تاثیر تراکنشهای بانکی در نظام مالیاتی
چاپ مطلب

شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی در راستای ایجاد فضای سالم رقابتی برای کلیه صنوف و فعالان اقتصادی، اصلی ترین سیاست و برنامه کاربردی نظام مالیاتی است که پیوسته از سوی مسئولین نظام و دستگاه مالیاتی بر آن تاکید می شود.
به کار بستن راهکارها و اقدامات در جهت جلوگیری از فرار مالیاتی و از بین بردن اقتصاد زیر زمینی، سالهاست که دغدغه مسئولین و دولتمردان کشور است. به همین علت نیازسنجیهای لازم برای اطلاع از مطالبات جامعه و بالاخص مودیان مالیاتی انجام شده و نتایج حاصله، دستگاه مالیاتی را برآن داشته که اهتمام ویژه ای را برای شفاف سازی قوانین و بخشنامه های مالیاتی معطوف نماید.
بررسی تراکنشهای بانکی یکی از راهکارهایی است که به زعم مسئولین مالیاتی در جهت شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی و مطالبه عادلانه مالیات می تواند نقش بسزایی را ایفا کند.
بی تردید اینکار با رویکرد برقراری عدالت مالیاتی و تحقق عدالت اجتماعی است زیرا با بررسی تراکنشهای بانکی، دستگاه مالیاتی می تواند برآورد شفاف و روشنی از میزان درآمدهای فعالان اقتصادی و اصناف داشته باشد و مسلما این امر برای دریافت مالیات عادلانه کارساز خواهد بود.
البته برخی که پیوسته به دنبال راههایی برای فرار از پرداخت مالیات و ضربه زدن به اقتصاد کشور هستند با بررسی تراکنشهای بانکی مخالفتهایی کرده و با دلایل و توجیهات واهی سعی در تشویش اذهان عمومی و جامعه کردند.
این افراد سودجو و قانون گریز که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند در سایه امنیت و رفاه حاصل از محل درآمدهای مالیاتی، از امکانات کشور برای کسب درآمد و انباشته کردن ثروت استفاده کرده و به وظیفه قانونی خود که پرداخت بخشی از درآمد حاصله به عنوان مالیات به دولت می باشد عمل نمی کنند.
این افراد که به انحاء مختلف از مشارکت در پرداخت مالیات خودداری می کنند مجرم بوده و حقوق همه آحاد جامعه را پایمال می کنند.
باید گفت که ایجاد فضای رقابتی سالم برای همه مردم و مودیان و برقراری عدالت مالیاتی نیازمند شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی است که این امر در گرو گردن نهادن کلیه اقشار و اصناف به قانون می باشد.تلاش دستگاه مالیاتی برای به کار بستن راهکارهایی که گلوگاههای تخلف و فرار مالیاتی را شناسایی و آنها را مسدود نماید در راستای رسیدن به جامعه ای امن و برقراری عدالت اجتماعی است که این مهم، نیازمند همکاری تک تک افراد جامعه با دولت و دستگاه مالیاتی می باشد.
چنانچه تراکنشهای بانکی مورد بررسی قرار گرفته و میزان درآمدهای واقعی افراد رصد شود اطلاعات جامع و کاملی از روند فعالیتهای اقتصادی به دست می آید و این امر در امر برنامه ریزیهای دقیق دولت برای تقویت ساختار اقتصاد کشور و اختصاص امکانات به پروژه ها و زیر ساختهای شهری و روستایی، بسیار کارساز خواهد بود.
به این ترتیب مالیاتی که از اصناف و گروههای مختلف اخذ می شود بر اساس اطلاعات موثق و به صورت کاملا عادلانه خواهد بود و دیگر هیچکس نمی تواند از تور مالیاتی فرار کرده و یا با ارائه اطلاعات و مدارک جعلی و ساختگی ادارات و ماموران مالیاتی را گمراه نماید.
نتیجه این خواهد بود که در کمترین زمان و با حداقل انرژی و هزینه، مالیات اقشار مختلف تعیین و دریافت شده و میزان درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه سالیانه کشور محقق خواهد شد.تاریخ یادداشت: 1397/01/28
کلمات کلیدی: تراکنش های بانکی  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی