مشارکت در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، کمک به عمران کشور
چاپ مطلب

اتکاء بیش از حد به درآمدهای نفتی بزرگترین مشکل و معضل ساختار اقتصاد کشور ما در سالهای گذشته بوده است و رکود تحمیل شده بر آن و نوسانات بازار نفت نیز تحقق درآمدهای پیش بینی شده در بودجه را با چالش مواجه کرده است.
در کشورهای توسعه‌یافته بیش از 90 درصد منابع مالی از طریق دریافت مالیات تأمین می‌شود درحالی‌که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه، سهم عمده درآمدهای دولت و کشور از طریق فروش منابع زیرزمینی مانند نفت و گاز تأمین می‌شود. لذا برای داشتن اقتصادی نظام‌مند در کشورمان می بایست به نقش مالیات و درآمدهای مالیاتی اهمیتی مضاعف داده شود. از اینرو مشخص می شود که درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تامین هزینه های جاری و خدمات عمومی و عمرانی ایفا می نماید. از اینرو در سال های اخیر مقوله مالیات و منابع حاصل از آن مورد توجه ویژه دست اندرکاران نظام مالیاتی قرار گرفته است.
یکی از منابع مالیاتی که چند سالی است در نظام مالیاتی در حال اجراست، مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
مالیات بر ارزش افزوده همان مالیات بر مصرف است که در طول فرآیند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهایی، ‌مرحله به مرحله اخذ می‌شود که قسمتی از آن سهم شهرداری‌ها و دهیاری‎ها می باشد و در واقع بسیاری از پروژه‎های عمرانی که در سطح شهرها و روستاها به مرحله اجرا و بهره برداری می رسد از محل همین مالیات بر ارزش افزوده است،که بر اساس قانون عوارض هر شهرستان مخصوص به همان منطقه بوده و با توجه به ضریب جمعیت و درآمد شهرستان به حساب شهرداری و دهیاری واریز می‎شود. اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری ‌ها، به منزله مشارکت مستقیم مردم در توسعه شهرها و روستاها محسوب می گردد.
در حال حاضر بخش عمده ای از اعتبارات و درآمدهای مالیاتی، صرف عمران، آبادانی و امور زیربنایی کشورمی شود. از این رو ارتقای روزافزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در افزایش درآمدهای مالیاتی در و نتیجه توسعه و عمران هر چه بیشتر کشور خواهد داشت.
در این زمینه باید اطلاع رسانی و به مردم اعلام شود که چرا باید مالیات بپردازند و مالیاتی که گرفته می شود به چه مصارفی می رسد و آشنایی مردم از چگونگی مصرف درآمدهای مالیاتی می تواند نقش مهمی در افزایش این درآمدها و وصول بموقع آن داشته باشد.وقتی افراد جامعه بدانند که رفاه و آبادانی کشور با پرداخت مالیات آنان نقش مستقیمی دارد با میل و رغبت بیشتری مشارکت می نمایند لذا ارتقای فرهنگ مالیاتی وافزایش مشارکت مردم در امر پرداخت مالیات ، موجب تامین هزینه های جاری و عمرانی کشور شده و به تبع آن مشارکت عمومی برای تامین درآمدهای مالیاتی و آبادانی کشوررا به همراه خواهد داشت.
بنابر این با وضع و اجرای قوانین مالیاتی نوین مثل قانون مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن، بسترهای رونق اقتصادی و اجرای زیرساخت های عمرانی و توسعه ای در سراسر کشور فراهم می گردد. بدون تردید، مالیات و نظام مالیاتی نقش موثر و بی بدیل در روند توسعه کشور بازی نموده و مالیات به‌عنوان یکی از ابزارهای هدایت غیرمستقیم دولت، از طریق تأثیر بر فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی، می‌تواند در سیاست گذاری‌های توسعه صنعتی و عمران و آبادانی کشورنقش کلیدی ایفا نماید.


تاریخ یادداشت: 1396/11/07
کلمات کلیدی: مالیات برارزش افزوده 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی