مدیرکل امور مالیاتی البرز:
مالیات از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه جامعه است
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی البرز گفت: مالیات از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود و رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور را به ارمغان می‌آورد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سید مجتبی تقوی، مدیرکل امور مالیاتی البرز اظهار داشت: مالیات یکی از درآمدهای پایدار است که در بیشتر جوامع، نقش موثری در تأمین بودجه و هزینه‌های عمومی کشور دارد.
وی افزود: مالیات، دریافت قسمتی از دارایی افراد توانمند از نظر اقتصادی و توزیع عادلانه آن و کم کردن شکاف بین گروه‌های درآمدی جامعه است.
تقوی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین اهداف وصول مالیات در جامعه می‌توان به توزیع مناسب درآمد، اجرای عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد اقتصادی، مهار تورم، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای تحقق رقابت‌پذیری، رشد اقتصادی باثبات و پرشتاب متناسب با اهداف چشم‌انداز، ایجاد اعتماد و حمایت از سرمایه‌گذاران، اهتمام به نظم و انضباط مالی و بودجه‌ای، تلاش برای قطع اتکا هزینه‌های جاری به نفت و تأمین آن از محل درآمدهای مالیاتی و غیره اشاره کرد.
مدیرکل امور مالیاتی البرز با تأکید بر اینکه نقش نظام مالیاتی کشورها در تأمین سه هدف اجتماعی، اقتصادی و بودجه‌ای دولت بر کسی پوشیده نیست، افزود: در بعد اجتماعی، مهم‌ترین هدف وصول مالیات، کاهش فاصله طبقاتی و توزیع درآمدهاست.
وی یکی از علل ورود دولت‌ها به عرصه اقتصاد را دستیابی به توزیع عادلانه ثروت بین کلیه افراد جامعه عنوان کرد و افزود: در این راستا، مالیات یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که دولت‌ها از طریق دریافت بیشتر آن از افراد ثروتمند و هزینه کردن آن در جهت ارائه خدمات رفاهی از جمله بهداشت و مسکن اقشار کم‌درآمد جامعه، گامی در جهت عدالت اقتصادی و اجتماعی برمی‌دارند.
تقوی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه دولت از طریق وضع سیاست‌های کارآمد مالیاتی، نقش مهمی در تحقق عدالت مالیاتی ایفا می‌کند، مردم نیز باید با شفاف‌سازی درآمدها و پرداخت به‌موقع مالیات خود، دولت را در رسیدن به هدف فوق یاری دهند و به‌این‌ترتیب، هم دولت و هم مردم در کاهش فاصله طبقاتی و بهره‌مند شدن اکثریت افراد جامعه از خدمات رفاهی و اقتصادی گام بردارند.
مدیرکل امور مالیاتی البرز با بیان اینکه مالیات در بخش‌هایی همچون عمران، آبادانی و امور زیربنایی کشور صرف می‌شود، افزود: به همین جهت، ارتقا روزافزون قوانین، سیاست‌ها و عملکرد نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشور دارد.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت کاهش اتکا به فروش منابع نفتی اظهار داشت: این منابع همیشگی نیست و روزگاری نه چندان دور به پایان می‌رسد و متأسفانه از آنجا که اقتصاد ما به نفت اتکا پیدا کرده، تغییر این رویکرد و اجرایی کردن آن سخت است.
تقوی با اشاره به اینکه می‌توان با تغییر این شیوه و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، رشد کشور را واقعی و همیشگی کرد، ادامه داد: میزان اتکای اقتصاد کشور به درآمدهای مالیاتی، یکی از محورهای اصلی و مهم سیاست دولتمردان در سال‌های اخیر است که تلاش‌های زیادی جهت اتخاذ راهکارهای مناسب به‌منظور تحقق این هدف از سوی نظام مالیاتی به کار گرفته شده است.
مدیرکل امور مالیاتی البرز گفت: با نگاهی اجمالی به شاخص‌های پیشرفت اقتصاد در کشورهایی که مالیات در اقتصاد آنها نقش اصلی را ایفا می‌کند، متوجه می‌شویم که تکیه بر درآمدهای پایدار مالیاتی، ضامن رشد و توسعه اقتصاد بوده و ضریب اطمینان موفقیت در اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساخت‌های شهری با استفاده از مالیات بسیار بالا می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: با هدایت کردن درآمدهای مالیاتی به سمت سرمایه‌گذاری از طریق اعطای تسهیلات بلندمدت بانکی زمینه رشد و رونق بنگاه‌های اقتصادی فراهم شده و با افزایش درآمد بنگاه‌ها نیز متقابلا میزان درآمدهای مالیاتی دولت افزایش می‌یابد.
تقوی در خاتمه یادآور شد: ترویج فرهنگ مالیاتی و معرفی نقش سازنده مالیات در آبادانی و عمران شهرها و ایجاد امکانات عمومی، مهم‌ترین گامی است که نظام مالیاتی در سال‌های اخیر، اهتمام ویژه‌ای نسبت به آن داشته است و اقدامات زیادی در راستای هدایت افکار عمومی به سمت شناخت مزایای مالیات به انجام رسانده است.


تاریخ خبر: 1396/04/27
کلمات کلیدی: رشد و توسعه البرز 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی