مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی:
322 میلیارد تومان از مالیات مردم به شهرداری‌ها و دهیاری‌های آذربایجان شرقی پرداخت شد
چاپ مطلب


مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت: 322 میلیارد تومان از مالیات مردم به شهرداری‌ها و دهیاری‌های آذربایجان شرقی پرداخت شد.

غلامرضا شریفی در نشستی با اصناف و کسبه، بازاریان و صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی شهرستان اهر که در فرمانداری اهر برگزار شد با اشاره به اینکه اگر از خط قرمز قانون عبور نکنیم قطعا می‌توانیم از مساعدت‌های لازم در خصوص مالیات بهره‌مند شویم، اظهار کرد: در قانون اساسی برای مالیات جمله‌ای بیان‌شده هر چند کوتاه است ولی کاملا گویاست به‌طوری که مالیات وضع نمی‌گردد مگر به‌حکم قانون، یعنی اگر در کشور خلاف قانون مالیاتی اخذ شود تخلف است .
وی افزود: اگر دستگاه اجرایی همچون سازمان امور مالیاتی بخواهد در منطقه‌ای مالیات اخذ کند بایستی با استناد به قانون بوده باشد و اگر در منطقه‌ای قانون صلاح بداند که در آن منطقه کسب‌وکار وجود دارد و شامل مالیات می‌شود اخذ نشود تخلف بوده و اگر مالیات مضاعف هم تعیین شود این هم تخلف است .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی بابیان اینکه برخی از کشورها که اقتصادشان در حد جمهوری اسلامی نیست کشور را با اخذ مالیات اداره می‌کنند، گفت: مالیات در کشور ما هنوز به جایگاهی که دارد دست نیافته است .
وی خاطرنشان کرد: اکنون می‌توان گفت که نزدیک به 40 درصد هزینه‌های جاری کشور از طریق مالیات تأمین می‌شود در حالی که 95 درصد هزینه‌های جاری در برخی کشورها از محل مالیات تأمین می‌شود اما آن نارضایتی ای که در ایران وجود دارد در آن کشورها وجود ندارد .
شریفی ادامه داد: خدماتی که در کشور ما ارائه می‌شود متناسب با میزان مالیات نیست ولی مردم بدون هیچ دغدغه زمانی راضی به پرداخت مالیات تعیین‌شده می‌کنند که متناسب آن خدمات دریافت کنند .
وی عدم تناسب مالیات با درآمد را علت اصلی نارضایتی اصناف و کسبه شهرستان اهر عنوان کرد، بیان داشت: اصناف و کسبه شهرستان اهر خوشبختانه نگفته‌اند که مالیات نمی‌دهیم یا میزان مالیات باید کمتر از میزانی باشد که قانون تعیین کرده بلکه معتقد هستند که از کسانی که درآمد بیشتری دارند مالیات قانونی و از کسانی که درآمد کمتری دارند مالیات کمی اخذ شود البته در این میان از تبعیض‌ها نیز اعلام نارضایتی کرده‌اند .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی تصریح کرد: طبیعی است که وقتی عوامل انسانی میزان مالیات تعیین می‌کنند ضریب خطا نیز وجود داشته باشد، قانون به حدی دست مودیان مالیاتی را باز گذاشته تا بر حسب درآمد میزان مالیات خود را مشخص کنند ولی متأسفانه تکالیفی که قانون برای مودیان مشخص کرده اجرایی نمی‌شود، پدر بنده هم از بازاریان بوده به همین خاطر شفاف‌تر سخن می‌گویم و علاقه‌ای به استفاده از ادبیات بزرگ و کوچک ندارم .
شریفی با تأکید بر اینکه اگر همه به تکالیف قانونی خود به‌درستی عمل کنند هیچ نارضایتی از جانب پرداخت مالیات در هیچ نقطه‌ای از آذربایجان شرقی به وجود نمی‌آید، افزود: چنانچه مودیان خود میزان مالیات را مشخص نکنند طبیعی است مأمور اداره امور مالیاتی مالیات همان فرد را می‌نویسد و شاید در تعیین آن خطاهایی هم وجود داشته باشد .
وی یادآور شد: امروز بانک اطلاعاتی نظام مالیاتی کشور آن‌چنان‌که انتظار می‌رود منسجم نیست در حالی که اگر بانک اطلاعاتی نظام مالیاتی منسجم می‌بود قطعا نارضایتی‌هایی که اکنون در پرداخت مالیات با آن در کل آذربایجان شرقی مواجه هستیم وجود نداشت و حال به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید سیستم مکانیزه تعیین مالیات اجرایی شود تا دیگر شاهد نارضایتی در بین مودیان مالیاتی نباشیم .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از سال 97 مأمورین مالیاتی مالیات مودیان را به‌صورت برآورد میدانی ثبت نمی‌کنند، بیان کرد: سیستمی برای وارد کردن اسناد مودیان مالیاتی راه‌اندازی شده تا میزان مالیات مودیان بر اساس همان اسناد تعیین شود .
شریفی در پایان بابیان اینکه در طول سال گذشته 322 میلیارد و 500 میلیون تومان از محل مالیات ارزش بر افزوده به دهیاری‌ها و شهرداری‌های آذربایجان شرقی عوارض پرداخت کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در طول شش‌ماهه نخست سال جاری از محل مالیات ارزش برافزوده‌ای که مودیان پرداخت کرده‌اند ما از این محل نزدیک به یک میلیارد تومان برای دهیاری‌ها و شهرداری اهر عوارض ارزش‌افزوده پرداخت کرده‌ایم .

تاریخ خبر: 1396/09/30
کلمات کلیدی: غلامرضا شریفی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی