دفتر آموزش
مصاحبه خبری مدیر کل محترم دفتر آموزش جناب آقای ترحمی هرندی به مناسبت برگزاری آزمون تعیین سطح سال 1397
چاپ مطلب

آقای ترحمی

به نام خدا
آزمون تعیین سطح سال 1397 ماموران مالیاتی بر اساس مصوبه کمیته تخصصی سرمایه انسانی سازمان متبوع ،در روز جمعه 16 آذر ماه و به طور همزمان برگزار گردید. به منظور برگزاری آزمون در سال جاری مانند سالهای گذشته 5 سطح برای آزمون در نظر گرفته شده بودند که باتوجه به تاکید شورای راهبری مدیریت سازمان بر برگزاری آزمون از منابع تخصصی مالیاتی، تمام سوالات تخصصی از قوانین و مقررات مالیاتی طراحی گردید که هر فرد در سطوح 1 تا 4 باید به 75 سوال پاسخ دهد . در طراحی و تدوین سوالات این آزمون برای 19 نفر از افراد متخصص و خبره در حوزه مالیاتی احکام به امضای جناب آقای زمانی معاون محترم سازمان صادر گردیده و سوالات از آنان جمع آوری شد. سپس کارگروه های تخصصی جهت بازبینی فنی سوالات تشکیل گردیده و سوالاتی که دارای ابهام و ایراد بوده اند را حذف یا رفع ابهام نمودند. ماموران مالیاتی در سطح 5 می بایست به 50 سوال پاسخ دهند. به همین منظور با توجه به اینکه در هر سطح 5 منبع اصلی اشخاص حقوقی، مشاغل و حقوق، مالیات بر ارث، حق تمبر و اتفاقی، مالیات بر درآمد املاک و مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد و هر نفر در زمان ثبت نام دو منبع را انتخاب نمود، دفترچه های آزمون شامل 150 سوال تدوین گردید که سوال 1 تا 20 قوانین عمومی مالیاتی و سوالات 21-25 سایر قوانین مالیاتی مرتبط می باشد و از سوال 56 تا 150 نیز به منابع ذکر شده اختصاص دارد. به عبارت بهتر برای 4 سطح آزمون 600 سوال انتخاب شده و برای سطح 5 آزمون دفترچه ای مشتمل بر 50 سوال طراحی گردیده که 25 سوال اول 20 قوانین عمومی مالیاتی سایر قوانین مالیاتی مرتبط هستند و 26 تا 51 از همه منابع سوال انتخاب شده است.به عبارت بهتر طراحان سوال و همکاران من در دفتر آموزش برای آزمون امروز 650 سوال درنظر گرفته اند که برای انتخاب این 650 سوال بیش از 3000 سوال طراحی گردیده است.
سوالات آزمون امسال به دو گروه اصلی تقسیم شده اند:گروه اول سوالات دروسی است که در سال 1397 و 1396 اجرا شده اند و هدف از طراحی آنها ارزیابی اثر بخشی آموزشهای برگزار شده می باشد و گروه دوم سوالات دروسی را شامل می شود که دفتر آموزش برای سال 1398 برنامه ریزی کرده است. آن هم برای این هدف که سطح دانش همکاران در این دوره های اندازه گیری شود.
در کل سازمان نزدیک به 20000 نفر مشاغل تخصصی سازمان شرایط حضور در آزمون را دارند که در سال جاری بیش از 16 هزار نفر در آزمون ثبت نام کرده اند که مشارکت بیش از 80 درصدی در سازمان را نشان می دهد و من به نوبه خود از اینکه همکاران به سیاستهای سازمان احترام می گذارند و در آزمون مشارکت می کنند سپاسگزارم.
اما برگزاری آزمون در فصل پاییز و در آذر ماه که شاهد بارش برف و باران در بعضی استانها مانند آذربایجان شرقی و غربی و استانهای شمال کشور بوده ایم و این باعث شده است بسیاری از همکاران امکان شرکت در آزمون را نداشته باشند به همین دلیل بیش از 60 درصد ثبت نام کننده گان در آزمون شرکت می نمایند که جا دارد از تمام این همکاران قدردانی نمایم.
کاهش شرکت کنندگان در آزمون باعث شده است تا برگزاری آزمون تعیین سطح به صورت الکترونیکی در دستور کار همکاران من در دفتر آموزش قرار گیرد و در سال آتی تلاش خواهند نمود حداقل در یک یا دو استان به صورت پایلوت آزمون تعیین سطح به صورت الکترونیک برگزار شود.
آزمون تعیین سطح چراغ راهنمای خوبی برای همکاران من در دفتر آموزش و در واحد آموزش استانها خواهد بود تا بتوانیم دوره ها را متناسب با نیاز همکاران برگزار نماییم و به جرات می توان گفت سازمان امور مالیاتی جزو معدود سازمانهایی است که به منظور نیازسنجی آموزشی خود آزمونی در این سطح برگزار می کند. علاوه بر اینکه نتاج آزمون به کمی کردن معیار ارزیابی دانش همکاران در ارتقا و انتصاب کمک می کند و 25 درصد امتیاز ارتقا و انتصاب همکارن را به خود اختصاص داده است. ما براساس کارنامه فردی که برای هر فرد صادر می شود، نقاط قوت و ضعف وی را مشخص کرده و دوره های تخصصی مورد نیازش را به وی منعکس نموده و برنامه ریزی دوره های آموزشی سال بعد را بر اساس همین نقاظ ضعف و قوت همکاران تدوین و به مرحله اجرا در می آوریم.
با توجه به اینکه نرم افزار مورد استفاده جهت تصحیح پاسخ برگ ها همان نرم افزار استفاده شده در فرایند استخراج نتایج کنکور سراسری است،بنابراین سعی می شود تا ضمن دقت نظر و رعایت چاچوب های لازم، نتایج ظرف مدت یک ماه از طریق آدرس اینترنتی http://www.taxazmoon97.ir اعلام گردد.ضمنا" دفترچه سوالات به همراه کلید پاسخ ها یک روز پس از آزمون بر روی کتابخانه ایده و سایت ثبت نامی قرار می گیرد.
در اینجا نیز از تلاش همه همکاران در استانها از مدیران کل که امکانات مناسب را برای همکاران فراهم می نمایند تا بتوانیم آزمون خوبی برگزار کنیم و از همکاران واحد حراست در ستاد و ادارات کل که نظارت موثری در صحت برگزاری آزمون دارند و از همه همکاران آموزش که تلاش می نمایند بهترین شرایط را برای ثبت نام و برگزاری آزمون فراهم نمایند تشکر و قدردانی می کنم.
به اعتقاد من همکاران سازمان امور مالیاتی بهترین نیروهای دولت می باشند که علاوه بر تلاش در راستای پیش برد اهداف نظام برای ارتقا دانش خود تلاش می نمایند تا بتوانند به درستی سیاستهای مالی دولت را اجرا نمایند. که از همه همکاران محترم قدر دانی می نمایم.
بزرگترین حوزه آزمون تعیین سطح در کل کشور حوزه شهر و استان تهران است که امروز بیش از 5000 نفر در آزمون شرکت کرده اند که جا دارد از تلاش های آقای نوری و شجاعی و سرکار خانم نظری تشکر می نمایم.

تاریخ خبر: 1397/09/20
کلمات کلیدی: تعیین سطح  آخرین اخبار
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

بیانیه حریم خصوصی
سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی