چند و چون صورت معاملات فصلی
چاپ مطلب

بدون شک نقش و جایگاه مالیات در جامعه و گسترش آن در بین فعالان اقتصادی، یکی از اصول محوری در ساختار اقتصاد، شفافیت در میزان درآمدها و مبادلات اقتصادی می باشد. این امر صرفا با سازماندهی، برنامه ریزی و ایجاد ارتباط موثر بین سازمانها، دستگاه ها، تشکل های صنفی و صاحبان مشاغل میسر می گردد.
در همین راستا و مطابق دستورالعمل های اجرایی موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، ادارات مالیاتی از سال 1391 هیچ گزارشی از صورت معاملات را از صاحبان مشاغل به صورت دستی تحویل نمی گیرند; از اینرو ارایه فهرست معاملات، تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل و آن هم تنها به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir امکان پذیر می باشد. هدف از ارسال فهرست معاملات فصلی از طریق درگاه (پورتال) سازمان امورمالیاتی کشور نیز شفاف سازی اطلاعات اقتصادی، مکانیزه کردن سیستم مالیاتی درکشور، تحقق عدالت مالیاتی و عدم مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی می باشد.
این اقدام دارای مزیت های فراوانی است: فراهم کردن خدمات الکترونیکی مالیاتی و انجام کلیه امور مربوط به ارسال صورت معاملات بدون نیاز مراجعه مودیان به واحدهای مالیاتی، صرفه جویی در وقت و هزینه ها، کاهش یافتن و نزدیک به صفر شدن ضریب خطا در هنگام وارد کردن اطلاعات به دلیل حذف اپراتور ثبت اطلاعات، و کاهش سفرهای درون شهری از جمله مزیتهای قابل ذکر می باشد. به بیان دیگر، ثبت الکترونیکی معاملات این امکان را برای مودیان فراهم کرده است که در هر ساعت از شبانه روز بتوانند، در منزل یا محیط کار، اطلاعات و صورتحساب ریز خرید و فروش خود را بدون اشتباه و با اطمینان وارد سامانه نمایند.
افزون بر اینکه به‌کارگیری ابزارهای نوین الکترونیکی، امکان تسهیل فرایند پرداخت مالیات و ایجاد شفافیت بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی را فراهم می‌کند که موجب کاهش خطای انسانی و از سوی دیگر کاهش مراجعات حضوری مودیان به ادارات و ارتباطات چهره به چهره آنها و ممیزان را به دنبال داشته باشد، این امر سبب می‌شود تا روند دادوستدها و معاملات به منظور وصول مالیات از آنها مشخص شده و در نهایت با بررسی دقیق کارشناسان سازمان امور مالیاتی، میزان درآمدهای مشمول پرداخت مالیات، برآورد گردد.
هر چند زمان ارسال صورت معاملات یک ونیم ماه بعد از هر فصل است اما تبصره 3 ماده 10 اصلاحیه آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (3) ماده 169 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم به سازمان مالیاتی این اجازه را داده است که حسب ضرورت جهت تسهیل در ارسال فهرست معاملات و مطابق با ماهیت اطلاعات، با موافقت وزیر امور اقتصادی ودارایی بازه زمانی دریافت اطلاعات را افزایش ویا روش دریافت اطلاعات را تغییر دهد.
سازمان امور مالیاتی با دریافت تدریجی و منظم این اطلاعات از مودیان می تواند به خوبی به وظایف قانونی خود عمل کند. اما عدم ارسال صورت معاملات فصلی، موجب بی نظمی ونقصان اطلاعات می شود. اطلاعات ناقص، نتیجه گیری و قضاوت ناقص را درپی خواهد داشت. بنابراین باید ضمانت های اجرایی نیز وجود داشته باشد از این رو عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب‌ مورد مشمول جریمه‌ای معادل دو درصد (2 %) مبلغ مورد معامله‌ می‌شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روشهایی که تعیین می‌شود مشمول جریمه‌ای معادل یک‌ درصد (1 %) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می‌باشد.
سازمان امور مالیاتی کشور، اقداماتی برای اجرای قانون مالیات های مستقیم و دریافت و پردازش صورت معاملات فصلی انجام داده است. با صدورکد اقتصادی و دریافت الکترونیکی صورت معاملات فصلی، فرایندها وروش ها به روز شده است و مودیان به سرعت و با سهولت می توانند به تکالیف قانونی خود عمل کنند، درطول سال این اطلاعات ثبت، ذخیره وپردازش می شود.تنها در صورتی که مودیان به وظایف قانونی خود در خصوص ارسال به موقع و دقیق فهرست معاملات عمل نمایند این تلاش ها موفق و مثمر ثمر خواهد بود و فرایندهای مالیات ستانی بیش از پیش شفاف تر ودقیق‏ تر می شود.
اکنون که سازمان امور مالیاتی، در راستای اجرای سیاست های دولت مبنی بر توسعه خدمات الکترونیک و با پیاده سازی طرح جامع مالیاتی به منظور تشویق و توسعه خوداظهاری مالیات بر پایه احترام و اعتماد متقابل یک گام مثبت برداشته، امید است که عملیات ارسال الکترونیکی اطلاعات مودیان در اجرایی نمودن دستورالعمل های موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، بستر مناسبی را برای بهره مندی هرچه بیشتر مردم، از این نوع خدمات و امکانات رفاهی، بیش از پیش فراهم نماید و متقابلا مردم نیز به این سیستم، بیش از گذشته اعتماد نموده و دولت را در گذر از شرایط دشوار اقتصادی کنونی بیشتر همراهی نمایند.


تاریخ یادداشت: 1397/10/25
کلمات کلیدی: صورت معاملات فصلی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی