مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی:
مالیات، ابزار برقراری عدالت اجتماعی است
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با تأکید بر اینکه نظام مالیاتی در صورت کارایی می‌تواند به تحقق عدالت اجتماعی کمک کند، گفت: مالیات بر ارزش‌افزوده، صندوق‌های مکانیزه فروش و رصد تراکنش‌های بانکی از جمله اقدامات و برنامه‌های سازمان امور مالیاتی برای برقراری عدالت مالیاتی و به تبع آن عدالت اجتماعی است .
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، یعقوب مزرعه لی، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: اساس مالیات بر ارزش‌افزوده بر مصرف است به این معنا که هر کس بیشتر مصرف کند باید بیشتر مالیات بپردازد و از این رو، اجرای این مالیات مبتنی بر عدالت، بازگشت و توزیع ثروت در بین اقشار جامعه است .
وی ضمن تأکید بر نقش شفاف ساز مالیات بر ارزش‌افزوده و با یادآوری اینکه این مالیات نوعی مالیات بر مصرف است که توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود،گفت: واردکننده، تولیدکننده و توزیع‌کننده، در نهایت ابزاری برای شناسایی فعالان اقتصادی و حلقه‌های میانی زنجیره تولید و توزیع بوده و با توجه به فرایند اعتبار در این نوع مالیات، تولیدکننده و توزیع‌کننده، متحمل هیچ‌گونه مالیاتی نمی‌شوند .
مزرعه لی، نصب و راه‌اندازی صندوق‌های مکانیزه فروش را دیگر اقدام سازمان مالیاتی در راستای برقراری عدالت مالیاتی از طریق شفاف‌سازی درآمدها عنوان کرد و با بیان اینکه مقاومت‌هایی در این زمینه وجود دارد و عده‌ای نمی‌خواهند صندوق‌های مکانیزه نصب شوند، از اصحاب رسانه خواست در این زمینه روشنگری کنند .
وی با اشاره به اینکه در برخی کشورها مالیات بر ارزش‌افزوده کالاها از طریق صندوق‌های مکانیزه فروش به صورت آنلاین هنگام خرید مشتری به حساب اداره مالیاتی واریز می‌شود و از این طریق از تأخیر در پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده جلوگیری می‌شود، اظهار داشت : یکی از اشکالات ساختاری مالیات بر ارزش‌افزوده در کشور، تأخیرهای دو الی سه‌ماهه در پرداخت آن به علت موعدهای سه‌ماهه مقرر برای ارائه اظهارنامه این نوع مالیات است که این موضوع احتمال فرار مالیاتی را هم افزایش می‌دهد .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در ادامه یکی از راه‌های وصول مالیات عادلانه را بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی بالا اعلام کرد و افزود: اگر نظام مالیاتی می‌خواهد جلوی فرار مالیاتی را گرفته و عادلانه مالیات بگیرد باید به اطلاعات اقتصادی، پولی و مالی افراد دسترسی داشته باشد .
مزرعه لی با یادآوری اینکه حساب‌های بانکی مشکوک از طریق دفتر مبارزه با پول‌شویی، استخراج و سپس به ادارات کل امور مالیاتی استان‌ها ارسال می‌شود، گفت: طی 2 سال گذشته، 54 پرونده در این چارچوب جهت بررسی به اداره کل امور مالیاتی استان آذربایجان غربی ارسال شده که منجر به مطالبه 670 میلیارد ریال مالیات برای استان شده است .
وی با تأکید بر اینکه تراکنش‌های بانکی رصد شده از جهت اینکه گردش پولی مربوط به آن حتما حاصل فعالیت اقتصادی باشد مورد بررسی قرار می‌گیرند، اظهار داشت: عملکرد امور مالیاتی آذربایجان غربی در بحث رسیدگی درست و منطقی به تراکنش‌های بانکی، خوب و قابل قبول بوده است .


تاریخ خبر: 1397/01/26
کلمات کلیدی: عدالت اجتماعی آذربایجان غربی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی