوره متوالی و بر اساس اولویت صاحبان مشاغل برای نصب و راه اندازی این سامانه، سازمان امور مالیاتی با صدور فراخوان ، فهرست اصناف و مشاغل مشمول این قانون را اعلام کرده است.
گروه اول که در سال 1392 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش ( pos مکانیزه فروشگاهی ) شدند شامل 10 صنف از اشخاص حقیقی بودند که از آن جمله می توان به سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر – تالار پذیرائی ، رستوران ها ، چلوکبابی ها و اغذیه فروشیها و داروخانه ها اشاره کرد.
در سال 1393 سازمان امور مالیاتی برای 10 گروه دوم که مشمول استفاده از سامانه صندوق فروش بودند از جمله تولید کنندگان و فروشندگان مبل، مصنوعات چوبی و فلزی و غیر فلزی اعم از اداری و خانگی ( نمایندگی ، عمده و خرده فروشی ) – فروشندگان فرش ماشینی ، تابلو فرش ، موکت و قالیچه ماشینی ( نمایندگی ، عمده و خرده فروشی ) فراخوان صادر کرد و گروه سوم نیز که از سال 1394 ملزم به نصب صندوق فروش شده و از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام گردیدند شامل 10 گروه از جمله : فروشندگان مصالح ساختمانی ( نمایندگی ، عمده و خرده فروشی) - بار فروشان و فروشندگان میوه و تره بار و میدان داران بودند.
به این ترتیب تاکنون تعداد کثیری از فعالان اقتصادی مطابق بخشنامه های سازمان امور مالیاتی مکلف به استفاده از صندوق فروش شده اند که این اقدام با هدف شفاف سازی فرایند مبادلات اقتصادی صاحبان مشاغل و به عنوان یکی از اقدامات زیر بنایی طرح جامع مالیاتی صورت گرفته است.
استفاده از این سامانه، مزایایی هم برای فعالان اقتصادی در بر دارد که انسجام در امر خرید و فروش و کنترل روند مبادلات از عمده ترین آنها می باشد.
در ماده 169 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم توضیحات کامل در این خصوص داده شده و وظایف و تکالیف مودیانی که مشمول این ماده می شوند به تفصیل بیان شده است.
استفاده از صندوق فروش که قانون، آن را برای فعالان اقتصادی تکلیف کرده است برای این اشخاص مزایایی را در بر دارد. به عنوان مثال: فروشگاه یا مغازه ای که از صندوق فروش استفاده می کند در کوتاهترین زمان و به آسانی می تواند فهرست اجناس موجود در انبار خود را مشخص کرده و نسبت به خرید و جایگزینی اقدام نماید.
البته تجهیز فروشگاهها و مراکز خرید به این سامانه علاوه بر مزایایی که برای مودیان مالیاتی دارد برای عموم مردم نیز تسهیلاتی را در بر دارد.
به عنوان مثال خریدار در فاصله ای کوتاه نسبت به خرید اقدام کرده و با اخذ فاکتور از فروشنده می تواند در فرصت مقتضی نسبت به کنترل اجناس اقدام و در صورت وجود مشکلی، آن را عودت دهد.
در ماده 169 قانون مالیاتها، قانونگزار ضمن تکلیف دانستن استفاده از سامانه صندوق فروش ، مشوقهایی را برای استفاده کنندگان در نظر گرفته است که از آن جمله می توان به کسر هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات این سامانه اعم از نرم افزار و سخت افزار از مالیات قطعی شده مودیان مشمول اشاره کرد.
مورد دیگری که در ماده 169 اصلاحیه قانون مالیاتها به آن اشاره شده عبارت است از بخشودگی معادل ده در صد ( 10 % ) از مالیات ابرازی عملکرد مودیانی که توسط سازمان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده اند مشروط به رعایت آئین نامه اجرائی مربوط برای مدت دو سال اول می باشد.
مشوقهای قانونی فوق نشان از همراهی و همکاری دستگاه مالیاتی با مودیان مالیاتی برای تمکین به قانون و مشارکت در پرداخت مالیات است .
شایان ذکر است که غیر از این مشوقهای قانونی که برای استفاده کنندگان از این سامانه در نظر گرفته شده مزایا و امتیازات دیگری هم در این خصوص وجود دارد که سهولت و آسانی در امر خرید و فروش، مهمترین آن به شمار می رود.
بنابر این به جرات می توان گفت تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده توسط سیستم مالیاتی برای تصویب قانون استفاده از سامانه صندوق فروش توسط مودیان مشمول ، علاوه بر ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی برای آنان، برای آحاد جامعه نیز امتیازاتی را در بر دارد.


تاریخ یادداشت: 1397/10/29
کلمات کلیدی: صندوق فروش 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی