تاثیر مالیات بر ارزش افزوده در کاهش مصرف دخانیات
چاپ مطلب

دخانیات سالانه میلیون ها نفر را می کشد که در صورت عدم مداخله موثر، این اپیدمی تا سال های آینده تعداد بیشتری را به کام مرگ خواهد فرستاد.
سازمان بجهانی بهداشت و حامیانش از تمام کشورها تقاضا کرده که مالیات بر دخانیات را افزایش دهد و هم جنین تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که مالیات بیشتر، تاثیر ویژه ای بر کاهش مصرف دخانیات دارد.
از آنجا که استعمال دخانیات برای سلامتی مضر است و هزینه های اجتماعی زیادی را به دولت ها تحمیل می کند، دولت برای کنترل و در نتیجه کاهش هزینه های اجتماعی ناشی از مصرف دخانیات در کشور اقدام به اتخاذ سیاست هایی مانند تدوین قانون جامع کنترل مصرف دخانیات کرده که به موجب آن دولت می تواند برای کنترل مصرف سیگار و محصولات دخانی در کشور از ابزارهای مالیاتی از جمله قانون مالیات بر ارزش افزوده استفاده کند.
براساس مصوبه مجلس، 100 درصد درآمد حاصل از مالیات انواع سیگار، توتون پیپ و تنباکو، جهت کاهش مصرف دخانیات و توسعه ورزش اختصاص می‌یابد و مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخلی به میزان 10 درصد، تولید داخلی با نشان بین‌المللی (برند) 25 درصد و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا و بیمه و کرایه حمل تا بندر مقصد تعیین می‌گردد.
مالیات انواع توتون پیپ و تنباکوی آماده مصرف تولید داخلی به میزان 10درصد و وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا و بیمه و کرایه حمل تا بندر مقصد تعیین می‌گردد.
وکلای ملت در بند (ب) این مصوبه، وزارت صنعت، معدن و تجارت را از ابتدای سال 1396 موظف کردند که قیمت خرده فروشی انواع سیگار و محصولات دخانی ماخذ محاسبه مالیات موضوع این بند را به مراجع ذیربط و برای درج بر روی پاکت محصول اعلام نماید و هم چنین امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سیستم اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فرآهم نماید.
براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مالیات موضوع این ماده را وصول و آن را به ردیف درآمدی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
افزایش مالیات را می توان یکی از راهکارهای موثر در مدیریت مصرف دخانیات دانست ، زیرا متاسفانه قیمت پایین و دسترسی آسان، از علت عمده افزایش مصرف دخانیات در کشور به شمار می رود این در حالی است که افزایش مالیات دخانیات کاهش مصرف را به دنبال دارد در این رابطه بهتر است از سیگارهای وارداتی نسبت به سیگارهای تولید داخل مالیات بیشتری اخذ شود و به طور قطع اجرای قوانین مربوط به دخانیات منجر به کاهش و مدیریت مصرف مواد دخانی در کشور می شود.
یکی از راه‌های اساسی برای کاهش مصرف سیگار و حفظ سلامت مردم افزایش مالیات بر خرده‌فروشی سیگار است و این راهی است که کشورهای توسعه‌ یافته آن را طی کرده‌اند. بر همین اساس بود که پیش از این وزارت بهداشت خواستار افزایش مالیات بر خرده‌ فروشی سیگار شد و از مجلس خواست تا نگاه ویژه‌ای به این موضوع در برنامه ششم توسعه داشته باشد.

تاریخ یادداشت: 1396/06/25
کلمات کلیدی: مالیات برارزش افزوده 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی