مالیات بر ارزش افزوده تثبیت کننده نقشه راه نظام سلامت
چاپ مطلب

مالیات، یکی از تامین کنندگان مهم منابع مالی نظام سلامت کشور محسوب می شود. ارائه و توسعه خدمات بهداشت و درمانی از وظایف حاکمیتی دولت‌ها است و با حساسیت ویژه‌ای به آن نگریسته می‏‌شود; چرا که جامعه سالم محور توسعه است و تهدید سلامت جامعه همه ارکان آن‌را تحت تاثیر قرار می‌‏دهد. از طرفی در سال‌های گذشته، هزینه‌های مراقبت بهداشت و سلامت شهروندان با سرعت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و این موضوع به نوبه خود، فشارهای مضاعفی را برای سازمان‌های بیمه سلامت، سیاستگذاران و مردم ایجاد کرده است. هزینه سلامت و بهداشت و درمان در هر جامعه از شاخص های مهم برای ارزیابی سطح رفاه عمومی به شمار می رود و شاید از همین رو، این شاخص به عنوان یکی از معیارهای مهم در مقایسه کشورهای توسعه یافته از کشورهای در حال توسعه محسوب می شود. ارائه و توسعه خدمات بهداشت و درمانی از وظایف حاکمیتی دولت‌ها است و با حساسیت ویژه‌ای به آن نگریسته می‏‌شود; چرا که جامعه سالم محور توسعه است و تهدید سلامت جامعه همه ارکان آن‌را تحت تاثیر قرار می‌‏دهد. از طرفی در سال‌های گذشته، هزینه‌های مراقبت بهداشت و سلامت شهروندان با سرعت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و این موضوع به نوبه خود، فشارهای مضاعفی را برای سازمان‌های بیمه سلامت، سیاستگذاران و مردم ایجاد کرده است.
در این میان اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده فارغ از افزایش درآمدهای عمومی کشور توانسته بسیاری از توانایی های بالقوه نظام اقتصادی کشور را بالفعل نماید. اما در کنار تاثیرات مثبت اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سطح اقتصادی و چرخه های صنعتی، می توان ردپای این قانون را در چرخه رفاه و سلامت جامعه نیز مشاهده نمود. قانونگذاران یک درصد ازدرآمدهای مالیات بر ارزش افزوده را نیز به تامین اعتبار خدمات بهداشتی و درمانی تخصیص داده اند تا هزینه توسعه نظام سلامت کشور بر دوش افراد جامعه سنگینی نکند و راه استفاده همه اقشار جامعه از این خدمات هموارتر شود. تعریف چنین منبع پایداری برای تامین هزینه‏های خدمات سلامتی و درمانی باعث شده است تا بخش اعظم بار این هزینه‏ها از دوش مردم و بیماران برداشته شود. بی تردید اهتمام صاحبان کسب و کارها و فعالان اقتصادی به پرداخت صحیح و به موقع مالیات بر ارزش افزوده باعث خواهد شد سهم بیماران از هزینه‏های درمانی کمتر و کمتر شود. مالیات بر ارزش افزوده علاوه برآنکه منبع درآمدی پایداری را برای تامین هزینه خدمات بهداشتی و درمانی فراهم می کند، می‏تواند به عنوان اهرمی برای ارتقا سطح بهداشت و سلامت جامعه نیز مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا قانونگذاران این مهم را نیز از نظر دور نداشته است و از مالیات به عنوان اهرمی بازدارنده در مصرف کالاهای آسیب‏ رسان استفاده کرده اند. به عنوان مثال، نرخ مالیات بر ارزش افزوده که به کالاهایی مثل سیگار و نوشابه تعلق می گیرد بیش از نرخ عمومی این نوع مالیات است. قانونگذار در این زمینه فقط به افزایش نرخ مالیات بر کالاهای آسیب رسان اکتفا نکرده است و بخشی از این نرخ مالیاتی اضافی را به نهادهایی مثل وزارت بهداشت که مسئول عرضه خدمات بهداشتی و سلامتی هستند، اختصاص داده است. از سوی دیگر این امر می تواند الگوی مصرف را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد و هزینه‌هایی را که مصرف اینگونه محصولات به فرد و نظام بهداشتی تحمیل می‌کند کاهش دهد.
از این‌رو نظام مالیاتی کشور با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در کنار سایر نهادها به توسعه نظام بهداشتی و درمانی کشور یاری می‌رساند، دورنمایی که تامین‌کننده عدالت اجتماعی است. در همین راستا با فرهنگ‌سازی مالیاتی در خصوص نقش و جایگاه بی‌بدیل مالیات در توسعه و ارتقا زیر‌ساخت‌های درمانی و بهداشتی کشور می‌توان مشارکت بیش از پیش مردم در پرداخت مالیات را فراهم کرد تا از این طریق به افزایش سطح نظام سلامت کشور کمک شایانی نمود.


تاریخ یادداشت: 1396/10/12
کلمات کلیدی: مالیات برارزش افزوده 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی