توسعه زیرساخت‌ها در سایه پرداخت مالیات
چاپ مطلب


زیرساخت، در عمومی‌ترین حالت، یک دسته از عوامل ساختاری به‌هم‌پیوسته است که تکیه‌گاه و اسکلت اصلی یک کشور را فراهم می‌آورده می‌تواند آن را به زیرساخت¬های اجتماعی (آموزش، بهداشت، امنیت و...) و زیرساخت¬های اقتصادی (سیستم حمل‌ونقل، ارتباطات، نیرو و...) تقسیم کرد که رشد و توسعه هر یک از این بخش‌ها برابر با رشد و توسعه کشور است.
ازاین‌رو به‌منظور توسعه زیرساخت‌های کشور، ابزارهای گوناگونی موردنیاز است و یکی از این ابزارها، مالیات است. بهره‌گیری از یک نظام مالیاتی جامع و متناسب با شرایط اقتصادی کشور موجب توسعه زیرساخت‌ها خواهد شد; بنابراین مالیات مهم‌ترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب رونق اقتصادی و افزایش سطح خدمات و عمران و آبادانی کشور می‌شود.
چراکه بر همگان واضح است که مالیات‌های وصول‌شده جهت اداره و سرمایه‌گذاری در امور کشور، تأمین کالاها و خدمات عمومی، تضمین امنیت و سلامت، دفاع همگانی و عمران و آبادانی در سراسر کشور مورد بهره‌برداری دولت قرار می‌گیرد.
مالیات در دو بعد مصارف مالیاتی و سیاست‌های مالیاتی می‌تواند بر توسعه زیرساخت‌های کشور تأثیرگذار باشد. در بعد مصارف وجوه مالیاتی، با وصول مالیات می‌توان با انتقال منابع به بخش دولتی و هدایت آن به سمت طرح¬های مولد سبب توسعه زیرساخت‌هایی مانند سدسازی، توسعه شبکه ریلی، جاده‌ای، شبکه آب و فاضلاب، انرژی و... شد. کشور با دریافت مالیات خواهد توانست کمبود سرمایه خود را در این بخش رفع کند. با پرداخت مالیات، دست دولت برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌های همه‌جانبه در این حوزه‌ها بازخواهد شد. توسعه شبکه ریلی، جاده‌ای، شبکه انرژی و فناوری اطلاعات و ... نیز از طریق افزایش کارایی، صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌های تولید و ...، می‌تواند سبب توسعه پایدار شود.
از سوی دیگر با اعمال سیاست‌های مالیاتی به‌عنوان یکی از ابزارهای مالی، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در خصوص این زیرساخت‌ها ایفا کند. دولت می‌تواند با اعمال سیاست‌های انبساطی (مانند معافیت‌ها و امتیازهای مالیاتی) سیاست‌های انقباضی (وضع مالیات بر کالاها و تنبیه‌های مالیاتی) و همچنین با شناسایی پایه‌های مالیاتی مناسب، انگیزه‏ی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در توسعه زیرساخت‌ها افزایش دهد.
همچنین با تصویب و اجرای مالیات بر ارزش، درصدی از این مالیات، صرف تامین هزینه‏ های بهداشت و سلامت جامعه می شود که منجر به توسعه عدالت اجتماعی کشور می شود . علاوه بر این، با این قانون بسترهای لازم برای گسترش زیرساخت‌های عمرانی و خدمات عمومی در شهرها و روستاها فراهم‌شده است. چرا که با اجرایی شدن قانون مالیات ارزش‌افزوده در کشور، بخشی از اعتبارات از محل وصول آن به شهرداری‌ها و دهیاری‌های هر منطقه اختصاص می‌یابد که این خود موجب توسعه متوازن زیرساخت‌ها در کشور می‏گردد. البته ذکر این نکته ضروری است که با گسترش و اجرای این قانون تا آخرین حلقه، یعنی دریافت مالیات از مصرف کننده نهایی، شاهد گسترش بیشتر زیرساخت های شهری خواهیم بود.
درنتیجه باید جایگاه مالیات در توسعه زیرساخت‌های بهداشتی، رفاهی و خدمات عمومی کشور را به‌درستی برای تمامی آحاد جامعه تبیین کرد و اثرات مثبت آن تشریح و اطلاع‌رسانی گردد تا دولت با همکاری عموم مردم بتواند با ایجاد سیاست‌های مالیاتی مناسب و توسعه زیرساخت‌ها، سبب بهبود فضای کسب‌وکار، حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در اقتصاد و صنعت و درنهایت توسعه کشور شود.


تاریخ یادداشت: 1396/03/31
کلمات کلیدی: توسعه زیرساخت  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی