ماده 169 مکرر قانون مالیات ها گامی برای شفافیت اقتصادی
چاپ مطلب

ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/4/31 از مهم ترین مقررات در استقرار کامل نظام جامع مالیاتی است.این ماده از طرفی دسترسی سازمان امور مالیاتی را به کلیه اطلاعات مالی،درآمدی و دارایی اشخاص میسر کرده و از طرفی دیگر مودیان را نیز ملزم به در اختیار گذاشتن اطلاعات مالیاتی نموده است.
طبق ماده 169 مکرر به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.
وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، موظفند اطلاعات هویتی، مالی، پولی ، اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص و اطلاعات دارایی‌ها، اموال و املاک و هم‌چنین نقل و انتقال آن‌ها را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند. سازمان امور مالیاتی کشور نیز جهت سهولت در فرایند ارائه صورت معاملات از جانب مودیان امکانات لازم را جهت ارسال صورت معاملات فصلی از طریق پایگاه اینترنتی فراهم آورده است و بدین ترتیب نیازی به مراجعه حضوری مودیان به ادارات امور مالیاتی نیست و در وقت و هزینه آنان نیز صرفه جویی می شود.
با اجرای ماده 169 مکرر گامی بلند برای شفافیت اقتصاد ایران ، جلوگیری از فرار مالیاتی و البته کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی برداشته خواهد شد. دسترسی به اطلاعات مالی و اعتباری افراد در تمام کشورهای توسعه یافته امری بدیهی تلقی شده و برای مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی از این ظرفیت استفاده می‌شود.
ماده 169مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ظرفیت بسیار خوبی برای شفافیت اطلاعات و حذف شیوه نامناسب مالیات علی‌الراس است. دریافت مالیات بر اساس پرداختی سال گذشته به اضافه نرخ تورم در پایان سال قبل، روشی بود که همه ساله برای دریافت مالیات از صنوف اجرا می شد و مورد اعتراض اصناف بود که اجرای ماده 169 مکرر می‌تواند این شیوه مالیات‌گیری را اصلاح و اطلاعات اقتصادی را شفاف کند.
کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی از اهداف اصلی و مهم برنامه های توسعه اقتصادی است. رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی که محدود بوده و یک روزی به پایان خواهد رسید، نیازمند جایگزینی درآمدی است که دولت بتواند از طریق آن هزینه های جاری و عمرانی کشور را تامین کند.
در اغلب کشورهای دنیا، مالیات مهمترین منبع درآمد دولت بوده و نقش چشمگیری در اداره کشور دارد.
در کشور ما با توجه به اینکه منابع غنی نفتی وجود دارد دولت ها بیشترین تکیه شان به همین درآمد نفت است و این باعث شده دولت ها از دیرباز اهمیت چندانی برای مالیات قائل نباشند.
این امر علاوه براینکه محرومیت نسل های آینده از منابع نفتی را رقم زده، میل به پرداخت مالیات را در افراد جامعه از بین برده است و همین مسئله باعث شده که فرهنگ پرداخت مالیات در افکار عمومی مهجور بماند.
در سال های اخیر با توجه به ترسیم سیاست های دولت و تدوین سند چشم انداز و برنامه های توسعه، مالیات نقش چشمگیری در اداره امور کشور را پیدا کرد. مدیریت کلان جامعه با توجه به نیازهای موجود، ترویج فرهنگ مالیات در بین آحاد جامعه را در صدر اهداف خود قرار داد و تلاش برای فرهنگ سازی مالیاتی،سرلوحه امور مدیران و مسئولین ارشد نظام مالیاتی گردید.
در این راه و برای تسهیل در انجام امور و در نهایت تحقق عدالت مالیاتی، اصلاح قوانین مالیاتی به عنوان ابزار ادای حقوق دولت در اولویت کارهای دستگاه مالیاتی قرار گرفت و صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های اجرایی با هدف ایجاد اعتماد در بین مودیان مالیاتی و جلوگیری از تضییع حقوق آن ها انجام گرفت. بررسی های کارشناسی و همت مسئولین نظام مالیاتی موجب شد قوانین مالیاتی به طرزی شفاف و روشنگر تدوین و اجرا شود.
طرح جامع مالیاتی که با هدف گرد آوری اطلاعات کامل مودیان و اعتماد به خود اظهاری آنان تهیه و تدوین شد ازجمله اقدامات اساسی و بنیادین نظام مالیاتی می باشد که اجرای آن شروع شده است.
با عنایت به وجود ابزارها و ظرفیت های بسیار مفید نظام مالیاتی کشور در زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی و نیز تجربه موفق در خصوص اجرایی شدن قوانین و طرح های جدید مالیاتی در سطح کشور می توان گفت که یکی از مهم ترین زمینه ها و شاخص ها در خصوص اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور مهیا شده است و با تداوم حرکت هایی از این دست می‌توان به شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد مقاومتی و به تبع آن اعتلای نظام اقتصاد ایران چشم امید داشت.
ظرفیت های مندرج در قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم که در سال 94 تصویب و از ابتدای سال 95 قابلیت اجرایی یافت، منجر به ساماندهی قوانین مالیاتی با هدف ایجاد شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، تحقق عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی با استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی خواهد شد.
ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم یکی از مواد مستعد در این راستاست که براساس مفاد آن، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می گردد.
براساس این ماده، همه وزارتخانه ها، شرکت ها و موسسات دولتی، شهرداری ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بیمه مرکزی و سایر شرکت های بیمه، بانک مرکزی، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظفند بسته های اطلاعاتی خود را از طریق بسترهای تعیین شده در اختیار پایگاه اطلاعات سازمان قرار دهند.
همچنین اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی را در اختیار دارند یا به هر شیوه اسباب تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌کنند و اشخاص و مراجعی که در جریان عملیات مربوط به مالکیت، نگهداری، انتقالات، خدمات بیمه ای و معاملات دارایی ها، اموال و املاک وهمچنین نقل و انتقال آنها قرار دارند، نیز موظفند هرگونه اطلاعات مورد نیاز از جمله اطلاعات هویتی، معاملاتی، مالی، پولی، اعتباری و سرمایه ای و... را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.
در همین راستا و با استناد به تبصره 5 ماده 169 مکرر، با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و مشارکت بانک مرکزی آیین نامه اجرایی موضوع در 11 ماده و 15 تبصره در تاریخ 95/10/15 به تایید وزرای اقتصاد و دادگستری رسیده و طی بخشنامه صادره شماره 203829 مورخ 95/10/29 از سوی معاون مالیات های مستقیم سازمان مالیاتی، لازم الاجرا گردیده است.
ضمنا اطلاع رسانی های لازم جهت تنویر افکار عمومی از طریق سایت و نشریه سازمان مالیاتی، روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

تاریخ یادداشت: 1396/06/06
کلمات کلیدی: ماده 169 مکرر 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی