ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم و تاثیر آن در عدالت اجتماعی
چاپ مطلب

شفافیت در عملکرد و قوانین اقتصادی، متضمن سلامت اقتصادی و عدالت اجتماعی در جامعه و ایجاد اعتماد متقابل میان دولت و شهروندان است. عدم شفافیت اقتصادی راه را برای تحقق عدالت می‏ بندد; چرا که اطلاعات شفاف در هر حوزه‏ای اولین لازمه اجرای عدالت است. نبود شفافیت اقتصادی به معنای وجود فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی است که هم خارج از چتر مالیاتی است و هم به دلیل خارج بودن از حوزه های نظارتی، منشأ بسیاری از مفاسد و فعالیت‌های اقتصادی ناسالم است.
یکی از اساسی‌ترین راهکارهای مبارزه با اقتصاد غیر شفاف و توسعه اقتصادی، وجود قوانین جامع در ساختار نظام مالیاتی کشور و اجرای آن است. قوانینی که ابزارهای لازم را در اختیار نظام مالیاتی قرار می‌دهد تا اقتصاد کشور توسعه یابد. پیش نیاز اصلاح نظام مالیاتی نیز یک سیستم اطلاعاتی جامع است. چرا که با نبود اطلاعات جامع، عدالت مالیاتی ایجاد نمی‏شود. راه حل رفع این مشکل ایجاد شفافیت در اقتصاد ، دسترسی نظام مالیاتی به اطلاعات است.
به این منظور، در راستای اصلاحات صورت گرفته و براساس ماده 169مکرر قانون مالیات های مستقیم، جهت شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.
بر اساس این قانون، وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانکها و موسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، موظفند اطلاعات به شرح بسته‌های ذیل را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
از این رو سازمان امور مالیاتی کشور تلاش می کند تا با بهره گیری هوشمندانه از دستاوردهای فناوری پیشرفته و کارآمد و راه اندازی پایگاه اطلاعاتی مالیاتی، بستر و امکانات لازم را جهت تسهیل انجام امور مالیاتی و تحقق عدالت را فرآهم آورد.
بر این اساس، اطلاعات هویتی، معاملاتی اشخاص، مالی، پولی و اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص، دارایی‌ها، اموال و املاک و همچنین نقل و انتقال آنها و همچنین سایر اطلاعات فعالیت‌های اقتصادی مصوب هیأت وزیران در این پایگاه جمع آوری می شود. به همین منظور،کلیه اشخاص و مراجعی که به نحوی در جریان عملیات مربوط به مالکیت، نگهداری، انتقالات، خدمات بیمه‌ای و معاملات دارایی‌های مذکور هستند موظف اند اطلاعات مربوط را به سازمان مالیاتی ارائه دهند.
از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی کشور نیز موظف است امکان دسترسی برخط(آن‌لاین) بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین سایر دستگاههای اجرائی را به فهرست بدهکاران مالیاتی فراهم آورد تا استفاده‌کنندگان مذکور بتوانند با حفظ طبقه‌بندی، اطلاعات دریافتی را در ارائه خدمات به اشخاص بدهکار مالیاتی لحاظ کنند.
ازاین‌رو سازمان امور مالیاتی کشور، با طراحی و اجرای قوانین در نظام مالیاتی یک بستر منظم و سیستماتیک را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور راه‌اندازی کرده است. چراکه هدف ازقوانین مالیاتی، شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی،نظام مند کردن نظام مالیاتی در کشور، تحقق عدالت مالیاتی و تکریم و رعایت حقوق شهروندان است.
در یک نگاه کلی می¬توان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور، با پیاده سازی طرح جامع مالیاتی و شفافیتی که پایگاه یکپارچه مالیاتی در مبادلات اقتصادی به همراه دارد بستر مناسبی را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم می‌کند.


تاریخ خبر: 1396/01/20
کلمات کلیدی: عدالت اجتماعی ماده 169 مکرر 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی