اهمیت نصب صندوق مکانیزه فروش در اقتصاد و تجارت
چاپ مطلب

سامانه فروشگاهی یا صندوق فروش ابزاری است که به وسیله آن مبادلات اقتصادی با سرعت و دقت بیشتری انجام می پذیرد و به دلیل سندیت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی حائز اهمیت فراوان است چرا که صدور الکترونیکی صورت حساب فروش (فاکتور) با ایجاد اعتماد و شفاف سازی بیشتر در معاملات، این امکان را به خریدار و فروشنده می دهد که بدون هیچ گونه شبهه ای فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهد و با مشکل مواجه نشود. از آن جایی که عنصر وقت، اصلی ترین و حیاتی ترین بخش زندگی افراد محسوب می شود استفاده از صندوق فروش در مبادلات اقتصادی، نقش به سزایی در راستای استفاده بهینه از زمان دارد. همگام بودن قابلیت های صندوق فروش با نیازهای روزمره بشری در کنار تمام مزایای آن موجب شده است تا مردم کشورهای پیشرفته و همین طور کشورهای رو به رشد به دلیل استفاده نظام مند از وقت و امکانات، نه از روی جبر که از سر رغبت آن را بپذیرند و استفاده از این ابزار در فرهنگ ایشان جایگاه مناسبی پیدا کند زیرا به خوبی دریافته اند که بهره گیری آنها از دستگاه های فروش در کل به نفع جامعه نیز می باشد. بدون شک با توجه به تلفیق فرهنگ مردم و سامانه های فروشگاهی در آینده ای نه چندان دور شاهد شفافیت های روز افزون مبادلات اقتصادی خواهیم بود تا جایی که اهمیت استفاده از صندوق های فروش همپایه استفاده از سایر ابزار الکترونیکی جز لاینفک نیاز های افراد خواهد شد. امروزه نیز تا حد زیادی شاهد این موضوع هستیم. هر مشتری به نوبه خود ترجیح می دهد از جایی اقدام به خرید کند که مجهز به سامانه فروشگاهی باشد و فروشندگان نیز از این امر آگاه هستند به این دلیل که هر فروشنده ای، خود نیز جزو خریداران محسوب می شود و از طرفی مزایای بی شمار استفاده از صندوق فروش نظیر سرعت عمل، دقت در کار، امکان کنترل حساب ها و … را به روشنی می داند. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که استفاده نکردن از صندوق فروش برای افراد چه پیامدهایی دارد؟ در پاسخ باید گفت استفاده نکردن از این ابزار سودمند علاوه بر محروم ماندن شخص از مزایای ارزشمند آن موجب می شود طبق اطلاع رسانی های مکرر، مکلفین به استفاده از سامانه های فروشگاهی علاوه بر این که از معافیت پایه در آن سال محروم می شوند ، مشمول جرایمی نیز می گردند و در صورت نصب و راه اندازی و اعلام آن به ادارات مالیاتی ، هزینه های خرید، نصب و راه اندازی این وسیله توسط صاحبان مشاغل به عنوان هزینه های قابل قبول پذیرفته و از درآمد مشمول مالیات همان سال کسر می شود.
بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون مالیات های مستقیم نصب صندوق فروشگاهی در اصناف اجباری است. یکی از برنامه‌های مهم در راستای اجرای طرح جامع مالیاتی، الزام سه میلیون و 200 هزار واحد صنفی به استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش است.
سازمان امور مالیاتی برای استقبال بیشتر کسبه، معافیت مالیاتی 10 درصدی برای استفاده از صندوق مکانیزه در نظر گرفته است. به نظر می‌رسد چنین طرحی به شفافیت بیشتر مالیاتی و اقتصادی منجر می‌شود. اگر به درستی طرح یاد شده عملیاتی شود، زنجیره تولید و مصرف کالای داخلی و همین طور زنجیره واردات تا مصرف کالای خارجی به خوبی رصد خواهد شد. مانیتور کردن این چرخه موجب کاهش فرار مالیاتی، شناسایی قاچاقچیان، حذف واسطه‌های فراوان و در نهایت ایجاد شفافیت بیشتر در اقتصاد خواهد شد.
مهم‌ترین عامل شکل‌گیری بسیاری از فسادهای مالی به نبود شفافیت در اقتصاد بر می‌گردد. وجود سیستم مالیاتی که بتواند همه فعالیت‌های اقتصادی جامعه را رصد کند، افزون بر جلوگیری از فرار مالیاتی، فساد مالی در سایر بخش‌های اقتصادی را نیز کنترل و ردیابی می‌کند. بدین ترتیب اطلاعات به دست آمده از سامانه‌های مالیاتی سبب رسوایی سودجویان در دیگر حوزه‌ها خواهد شد. در واقع می‌توان گفت ایجاد اطلاعات شفاف موجب شکل‌گیری نظام خود کنترلی در اقتصاد می‌شود. صندوق‌های مکانیزه فروش که در انتهای زنجیره توزیع (فروشنده نهایی) قرار می‌گیرند، نقش موثری در زیربنای شکل‌گیری اطلاعات مبادلات تجاری خواهد داشت. هر کالایی که در فروشگاهی به مشتری نهایی فروخته می‌شود، توسط فروشنده از عمده فروشی خریداری شده است. بدین ترتیب رهگیری کالا تا مبدأ تولیدکننده یا وارد کننده از گمرک ادامه خواهد داشت. بر این اساس تمام افرادی که در این چرخه حضور داشتند باید مالیات بپردازند و بسیاری از واسطه‌ها که به علت نبود اطلاعات جامع از مالیات‌دهی فرار می‌کردند، اکنون با این شیوه شناسایی می‌شوند. از طرفی اگر کالایی به صورت غیر قانونی وارد کشور شده باشد، به راحتی شناسایی می‌شود، بنابراین قاچاق نیز تا حدودی قابل ردیابی خواهد شد.


تاریخ یادداشت: 1397/02/19
کلمات کلیدی: صندوق فروش 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی