الکترونیکی شدن صورت معاملات فصلی و مزایای ناشی از آن
چاپ مطلب

الکترونیکی کردن کارها بعنوان یک راهبرد اساسی جهت دستیابی به موفقیت در قرن بیست و یکم شناخته شده است و از آن به عنوان هسته مرکزی جهت بازسازی دولتها استفاده می‌شود. بدون شک یکی از مهمترین برنامه های اجرایی در زمینه دولت الکترونیک در کشور ما، تغییرات ایجاد شده در قانون جدید مالیات های مستقیم خصوصا ارائه الکترونیکی صورت معاملات توسط مودیان به سازمان امور مالیاتی می باشد که در ماده 169 این تغییرات به شرح زیر می باشند:
* مودیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه صندوق فروش «صندوق مکانیزه فروش» و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم افزاری و سخت افزاری از مالیات قطعی شده مودیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سالهای بعد آن قابل کسراست.
*. معادل ده درصد (10%) از مالیات ابرازی عملکرد مودیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده اند مشروط به رعایت آیین نامه اجرائی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می شود. عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد( 2%) فروش می باشد. نحوه استفاده از صندوق و چگونگی ارائه اطلاعات به موجب آیین نامه اجرائی است که حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی کشور و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران
می رسد.
* وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است حداکثر تا مدت شش ماه پس از لازم ا لاجرا ء شدن این قانون سامانه انجام معاملات وزارتخانه ها و دستگاههای اجرائی را برای مدیریت انجام کلیه مراحل مناقصات و مزایده ها راه اندازی کند و امکان دسترسی برخط(آنلاین) سازمان امور مالیاتی را فراهم آورد.
همچنان که از تغییرات صورت گرفته در ارائه صورت معاملات فصلی دیده می شود سازمان امور مالیاتی در راستای تکریم، تسهیل و تسریع در انجام تکالیف مالیاتی، با الکترونیکی کردن ارائه صورت معاملات به مودیان این امکان را داده است که بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات امور مالیاتی مربوطه و از طریق سامانه عملیات الکترونیکی به نشانی tax.gov.ir نسبت به ارسال فهرست معاملات تا یک ماه پس از پایان هر فصل اقدام کنند.
سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای اجرای سیاست‌های دولت مبنی بر تحقیق و توسعه خدمات الکترونیکی، با پیاده سازی طرح جامع مالیاتی و شفافیتی که ارسال صورت معاملات فصلی در مبادلات اقتصادی به همراه دارد بستر مناسبی را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم کرده است.
بطور کلی الکترونیکی کردن ارسال فهرست صورت معاملات موجب تسریع و تسهیل در ارائه خدمات مالیاتی، امکان انجام کارهای در خارج از محل کار و در هر زمان، کاهش فعالیت های موازی مانند تکثیر بی مورد مکاتبات ثبت و نگهداری سوابق در چندین محل، نگهداری سوابق عملیات در حجم کمتر با ایمنی بالا، قابلیت تولید گزارش های مورد نیاز به همراه نمودارهای متعدد، دقت در انجام عملیات و ثبت تمام امور، سهولت و سرعت در گردش عملیات، ردیابی امور و پی گیری به موقع مراحل کار، روان سازی، افزایش دقت، کاهش ضریب خطا و همچنین افزایش بهره وری می شود.


تاریخ یادداشت: 1396/05/28
کلمات کلیدی: صورت معاملات فصلی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی