100 روز صد اقدام هفتاد و پنجمین اقدام
چاپ مطلب

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های ذیربط، مجموعه‌ای از اقدامات اثربخش و تاثیرگذار در رعایت حقوق شهروندی دولت یازدهم را براساس شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در قالب 100 روز صد اقدام رونمایی می‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور نیز همگام با سایر سازمان‌ها و مجموعه‌های ذیربط وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام به نشر و اطلاع رسانی این اقدامات نموده است که با هدف تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی شفاف، بهینه و اثربخش به مردم شریف ایران صورت می‌پذیرد. درگام هفتاد و پنجم، به معرفی «جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم» می‌پردازیم:
موافقتنامه پوشش ریسک سرمایه گذاری با 6 کشور
وزارت اقتصاد در دولت تدبیر و امید به منظور جذب سرمایه گذار خارجی بیشتر، برقراری پوشش بیمه ای و کاهش درجه ریسک سرمایه گذاری در کشور، موافقتنامه 2 جانبه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری با 6 کشور ژاپن، روسیه، سنگاپور، عراق، اسلواکی و لوکزامبورگ را به امضا رساند. همچنین وزارت اقتصاد یادداشت تفاهم تشکیل کارگروه مشترک با کشورهای آفریقای جنوبی، ایتالیا، کره جنوبی، بلاروس، اندونزی، بلغارستان، اسلواکی و قرقیزستان را نیز به منظور گسترش روابط اقتصادی با کشورهای مذکور به امضا رسانده است.
برجام و گسترش روابط اقتصادی با کشورهای دنیا
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در تیرماه 1394 بین جمهوری اسلامی ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، موسوم به 1+5(شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و آلمان) انجام گرفت منجر به لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته ای ایران شد. پس از این توافق تمام کشورهای بزرگ دنیا خواهان همکاری و سرمایه گذاری با ما بودند، تا پیش از این، حجم روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر رو به کاهش بود و بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی اعتقاد داشتند اگر سیاست های دولت پیشین به خصوص در زمینه اقتصادی ادامه می داشت با توجه به روند تحریم ها میزان همکاری های بین المللی و اقتصادی ما به صفر می رسید. با این وجود تیم اقتصادی حسن روحانی به ویژه علی طیب نیا به عنوان وزیر اقتصاد و امور دارایی کشور از فضای فروریختن تحریم ها استفاده کردند و موجب پویایی روابط و همکاری های خارجی جمهوری اسلامی ایران شدند. طی این دوران تحول اقتصادی که از سال 1392 با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید شروع شد، دستاوردهای گوناگونی در عرصه اقتصادی بدست آمد که می توان به رشد سرمایه گذاری خارجی و تشویق و حمایت از این سرمایه گذاری ها اشاره کرد. طبق نظر کارشناسان اقتصادی بین المللی، ایران به عنوان کشوری امن در منطقه یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری است، از این رو 36 سند همکاری پس از برجام با کشورهای مختلف و صاحب عنوان در اقتصاد دنیا به امضا رسیده که با توجه به تاریخ سرمایه گذاری در کشور، این میزان سند همکاری نشان از عزم جدی دولت برای ثبات و رشد اقتصادی ایران اسلامی دارد.
موافقت نامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی
موافقتنامه های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها که سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران متولی کلیه امور مربوط به مذاکره، انعقاد و پیگیری قانونی آن به حساب می آید، مهمترین ابزار حقوقی برای حفاظت و حمایت از دارائی های اتباع یک کشور در کشور میزبان سرمایه گذاری است. این موافقتنامه حقوقی و قانونی، سرمایه گذاران را به ویژه در مقابل خطرات غیر تجاری در کشور میزبان پوشش می دهد. خطرات غیر تجاری آن دسته از خطراتی هستند که منتسب به عمل دولت ها بوده و بطور مشخص شامل; ریسک مربوط به عدم امکان انتقال حقوق و منافع حاصل از سرمایه گذاری بصورت ارز خارجی، ریسک ناشی از ملی شدن و مصادره سرمایه و دارایی سرمایه گذار در قبال جبران خسارت عادله توسط کشور میزبان سرمایه گذاری، برخوردار از رفتار برابر و یکسان با اتباع داخلی و ریسک ناشی از نقض قراردادها توسط کشور میزبان را شامل می شود. از مهمترین اثرات این موافقنامه می توان به; جذب سرمایه گذاری بیشتر، بیمه سرمایه گذاری ها وکاهش درجه ریسک سرمایه گذاری اشاره کرد.
کاهش درجه ریسک سرمایه گذاری
کاهش درجه ریسک سرمایه گذاری یکی از مهمترین عوامل در کاهش درجه ریسک سرمایه گذاری وجود موافقتنامه های دوجانبه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری است. اصولا در طبقه بندی OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) برای کشورهایی که فاقد مقدار قابل توجهی از این موافقتنامه های سرمایه گذاری باشد درجه ریسک بالاتری پیش بینی شده است. روند عقد اینگونه موافقتامه های از دهه 1960 شروع و در دهه 1980 به اوج خود رسید. در حال حاضر کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که فاقد اینگونه موافقتنامه ها باشد.
با توجه به مراتب فوق چنین نتیجه گیری می شود که انعقاد موافقتنامه دو جانبه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری موجب جذب سرمایه گذاریهای بیشتر، برقراری پوشش بیمه ای و کاهش درجه ریسک سرمایه گذاری در کشور می شود. در این راستا از سال 1374 تاکنون پس از کسب مجوز از هیأت محترم دولت 69 موافقتنامه سرمایه گذاری با سایر کشورها به امضا رسیده که موافقتنامه با 54 کشور لازم الاجرا نیز شده است.
شایان ذکر است از نیمه دوم سال 1394 تاکنون موافقتنامه سرمایه گذاری با 6 کشور; ژاپن، روسیه، سنگاپور، عراق، اسلواکی و لوکزامبورگ به امضا رسیده و موافقتنامه های سرمایه گذاری با جمهوری چک نیز نهایی و آماده اجرا است. همچنین هماهنگی برای برگزاری مذاکرات کارشناسی با سایر کشورهای هدف منجمله هند، هنگ کنگ، مکزیک، مجارستان، آلبانی و لیتوانی در حال انجام است.
در آخر باید به این نکته نیز اشاره کرد که پس از امضاء موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، یادداشت تفاهم تشکیل کارگروه مشترک سرمایه گذاری با آژانس های تشویق سرمایه گذاری کشورهای موصوف نیز، با هدف تبادل اطلاعات فرصتهای سرمایه گذاری، همکاری به منظور برگزاری سمینارها و همایش های معرفی فرصت های سرمایه گذاری، تبادل اطلاعات فنی به امضا می رسد که یادداشت تفاهم موصوف با کشورهای آفریقای جنوبی، ایتالیا، کره جنوبی، بلاروس، اندونزی، بلغارستان، اسلواکیو قرقیزستان به امضا رسیده است.


تاریخ خبر: 1396/01/17
کلمات کلیدی: 100 روز; صد اقدام سرمایه گذاری 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی