صورت معاملات فصلی دولت الکترونیک و نقش آن در اقتصاد
چاپ مطلب

امروز در عصری زندگی می کنیم که آن را عصر اطلاعات نامیده اند. این عصر بسیاری از زمینه های زندگی اجتماعی را متحول کرده است و مهمترین ویژگی آن تسهیل و تسریع ارتباطات است و در این عرصه دولتها در تلاشند تا با فناوریهای جدید اطلاعاتی، مسئولیت پاسخگویی به مردم را در کمترین زمان با بهترین کیفیت و کمترین هزینه انجام دهند. در واقع دولت الکترونیک، دولتی هوشمند است که می تواند فناوریهای جدید اطلاعاتی و ارتباطی را در جهت تقویت خدمات دولتی به اختیار درآورد.
می توان در تعریف دولت الکترونیکی گفت: دولت الکترونیک عبارتست از به کارگیری فناوری اطلاعات با خدمات اجتماعی، اداری و اقتصادی در بخش دولتی، برای افزایش میزان بهره وری و بهبود خدمات و اائه اطلاعات به شهروندان با هدف :
1- ایجاد ارتباط دولت با دولت و نهادهای دیگر حاکمیت
2- ارتباط دولت با مردم که شامل اطلاع رسانی و ارائه خدمات است.
در این بین سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان دستگاهی از بدنة دولت و جایگاه ویژه آن در نظام اقتصادی کشور، سهم بسزایی در ارتقای دولت الکترونیک دارد و تلاش می کند تا قوانین مالیاتی با رعایت دقت و سرعت و جلوگیری از اتلاف وقت مودیان و هرگونه سوء استفاده توسط مودیان و ماموران مالیاتی به بهترین شکل ممکن با روش الکترونیکی اجرا شود که نمونه بارز آن اجرای ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم به صورت الکترونیکی است.
نظام مالیاتی با تسهیل در ارسال صورت معاملات فصلی بصورت الکترونیکی برای مشمولین این ماده شرایط مناسبی را برای اجرای ماده 169 قانون مالیات های مستقیم و دریافت و پردازش اطلاعات صورت معاملات فصلی به صورت الکترونیکی فراهم نموده است.
مودیان می توانند با ثبت منظم وارسال به موقع صورت معاملات فصلی از طریق سایت عملیات الکترونیکی سازمان به نشانیwww.tax.gov.ir ،ضمن اطمینان خاطر از هرگونه اشتباه انسانی، در کمترین زمان ممکان صورت معاملات فصلی خود را ارائه کنند. اما این امر میسر نخواهد شد جز با سازماندهی، برنامه ریزی و ایجاد ارتباط موثر بین سازمان‌ها، دستگاه‌ها، تشکل‌های صنفی و صاحبان مشاغل.
از آنجاییکه ارائه فهرست معاملات فصلی هم موجب نظم و انضباط مالی و شفافیت اقتصادی خواهد شد و هم رقابتی سالم و مطلوب در فعالیتهای اقتصادی ایجاد می کند، زمینه ساز رشد اقتصاد کشور را نیز فراهم می کند، قطعا ارائه آن به شکل الکترونیکی در ارتقای مزایای فوق تاثیر بیشتری خواهد داشت.
قابل ذکر است که طبق ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه مصوب 31 تیرماه 1394، دوره ارسال اطلاعات برای خرید و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و می بایست تایکماه ونیم پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود.اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.
از اینرو عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه‌ای معادل دو درصد مبلغ مورد معامله می‌شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روش‌هایی که تعیین می‌شود مشمول جریمه‌ای معادل یک‌درصد معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می‌باشد.
همچنین یکی از مسائل مهم در پردازش اطلاعات مودیان، شیوه های ثبت وضبط ونگهداری اطلاعات است.اگر این مرحله نظام‏مند و بر اساس استانداردها نباشد نمی توان انتظار داشت پردازش اطلاعات و قضاوت در مورد آنها دقیق باشد. از این رو طبق تبصره 2 ماده 169، مودیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه صندوق فروش (صندوق مکانیزه فروش) و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از مالیات قطعی شده مودیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سال‌های بعد آن قابل کسر است.
سازمان امور مالیاتی به تدریج و بر اساس اولویت، اشخاص مشمول حکم این تبصره را تعیین می کند و تا شهریور ماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام می کند و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از آن اشخاص مذکور مکلف به نصب و راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش می‏باشند . معادل ده درصد از مالیات ابرازی عملکرد مودیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده‌اند مشروط به رعایت آیین‌نامه اجرایی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می‌شود. عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه‌ای به میزان دو درصد فروش می‌باشد.


تاریخ یادداشت: 1396/03/30
کلمات کلیدی: صورت معاملات فصلی دولت الکترونیک 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی