دکتر عباسی زهان: ردیابی فعالیتهای اقتصادی مشکوک از مهم ترین اهداف سامانه صورت معاملات فصلی
چاپ مطلب

دکتر عباسی زهان
دومین سمینار علمی آموزشی مخصوص حسابداران با مشارکت اداره کل امور مالیاتی استان و میزبانی دانشگاههای بزرگمهر و پیام نور در شهر قاین برگزار گردید.
این سمینار با حضور حسابداران کلیه ادارات، شرکتها و همچنین دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حسابداری شهرستان قاین به منظور گرامیداشت روز حسابدار و همچنین آشنایی با آخرین دستورالعملها و قوانین حوزه های حسابداری خصوصا تکالیف مالیاتی در بخشهای مختلف برگزار گردید.
در این سمینار آقای دکتر عباسی زهان حسابرس ارشد مالیاتی به بیان و تبیین موضوعات مختلف در خصوص انجام تکالیف مالیاتی مودیان و خصوصا اهمیت ثبت اطلاعات فعالیاتهای اقتصادی در سامانه های مربوطه پرداخت. ایشان گفت: ماده 169 (ق.م.م) مبنی بر ثبت اطلاعات خرید و فروش در سامانه صورت معاملات فصلی یکی از قوانین و دستورالعملهای مهم است که کلیه فعالان اقتصادی بایستی اطلاعات مربوط به کلیه خرید و فروشهای خود را به صورت صحیح و دقیق در سامانه مربوطه درج و ثبت نمایند.
یکی از مهمترین اهداف ثبت اطلاعات اقتصادی در سامانه صورت معاملات فصلی ردیابی فعالیتهای اقتصادی مشکوک است. در گذشته ردیابی فعالیتهای اقتصادی فرایندی پیچیده و زمان بر بود، ولی امروزه با راه اندازی این سامانه این مشکلات حل شده است و بر اساس گزارشات اخذشده از سامانه مشخص می گردد که آیا مودیان و فعالان اقتصادی و سازمانها و دستگاههای مختلف به وظایف خود در قبال ثبت اطلاعات اقتصادی در سامانه عمل نموده اند یا خیر؟
ایشان ادامه داد: دستگاههای نظارتی بر رعایت ماده 169 و 169 مکرر (ق.م.م) تأکید ویژه ای دارند لذا کلیه اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی بایستی ضمن اخذ کداقتصادی و کدملی از طرف معامله خود، کلیه اطلاعات لازم را ثبت نمایند، در غیر اینصورت به موجب قانون و اختیاری که به سازمان امور کشور داده شده است، جرایم سنگین و گاها غیر قابل بخششیبه عدم ارائه اطلاعات لازم تعلق خواهد گرفت.
آقای دکتر عباسی زهان گفت: مالیات به عنوان یک ابزار اقتصادی می تواند مانع پولشویی و یا هرگونه تخلف اقتصادی گردد. لذا به موجب قانون بررسی و پیگیری تراکنشهای بانکی مشکوک در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است که با همکاری و تعامل لازم با دستگاههای اجرایی مربوطه در دست اقدام است. به همین منظور از کلیه فعالان اقتصادی درخواست می شود که کلیه فعالیتهای اقتصادی خود اعم از خرید و یا فروش را به صورت مستند و کامل بر اساس تکالیف قانونی مشخص شده ثبت و ضبط نمایند تا خدای نکرده مشکلی در این خصوص برای آنها بوجود نیاید. همکاران ما نیز در ادارات امور مالیاتی با پیگیری های مستمر کلیه فعالیتهای اقتصادی را در هر سطح رصد نموده و با گسترش و به روز رسانی سامانه های اطلاعاتی و اقتصادی، نظارتهای قانونی خود را افزایش می دهند و ضمن پیشگیری از هرگونه تخلف مالیاتی، در صورت مواجهه با هرگونه فرار مالیاتی از حداکثر ظرفیت و توان جهت برخورد با این موارد، استفاده خواهند نمود.
ایشان در پایان متذکر شده: هدف سازمان امور مالیاتی کشور و کلیه همکاران ما در ادارات امور مالیاتی ارائه خدمات مناسب و حداکثری در چارچوب مقررات به کلیه فعالان اقتصادی است. لذا مودیان محترم بایستی ضمن انجام تکالیف قانونی خود در موعد مقرر اطلاعات و دانش خود را نیز نسبت به قوانین و دستورالعملهای مربوطه افزایش دهند و اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی نیز در این راستا آماده همکاری همه جانبه جهت ارائه آموزشها و اطلاع رسانی های لازم به کلیه مردم شریف استان نسبت به مالیات و قوانین مربوطه می باشد. برای مثال یکی از معافیتهای قانونی پیش بینی شده تبصره 7 ماده 105 مربوط به درآمدهای ابرازی مودیان محترم است که بسیاری از عموم مردم از آن اطلاع ندارند و می توانند از تسهیلات این قانون استفاده نمایند.

تاریخ خبر: 1396/09/18
کلمات کلیدی: صورت معاملات فصلی پولشویی  فراریان مالیاتی فعالیتهای اقتصادی مشکوک 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی