مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی عنوان کرد:
تبدیل نظام سنتی به‌نظامی الکترونیکی، با طرح جامع مالیاتی
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی را تبدیل نظام سنتی مالیاتی به‌نظام کاملا الکترونیکی، تسهیل و تسریع در انجام امور و ارائه خدمات به‌تمامی مودیان و فعالان اقتصادی دانست.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، یعقوب نژاد، مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی عنوان کرد: در نظام مالیات الکترونیک، بنای دریافت اطلاعات بر اساس اعتماد به مردم گذاشته‌شده است، به عبارتی پایه اطلاعات برای دریافت مالیات همان داده‌های مودیان است.
یحیی یعقوب نژاد با تأکید بر اینکه با اجرای طرح جامع مالیاتی، برقراری عدالت و اصلاح ساختار مالیات ستانی و انضباط مالی در کشور دنبال می‌شود، افزود: توسعه خود اظهاری مالیاتی و برنامه‌ریزی به‌منظور حذف شیوه علی‏الراس از نظام مالیاتی و جلوگیری از اعمال سلیقه مأموران مالیاتی، ساده‌سازی قانون مالیات‌های مستقیم و شفاف‌سازی آن، تعدیل و کاهش نرخ‌های مالیاتی، بخشودگی جرائم قابل‌بخشش و تسهیل خدمات‌رسانی به مودیان از طریق برقراری نظام مالیات الکترونیک، از کارکردهای طرح جامع مالیاتی است.
وی بابیان اینکه در طرح جامع مالیاتی 30 نقش مختلف وجود دارد که کار هرکدام توسط نفر بعدی کنترل می‌شود، اظهار داشت: در طرح جامع مالیاتی وصول مالیات با اطلاعات صحیح انجام می‌شود چراکه با اصلاح قانون به‌جای ممیز محوری، مودی محوری ملاک می‌شود; یعنی کارشناسان مختلف با نقش‌های متفاوت بر روی پرونده یک مودی کار خواهند کرد و یک سرپرست این کار را تائید می‌کند.
یعقوب نژاد خاطرنشان کرد: درگذشته فرآیندی که اجرا می‌شد، ساختارش بر محور ممیز مالیاتی یا کارشناس ارشد مالیاتی بود; یعنی از لحظه تشکیل پرونده مودی تا تشخیص و وصول مالیات را یک نفر انجام می‌داد و این ممکن بود به عدالت نزدیک نباشد و میزان مالیات شاغلان یک صنف با فعالیت مشابه در مناطق جغرافیایی مختلف از دیدگاه دو ممیز مالیاتی متفاوت باشد و این موجب نارضایتی مودیان می‌شد.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: در کنار مودی مداری و الکترونیکی شدن کارها و به‌منظور راستی آزمایی، بازرسی‌هایی هم به‌صورت منظم از بنگاه‌های اقتصادی صورت خواهد گرفت، کما اینکه هر اطلاعاتی که ثبت می‌شود، باید توسط ادارات دولتی ذی‌ربط تائید شود.
یعقوب نژاد افزود: اکنون با اطلاعاتی که از خود تولیدکننده، توزیع‌کننده و ... به‌صورت فراگیر از بانک‌های اطلاعاتی گرفته می‌شود، در یک فضای شفاف، به عدالت مالیاتی منجر می‌شود و قطعا با این روش شفاف‌سازی، قاچاق هم در کشور کمرنگ‌تر خواهد شد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر برای دریافت اظهارنامه و ورود اطلاعات صحیح گام‌های بلندی برداشته‌شده است و با اعلام آمادگی اصناف علاوه بر اظهارنامه الکترونیکی، ابلاغ‌ها نیز به‌صورت الکترونیکی به فعالان اقتصادی ارائه می‌شود; همچنین از دعوت‌نامه اسناد و مدارک گرفته تا برگ تشخیص و برگ قطعی و ... که مودیان تاکنون به‌صورت فیزیکی دریافت می‌کردند به شیوه الکترونیک به آن‌ها ارائه خواهد شد، البته روال قبلی هم به قوت خود باقی است.
وی بابیان اینکه با اجرای طرح جامع مالیاتی و ارائه خدمات الکترونیکی و مکانیزه، مشکلات حضوری، تشخیص درآمد مشمول مالیات و مالیات فعالان اقتصادی به حداقل خواهد رسید; گفت: واحدهای صنفی برای دریافت استعلامات به‌زودی از طریق الکترونیکی اقدام خواهند کرد و مراجعات حضوری کسبه کم می‌شود.


تاریخ خبر: 1397/09/12
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی