سهولت در فعالیت های اقتصادی با ارسال صورت معاملات فصلی
چاپ مطلب

درعصر حاضر، زمان گرانبها محسوب می شود، و اتلاف وقت صدمات بسیار جبران ناپذیری را به همراه دارد. همچنین دولتها منابع درآمدی محدودی دارند و مالیات، منبع مطمئن و قابل اتکایی برای تامین بودجه جاری و عمرانی محسوب می شود و دولتها سعی می کنند با وضع قوانین و مقررات شفاف و صریح نظام مالیاتی خود را برای انجام امورمحوله و ادای حقوق حقه دولت یاری نمایند واجرای ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم نیل به این مهم را تسهیل ساخته است.
سازمان امور مالیاتی کشور نیز، همچون سایر نهادهای دولتی و همسو با سایر کشورهای جهان، همواره تلاش کرده است تا با بهره گیری هوشمندانه از دستاوردهای فناوری پیشرفته و کارآمد، بستر و امکانات لازم را جهت تسهیل انجام امور مالیاتی و تحقق عدالت در این زمینه فراهم آورد که می توان به راه اندازی سامانه ی ارسال الکترونیکی صورت معاملات اشاره کرد.
از آنجایی که یکی از مهمترین اهداف سازمان امور مالیاتی کشور، تکریم ارباب رجوع و ارایه ی خدمات مطلوب و بهینه به مودیان مالیاتی می باشد، این سازمان اقدامات متعددی را برای نیل به این هدف خطیر انجام داده است. ازجمله ی این اقدامات می توان به تسهیلات و امکانات ارسال الکترونیکی صورت های معاملات فصلی، در راستای اجرای ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، اشاره کرد.
سامانه‌ی الکترونیکی جهت ارسال صورت معاملات فصلی مزایای بی‌شماری دارد که عبارتنداز: سرعت بخشیدن به امور با حداقل اشتباه و رعایت حقوق صاحبان مشاغل، احترام به ‌وقت مخاطب و درنتیجه تکریم مودیان، تسهیل درانجام وظایف قانونی مشمولین برطرف ساختن بهانه‌های غیرموجه اشخاص برای عدم ارسال صورت معاملات خود، زیرا این امکان به آن‌ها داده می‌شود که درهرساعتی از شبانه‌روز درهر مکانی که حضور دارند مبادرت به ارسال صورت معاملات خود نمایند.
در آغاز اجرای این طرح برخی از فعالان اقتصادی مخالف بودند و از خود مقاومت نشان می‌دادند که ما نمی‌توانیم این کار را از طریق اینترنت انجام دهیم و یا این‌که این کار برای ما سخت است وقتی به آن‌ها توضیح داده شد که اگر یک‌بار وارد سایت سازمان امور مالیاتی شوید و دستورالعمل ارسال الکترونیکی صورت معاملات را مطالعه کنید و مرحله‌ به‌ مرحله جلو بروید، به‌ راحتی می‌توانید اطلاعات مالیاتی را وارد کنید و انجام دهید، کم‌کم نارضایتی‌ها کم شد و اشخاص حقیقی و حقوقی استقبال و اعلام رضایت کردند.
چون این ابزار در دسترس همه‌ی مشمولان قانونی بوده امکانی برابر را برای ایشان فراهم می‌آورد و زمینه‌ساز تحقق عدالت مالیاتی درسطح جامعه می‌گردد.
درگذشته این روند به ‌صورت مراجعه حضوری و با صرف وقت ، اتلاف هزینه و انرژی صورت می‌گرفت و مودی مالیاتی می‌بایست چندین ساعت کسب ‌و کار خود را تعطیل می‌کرد و مدارک، اسناد و فاکتورهای مربوطه را به اداره امور مالیاتی ارایه می‌داد. در این پروسه زمان‌بر، گاهی دشواری‌ها و مشکلات زیادی برای ایشان رخ می‌داد که می‌بایست تحمل می‌کردند.
ولی در حال حاضر با ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی از طریق سامانه‌های مالیاتی، انجام کلیه عملیات بدون نیاز به مراجعه به واحدهای مالیاتی صورت می‌پذیرد و سامانه عملیات الکترونیکی مودیان همیشه فعال و دردسترس فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل می‌باشد.


تاریخ یادداشت: 1395/12/21
کلمات کلیدی: صورت معاملات فصلی ارسال الکترونیکی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی