100 روز صد اقدام پنجاهمین اقدام
چاپ مطلب


به گزارش رسانه مالیاتی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های ذیربط، مجموعه‌ای از اقدامات اثربخش و تاثیرگذار در رعایت حقوق شهروندی دولت یازدهم را براساس شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در قالب 100 روز صد اقدام رونمایی می‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور نیز همگام با سایر سازمان‌ها و مجموعه‌های ذیربط وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام به نشر و اطلاع رسانی این اقدامات نموده است که با هدف تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی شفاف، بهینه و اثربخش به مردم شریف ایران صورت می‌پذیرد. درگام پنجاهم از 100 روز صد اقدام، به معرفی «راه اندازی بازار شرکت های کوچک و متوسط» می‌پردازیم:
راه اندازی بازار شرکت های کوچک و متوسط
بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در 6 دی ماه سال 1395 توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی دولت تدبیر و امید در فرابورس ایران راه‌اندازی شد. در این بازار، بنگاه‌های اقتصادی فرصت رشد، تأمین مالی و تجاری‌سازی طرح‌های خود را از آغاز فعالیت شرکت به دست آورده و به‌تدریج آمادگی لازم را برای ارتقا به بازارهای بالاتر و همچنین عرضه عمومی سهام پیدا خواهند کرد. بازار شرکت های کوچک و متوسط قابلیت اختصاص حدود یک سوم تا نیمی از ارزش افزوده کل کشور را دارند. همچنین در صورت عضویت 90 درصد از شرکت های ثبت شده در این بازار، شاهد افزایش 40 درصدی اشتغال در کشور خواهیم بود . بنابراین حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط یکی از اولویت های اساسی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها به شمار می رود; چرا که راه اندازی چنین شرکت هایی نقش کلیدی در اقتصاد کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته را ایفا می کند. براین اساس این شرکت ها دارای ساختاری متفاوت در زمینه های اشتغال، کارآفرینی و نوآوری هستند. در حال حاضر نیز بیش از 90 درصد از شرکت های ثبت شده در ایران را شرکت های کوچک و متوسط تشکیل می دهند اما این در حالی است که این بنگاه ها در تولید ناخالص داخلی، سهم بسیار کمرنگی دارند . علاوه بر این بازار شرکت های کوچک و متوسط از جایگاهی ویژه ای برای ایجاد ساختارهای مدیریتی و شفاف سازی بنگاه های اقتصادی با نظارت در سطوح مختلف برخوردار است. بدین ترتیب با سازوکارهای نظام مند بازار سرمایه و حرکت آن ها به سوی شفاف سازی عملکرد اتصال به زنجیره های عرضه و سرمایه گذاران استراتژیک منجر به ارزش آفرینی این شرکت ها و کمک به ارتقای مستمر سرمایه های انسانی و فنی می شود .
تاریخچه شرکت های کوچک و متوسط در جهان
آمار و ارقام مربوط به عملکرد شرکت های کوچک و متوسط در کشورهای صنعتی جهان از جمله ژاپن، آمریکا، آلمان، هند، کره جنوبی و چین نشان از آن دارد که بخش عمده ای از تولید ناخالص ملی این کشورها ناشی از فعالیت شرکت های کوچک و متوسط است. همچنین در برخی دیگر از کشورها همانند انگلستان، کانادا، اندونزی معیار گزارشگری مالی برای واحدهای تجاری کوچک و متوسط، بر اساس اندازه شرکت ها، متغیر است. این معیار شامل تعداد کارکنان، مبلغ فروش، سرمایه، جمع کل دارایی ها(ترازنامه)، حجم و گردش معاملات است. در واقع با اینکه شرکت های کوچک و متوسط در کشورهای مختلف جهان دارای ویژگی های مشترکی هستند اما تعریف یکسان و واحدی برای این بنگاه ها وجود ندارد و هر کشوری با توجه به شرایط خاص خود، تعریف مشخصی از این بنگاه ها ارائه کرده است .
بازار شرکت های کوچک و متوسط در ایران
بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در تاریخ 6 دی ماه سال 1395 توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی دولت تدبیر و امید در فرابورس ایران راه‌اندازی شد. در این بازار; بنگاه‌های اقتصادی فرصت رشد، تأمین مالی و تجاری‌سازی طرح‌های خود را از نقطه آغازین فعالیت تا زمان بلوغ شرکت به دست آورده و به‌تدریج آمادگی لازم را برای ارتقا به بازارهای بالاتر و همچنین عرضه عمومی سهام پیدا خواهند کرد. در بازار شرکت های کوچک و متوسط، بنگاه های اقتصادی پس از کسب حد نصاب های مورد نظر در فرابورس ایران، پذیرش می شوند و ضمن برخورداری از تمامی مزایای شرکت های پذیرش شده در بازار سرمایه، از مزیت های این بازار نیز بهره می برند. در بازار شرکت های کوچک و متوسط، معاملات سهام در 2 تابلوی معاملاتی مجزا شامل تابلوی رشد و تابلوی دانش بنیان صورت می گیرد که در نهایت موجب تأمین مالی، رشد و بلوغ این شرکت ها در اقتصاد کشور می شود .
مزایای بازار شرکت های کوچک و متوسط
ضوابط حاکم بر پذیرش شرکت ها در بازار شرکت های کوچک و متوسط به گونه ای است که طیف وسیعی از شرکت ها، قادر خواهند بود با احراز حداقل شرایط در کوتاه ترین زمان ممکن در این بازار پذیرش شوند. بنابراین اولین مزیت عضویت در این بازار سهولت و سرعت پذیرش شرکت ها است. مزیت دیگر عضویت در بازار سرمایه تبلیغ نام شرکت و محصولات آن است; ضمن آن که حضور نام شرکت ها در کنار سایر شرکت های فرابورسی و بورسی، موجب معرفی شرکت به جامعه و افزایش اعتبار و برند آن خواهد شد. همچنین سهام شرکت های پذیرفته شده در فرابورس ایران، این قابلیت را دارد که به منظور اخذ تسهیلات مالی نزد شبکه بانکی به عنوان وثیقه در نظر گرفته شود بنابراین امکان "توثیق سهام" توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک جهت اخذ تسهیلات، امکان پذیر می شود . همچنین برخورداری از معافیت مالیاتی، یکی دیگر از مزیت های عضویت شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه است. شرکت های پذیرفته شده در فرابورس ایران، از معافیت مالیات عملکرد تا 5 درصد برخوردارند و در صورتی که شرکت در پایان دوره مالی حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد به تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار داشته باشند; میزان بخشودگی مالیاتی تا 2 برابر خواهد بود. در این میان مالیات نقل و انتقال سهام شرکت های پذیرفته شده در فرابورس نیز 5/0 درصد ارزش معامله است. با توجه به اینکه اطلاعات مالی شرکت های پذیرفته شده در سامانه های اطلاع رسانی سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس ایران انعکاس می یابد; یکی از الزامات و مزایای عضویت در بازار سرمایه، افزایش شفافیت اطلاعاتی شرکت ها است. شفافیت اطلاعاتی شرکت ها موجب سرمایه گذاری بیشتر افراد حقیقی و حقوقی در شرکت ها می شود .
الزامات ورود به بازار شرکت های کوچک و متوسط
با توجه به اهداف استراتژیک بازار سرمایه و فرابورس ایران در خصوص کمک به تأمین مالی بنگاه های اقتصادی و بر اساس دستورالعمل مربوط، ساده ترین شرایط برای ورود شرکت ها به بازار شرکت های کوچک و متوسط شامل مواردی می شود که تمامی بخش ها و شرکت ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند . بر اساس دستورالعمل بازار شرکت های کوچک و متوسط، شرکت های واجد شرایط، شرکت هایی هستند که در مقطع زمانی ارائه درخواست پذیرش، مجموع حقوق صاحبان سهام آن ها حداقل یک میلیارد ریال و حداکثر 500 میلیارد ریال باشد. همچنین سابقه فعالیت شرکت باید حداقل یک سال بوده و حسابرس شرکت باید از میان حسابرسان معتمد سازمان انتخاب شده باشد. البته باید توجه داشته باشند که شرکت های پذیرش شده در بازار شرکت های کوچک و متوسط می بایست سهامی عام باشند. در این میان شرکت های سهامی خاص نیز در فرصت 6 ماهه ای که از تاریخ پذیرش تا درج شرکت اقدام به تبدیل شخصیت حقوقی شرکت به سهامی عام کنند. این قبیل شرکت ها باید بدانند که اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت نباید سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی موثر طبق قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار یا سوء شهرت حرفه ای داشته باشند .
آمار پذیرش در بازار شرکت های کوچک و متوسط
تاکنون این بازار به رغم از میان 101 شرکت متقاضی پذیرش در بازار شرکت های کوچک و متوسط تعداد 85 شرکت از طریق سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درخواست خود را به سازمان فرابورس ارائه کرده اند که از این تعداد فقط 5 شرکت در هیات پذیرش فرابورس مطرح و در نهایت سازمان با پذیرش4 شرکت در بازار SME موافقت کرده است. شایان ذکر است که در میان این چهار شرکت پذیرفته شده نام یک شرکت دانش بنیان نیز به چشم می خورد.

تاریخ خبر: 1395/12/22
کلمات کلیدی: 100 روز; صد اقدام 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی