معاون سازمان برنامه و بودجه در اجلاس مدیران مالیاتی سراسر کشور اعلام کرد:
بهترین شیوه بازتوزیع ثروت در جامعه، مالیات است
چاپ مطلب

معاون سازمان برنامه و بودجه در اجلاس مدیران مالیاتی سراسر کشور اعلام کرد:
بهترین شیوه بازتوزیع ثروت در جامعه، مالیات است
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه با تقدیر از عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور در سال 95 گفت: مالیات بهترین شیوه بازتوزیع ثروت در جامعه و برگرفته از آموزه های دینی است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سیدحمید پورمحمدی که در جمع مدیران مالیاتی سراسر کشور سخن می‎گفت، با اشاره به خاستگاه دینی زکات و مالیات و توصیه اولیاء و بزرگان دین به پرداخت زکات که به منزله بخشش الهی از طریق مردم به مردم است، عنوان داشت: مالیات از دیدگاه دینی، عرضه و بازتوزیع ثروت در جامعه و در حقیقت بخشش و سخای الهی و ازمظاهر و جلوه های رحمت است.
وی با اشاره به معانی مختلف زکات خاطرنشان کرد: زکات که در قرآن از نماز بیشتر تکرار شده، به معنای بخشش، حمایت عدالت اجتماعی و حمایت از اجتماع است و مالیات که تصویر امروزی از زکات است نیز از همین ارزش و جایگاه والا و فاخر برخوردار است.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه در انجام ماموریت مهم اخذ مالیات از مردم که عمران و آبادانی کشور و رفاه مردم بدان وابسته بوده و امری دینی و الهی است، رعایت اخلاق و احترام به حقوق مردم بسیار حیاتی است، اظهار داشت: این جایگاه فاخر مالیات، باعث شده تا کارگزاران نظام مالیاتی که در تحقق امر مهم بخشش الهی مشارکت و نقش دارند، نیز از جایگاه مهم و والایی برخوردار بوده و این سازمان از جایگاهی متعالی تری در حکومت اسلامی برخوردار باشد.
دکتر پورمحمدی با اشاره به اثرات بی بدیل مالیات در ارتقای متغیرهای کلان اقتصادی گفت: ما به عنوان بازیگران این نسل، نباید منابع خدادادی همچون نفت را که متعلق به آیندگان و همه نسل هاست، صرف تامین هزینه های جاری کشور کنیم و با اتکای بودجه به مالیات باید منابع خدادادی را برای آیندگان حفظ کنیم.
وی در ادامه به برخی اهداف و کارکردهای مهم مالیات در اقتصاد و جامعه اشاره کرد و گفت: اهداف درآمدی و بودجه ای، اهداف توزیعی، اهداف تثبیتی و اهداف تخصیصی، برخی از اهداف و کارکردهای مهم مالیات در اقتصاد هستند و در حقیقت حفظ و ثبات جامعه منوط به افزایش سهم مالیات در تامین هزینه های جاری کشور است.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه در بخشی از سخنان خود که پیرامون روابط مالی مردمان و حاکمان در گذر تاریخ ایران بیان می شد، عنوان داشت: ارتقای شفافیت اقتصادی به عنوان یکی از ضرورت های تحول اقتصادی و از پیش نیازهای حرکت اقتصاد و جامعه به سمت پیشرفت و آبادانی، از طریق توسعه نظام مالیاتی میسر است که در نهایت منجر به همراهی هر چه بیشتر مردم با برنامه های دولت و در نتیجه افزایش رضایتمندی و اعتماد مردم به دولت می شود.
وی مبارزه بی وقفه با فرار مالیاتی را از مهمترین مسئولیت های نظام مالیاتی برشمرد و گفت: کاهش فرار مالیاتی مسیر تحول اقتصادی و توسعه همه جانبه کشور را هموار می سازد.
دکتر پورمحمدی با ذکر این مطلب که در حال حاضر حدود 40 تا 50 درصد اقتصاد از مالیات معاف است، گفت: معافیت های گسترده در اقتصاد باعث شده تا میزان مالیات وصولی با حجم اقتصاد کشور تناسب نداشته باشد و بدین منظور کارگروهی مشترک از نمایندگان وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه، معافیت های مالیاتی در کشور را ساماندهی خواهند کرد.

تاریخ خبر: 1396/07/16
کلمات کلیدی: معاون سازمان برنامه و بودجه توزیع ثروت 
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی